Tehotenstvo a pôrod sú v živote ženy dôležitými medzníkmi . Pôrod a starostlivosť o novorodenca zväčša zabezpečujú odborníci v nemocnici. Dnes už sú však populárne aj pôrody doma či s dulou.
Primárka novorodeneckého oddelenia vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica ERIKA VÁVRIKOVÁ opísala riziká takýchto pôrodov, ale aj čo je to bonding, a tiež aké komplikácie môžu nastať u novorodenca po pôrode. V každom tehotenstve je podľa nej dôležitá prevencia.
Ako prebieha starostlivosť o novorodenca bezprostredne po narodení?
Rozhodujúci je zdravotný stav novorodenca. Ak je priebeh pôrodu bez komplikácií a narodí sa dieťa, ktoré nemá žiadnu poruchu životných funkcií, ostáva dieťa v bezprostrednom kontakte s matkou. Prebieha takzvaný bonding. Dieťa sa uloží na bruško matky. Preruší sa spojenie s placentou. Zabezpečí sa tepelný komfort dieťaťa. Počká sa na prvé prisatie dieťaťa. Zväčša po dvoch hodinách sa dieťa odmeria, odváži, vykoná sa prvotné lekárske vyšetrenie.
V článku sa dozviete:
- Ako prebieha starostlivosť o novorodenca bezprostredne po narodení,
- aké môžu nastať komplikácie,
- o prevencii voči nim,
- kedy novorodenecká žltačka spôsobuje vážne problémy,
- o bezpečnosti alternatívnych pôrodov.
Aké komplikácie môžu nastať?
Komplikácie u novorodenca môžu nastať bezprostredne v súvislosti s priebehom pôrodu alebo sa objavia postupne. Vzhľadom na klinické skúsenosti je aktuálne odporučený pobyt novorodenca na novorodeneckom oddelení 72, optimálne 96 hodín až štyri dni práve z dôvodu odhalenia týchto porúch a nutnosti vykonať povinné skríningové – preventívne vyšetrenia.

Komplikácie hneď po narodení znamenajú, že dieťa má poruchu vitálnych funkcií - nezačne dýchať alebo dýchanie nie je dostatočné. K tomu sa môže pridať porucha srdcovej činnosti. Príčiny môžu byť rôzne – na strane matky, dieťaťa, placenty alebo samotného priebehu pôrodu.
Komplikácia, ktorá sa rozvíja neskôr po narodení je syndróm dychovej tiesne novorodenca (RDS sy.), kedy je problém na strane dýchacích ciest.