ZÁHORIE. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) riešia už od roku 2019 modernizáciu viacerých úsekov. Pri niektorých projektoch dokonca žiadajú v skrátenom konaní o vydanie osvedčenia o strategických investíciách. Štátu by totiž mohli hroziť hospodárske straty.
Na Záhorí majú vlaky po rekonštrukcii trate jazdiť minimálne dvakrát rýchlejšie. V hre sú rôzne ďalšie benefity.
Grafikon trápi ľudí denne
Rekonštrukciu trate na Záhorí rieši ŽSR už od roku 2019. Tri roky vyberali zhotoviteľa. Verejnú súťaž vyhrala talianska spoločnosť ICM a Váhostav - SK.
Grafikon vlakov je od marca 2023 prispôsobený plánovanej rekonštrukcii trate, ktorá stále nie je hotová. Zmeny vlakových a autobusových cestovných poriadkov sú často síce len malé, niektoré však meškajú. Prechádzajú totiž aj cez iné stanice.
V článku sa dozviete:
- Aké negatíva priniesla meškajúca rekonštrukcia na Záhorí,
- predpokladaný dátum ukončenia hlavných aktivít,
- kedy by mali rekonštrukciu ukončiť celkovo,
- čo všetko sa na železniciach na Záhorí zlepší.
Podľa zverejnených štatistík ZSSK počas roku 2023 z celkového počtu 572 077 vlakov meškalo viac ako päť minút 81 757 vlakov. Viac ako 30 minút meškalo až 10 938 vlakov. Denný priemer meškania v marci tohto roku je podobný, skáče od troch minút až ku šiestim.
Meškania vlakov však spoločnosť pripisuje aj nedostatku personálu či zle vypracovanému cestovnému poriadku.
„K dopravným obmedzeniam na Záhorí patrí dočasné zrušenie taktovej dopravy na úseku Bratislava hlavná stanica – Malacky a zavedenie vlakov v hodinových taktoch. Na pohraničnom úseku Kúty – Lanžhot dochádza k občasným víkendovým výlukám, kedy je medzinárodná osobná doprava vedená po odklonovej trase,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová.