HOLÍČ. Na holíčskej šibenici našli 30.mája ďalšie významné archeologické nálezy v podobe ľudských pozostatkov a pracky z doby bronzovej. Výskum sa začal už v roku 2022 a je jediný svojho druhu na Slovensku.
Doposiaľ odhalili už celkovo 13 kostier. Jedným zo zaujímavých nálezov je napríklad jeden zo sťatých mužov, ktorému, pred alebo tesne po smrti, odťali pravú ruku.
„Záhorie sa zapíše do dejín výskumu popravísk na Slovensku ako región, kde to celé odštartovalo," zhrnul archeológ Daniel Bešina.
Doterajšie výsledky
Prvú etapu výskumu zaniknutej šibenice v Holíči zahájili 16. mája 2022. Odvtedy ich už zorganizovali niekoľko a počas tej štvrtej majú archeológovia opäť zaujímavé výsledky. Informáciu potvrdil Daniel Bešina. Vysvetlil, že nálezy z okolia šibenice pomáhajú prehĺbiť poznanie o popravách pravdepodobne aj na celom Záhorí. Možno z nich zistiť typy popráv, ktoré sa na šibenici vykonávali.

"Najzaujímavejšie sú pozostatky ďalších štyroch pozostalých, ktorí skončili na šibenici. Za najvážnejší nález možno považovať pracku z doby bronzovej s kúskami textilu," povedal. Tento nález budú konzervovať a vyhodnocovať.
Vysvetlil, že za štyri etapy archeologického výskumu šibenice v Holíči sa podarilo objaviť základy dvoch kamenných stĺpov murovanej šibenice, ktoré boli vzájomne spojené menším múrikom. V bezprostrednom okolí týchto základov našli kostrové zvyšky minimálne 13 ľudí, ktorí skončili na šibenici.
„Zatiaľ máme od antropológa potvrdené, že ide o prevažne vekovo mladších mužov. Pozostatky žien sa na šibenici zatiaľ nepodarilo identifikovať, čo nie je nijaká zvláštnosť, keďže ženy končili na šibeniciach zriedka.
Okrem týchto významných nálezov možno spomenúť aj nálezy dvoch kovových praciek priamo na kostrách dvoch jedincov. Jedna pracka mala dokonca na sebe aj zvyšky textilu,” dodal.
Doposiaľ objavili základy murovanej dvojstĺpovej šibenice s menším múrikom. Podobné, hoci väčšie, stoja dodnes pri niektorých mestách v Rakúsku.
V článku sa dozviete:
- Čo všetko archeológovia doposiaľ objavili,
- aké nálezy sú najvýznamnejšie,
- ktoré z nich sú najzaujímavejšie,
- čo sme sa dozvedeli o holíčskych popravách,
- prečo sa Záhorie zapíše do dejín Slovenska,
- kam poputujú nálezy,
- čo ďalšie s nimi výskumníci plánujú.
„Veľmi podobnú šibenicu tej Holíčskej sme našli až v meste Matten vo
Švajčiarsku. Okrem toho sú významným nálezom spomínané kostrové
pozostatky ľudí spod šibenice," dodal.
Netypický druh šibenice
Všetky doteraz zistené poznatky z výskumu podľa Bešinu korešpondujú z výsledkami starších výskumov, najmä v západnej Európe. Potvrdzujú, čo sa pri šibeniciach v čase ich fungovania odohrávalo a ako sa nakladalo s telami odsúdených, ale aj ľudí, ktorí nemohli skončiť na vysvätenom mieste, akým je cintorín.
V prípade holíčskej šibenice je podľa neho významná najmä skutočnosť, že ide o pomere svojský a netypický druh šibenice, vzhľadom na rozmery a podobu.
„Ako som spomínal, v Rakúsku sú podobné, ale tie sú stavebne väčšie. Hnuteľné nálezy nám zatiaľ nedokážu presne zodpovedať otázku jej fungovania. Predpokladáme, že fungovala minimálne od 16. storočia, najneskôr do prvej polovice 18. storočia. Toto datovanie sa však ešte môže upraviť podrobnejším spracovaním nálezov a modernými analýzami materiálu," skonštatoval.
Odťali mu pravú ruku
Na základe kostrových nálezov možno zhodnotiť, že minimálne dvaja ľudia boli popravení sťatím, čo dokladajú preseknuté krčné stavce. Ďalší dvaja jedinci boli v anatomickej polohe s rukami zviazanými za chrbtom, čo by mohlo poukazovať na to, že boli obesení.