Rizikovými vo vývoji dieťaťa sú všetky genetické ochorenia v rodine, hovorí gynekológ

Odmietanie skríningu je nezodpovedné.

Vedec a lekár Ľubomír Divéky.Vedec a lekár Ľubomír Divéky. (Zdroj: archív: Ľ. D.)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenský lekár, gynekológ a vedec ĽUBOMÍR DIVÉKY pôsobil na univerzite v USA, kde sa spolupodieľal na vývoji nových liekov určených na zabránenie predčasnému pôrodu. Je držiteľom prestížneho oceneniaThe J. W. Fulbright Scholarship Award za v edecký prínos vo výskume tohto fenoménu.

Vysvetľuje, prečo sú skríningy počas tehotenstva dôležité, aké deťom hrozia ochorenia, ale aj aké sú symptómy a riziká spontánneho potratu.

Tehotným ženám neodporúča cestovať do zahraničia či navštevovať detský kolektív. Ohroziť ich môžu aj zvieratá.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Odborníčka objasnila príčiny predčasného pôrodu aj prevenciu. Vždy ide o emotívnu záležitosť Čítajte 

Aké problémy a predispozície na ochorenia detí vznikajú u tehotných žien?

Najdôležitejším faktorom pre vývoj dieťaťa je genetické riziko. Predstavujú ho choroby s primárnou poruchou genetickej informácie, potom s príčinou vplyvu prostredia a choroby s kombináciou oboch.

Vznikajú jednou alebo viacerými mutáciami a novotvorbou abnormálnych kombinácií v štruktúre chromozómov. Za fyziologických podmienok vznikajú u štyroch percent žien. Vekové genetické riziko je stanovené na 38 rokov a viac.

Dôvodom je, že žena sa narodí s určitým počtom oocytov - vajíčok vo vaječníkoch. Počas života matky sa uvoľňujú počas ovulácie. Zároveň však prebieha aj spontánny proces atrézie – odumierania vajíčok.

Oocyty teda počas života ženy iba ubúdajú, nemnožia sa a neobnovujú. Vekové genetické riziko preto vyplýva z vystavenia oocytov pôsobeniu všetkých fyzikálnych a chemických vplyvov, jednak z vesmíru - žiarenia a tak ďalej, a tiež zo životného prostredia na zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Oblasť týchto účinkov je veľmi široká. Preto počas života ženy sú jej oocyty vystavené dlhšiemu a neustálemu pôsobeniu týchto negatívnych faktorov prostredia.

Ďalším dôležitým faktorom je aj genetické zdravie rodičov. Predispozíciou vývojových rizík u dieťaťa sú všetky genetické ochorenia v rodine.

Pri väčších chybách v genetickej informácii u plodu, nezlučiteľných so životom, dochádza k jeho potrateniu, a to najčastejšie v I. trimestri. Viaceré defekty sa nemusia takto prejaviť a dajú sa zachytiť skríningovými vyšetreniami v tehotenstve.

Čo hovoríte na vírusové infekcie, môžu ohroziť tehotenstvo?

Môžu spôsobiť značné nebezpečenstvo, bez ohľadu na vek rodičky - ide o tiché vírusové infekcie. Najčastejšími sú vírusové infekcie, ktoré môžu poškodiť a viesť až k odumretiu plodu budúcej matky.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to infekcie parvovírusom B19 – označované ako piata choroba u detí. Ďalším ochorením sú infekcie cytomegalovírusom. U detí prebiehajú ako nenápadná viróza a pri parvovíruse aj s vyrážkami. Našťastie, pediatri tieto ochorenia vedia vždy veľmi skoro diagnostikovať a upozornia matku.

Menším nebezpečenstvom je infekcia herpetickými vírusmi - šiesta choroba u detí, a vírusom mononukleózy. Exotické vírusové infekcie ako Zika sú v našom zemepisnom pásme raritné. Preto je vhodné v tehotenstve nechodiť do detských kolektívov a zbytočne necestovať.

Ďalšie riziko, bez ohľadu na vek rodičky, predstavujú infikované zvieratá, napríklad komáre či kliešte alebo tepelne neupravená strava. Sú infekcie toxoplazmou, listeriózou, brucelózou, boreliózou. Vyšetrenie na infekcie toxoplazmou sa rutinne robia v I. trimestri. Proti ochoreniu rubeolou sú budúce matky na Slovensku očkované.

Riziká u plodov z hľadiska Rh inkompatibility medzi krvou matky a plodu, jednovaječných dvojčiat a iné sú zachytiteľné hneď v začiatku tehotenstva, keď žena začne chodiť do poradne ku gynekológovi.

Dokážeme určiť pohlavie dieťaťa skôr, ako to býva zvykom?

Pohlavie plodu sa dá určiť priamo z krvi tehotnej už v 9. týždni gravidity. Z etických dôvodov sa ale toto vyšetrenie vykonáva až v 12. týždni tehotenstva. Počas ultrazvukového vyšetrenia je pohlavie možné spoľahlivo odhaliť až okolo 20. týždňa, pričom to závisí od viacerých faktorov, napríklad od aktuálnej polohy plodu.

Čo sú vlastne skríningy a aký je ich prínos?

Tehotenstvo sa z medicínskeho hľadiska rozdeľuje na tri trimestre a podstatné sú všetky skríningové vyšetrenia u tehotnej, ktoré sa vykonávajú už od prvého trimestra.

Ide o skríning v 12. až 13. týždni, teda na konci I. trimestra, poskytuje v súčasnosti široké možnosti odhadu morfologických a genetických rizík u plodu. To znamená, že už v tomto období môžu mať rodičia komplexnejšiu informáciu o zdravotnom stave plodu.

V prvom trimestri existuje aj rozšírený I. trimestrálny integrovaný skríning, ktorý kombinuje podrobné morfologické sonografické vyšetrenie plodu, krvné markery a štatistický výpočet genetických rizík podľa medzinárodných štandardov, a taktiež výpočet rizika preeklampsie, kedy môže byť ohrozený život matky aj plodu. K tomuto skríningu treba mať špeciálny softvér a licenciu zo zahraničia, a preto sa na Slovensku vykonáva iba na niektorých pracoviskách.

V 11. - 12. týždni tehotnosti je možné vylúčiť aj výskyt najčastejších genetických porúch, a zároveň zistiť aj pohlavie plodu, a to všetko s presnosťou na 99,5%. Túto možnosť poskytujú tzv. NIPT testy – neinvazívne prenatálne testy z krvi matky. V súčasnosti odhaľujú 86 až 97 najčastejších genetických syndrómov.

Kombinácia týchto neinvazívnych vyšetrení potom výrazne znižuje počet neskorších invazívnych výkonov, ako je napríklad odber plodovej vody.

V druhom trimestri, v 16. týždni gravidity, sa používa na základe sonografických a biochemických dát staršia štatistická metóda, takzvaný ALPHA program, pri ktorej sa určujú štyri najčastejšie genetické riziká ako napríklad Downov a Edwardsov syndróm, Patauov syndróm, SLOS a rázštep neurálnej trubice.

Písali sme Kedysi Záhoráci migrovali do Ameriky. Jeden sa dostal do siene slávy, ďalší spolupracoval so Štefánikom Čítajte 

Spomínané NIPT testy z krvi tehotnej riešia falošne pozitívne riziká zistené pri ALPHA teste. Pri akýchkoľvek rozporuplných výsledkoch testov je rozhodujúcim riešením karyotypizácia z plodovej vody, po jej odbere – takzvanou amniocentézou.

Veľmi podstatným a neopomenuteľným skríningom plodu je jeho morfologické sonografické zhodnotenie v 20. až 23. týždni gravidity, ktoré pomáha vylúčiť mnohé aj alebo iba morfologicky zistiteľné vývojové chyby. Nenahrádza však komplexné genetické vyšetrenie.

Z hľadiska komplexnosti je dôležitá aj fetálna echokardiografia pre vylúčenie vývojových defektov na srdci.

V treťom trimestri nasleduje, okrem tehotenskej poradne, pokračovanie sledovania známok predčasného pôrodu, sonografické sledovanie fyziologického rastu plodu, jeho stavu a rizika preeklamsie v 30. týždni, v 34. týždni a v 36. týždni tehotnosti.

Čo hovoríte na odmietanie skríningových vyšetrení?

Chcel by som zdôrazniť, že je nerozumné od tehotnej matky odmietať skríningové vyšetrenia. Tie v žiadnom prípade nepredstavujú žiaden zásah do tehotnosti. Keď sa ale zistí podozrenie na možnosť vývojovej chyby, je aj pre dieťa a jeho kvalitu života obrovským benefitom, keď sa dopredu vie, ako pristupovať k spôsobu vedenia pôrodu a hlavne potom zabezpečeniu popôrodnej starostlivosti.

Je možné otehotnenie pri antikoncepcii alebo vnútromaternicovom teliesku? Ak už sa to stane, aká je možnosť, že sa z plodu vyvinie zdravé dieťa a aký je postup?

Spoľahlivosť antikoncepčnej metódy sa vyjadruje takzvaným Pearlovým indexom. Čím je Pearlov index nižší, tým je metóda spoľahlivejšia.

Hormonálna antikoncepcia má Pearlov index 0,2 a vnútromaternicové teliesko (IUD) index 2,0. Obidve antikoncepcie sú spoľahlivé, ale nie stopercentné.

Zlyhanie hormonálnej antikoncepcie nie je zdravotnou indikáciou na interrupciu. Zlyhanie IUD telieska je zdravotnou indikáciou - možnosťou na interrupciu, pre potenciálne vyššie riziko vývojového poškodenia plodu. Sú zdokumentované aj raritné prípady, pri ktorých po vybratí telieska z maternice v začiatku tehotnosti došlo k pôrodu zdravého dieťaťa.

Čo v prípade zamĺknutého potratu, aké sú varovné signály alebo komplikácie?

Je dôležité, aby si žena, keď jej mešká menštruácia, urobila tehotenský test, ktorý si bežne kúpi v lekárni. V prípade pozitivity testu a dĺžky trvania tehotnosti do 7. týždňa by mala byť žena v tomto období vyšetrená sonograficky na určenie vnútromaternicovej alebo mimomaternicovej tehotnosti.

Pri vnútromaternicovej gravidite sa jedná aj o potvrdenie vitality a základného fyziologického vývoja embrya. Je vhodné aj vyšetrenie o dva týždne, lebo práve v tomto období veľmi často dochádza pri väčších poruchách vývoja k odumretiu embrya.

Čítajte Autisti sú studňa, ktorá nemá dno, hovorí špeciálna pedagogička Čítajte 

Zachytenie „zamĺknutého potratu“ poskytuje možnosť skorého riešenia, buď medikamentózne, alebo zákrokom. Na varovné príznaky okrem krvácania, ako napríklad ochabnutie naliatych prsníkov, sa nedá spoliehať. Väčšinou sa situácia vyrieši sama – spontánnym potratom.

Avšak dlhodobejšie neriešenie zamĺknutého potratu môže viesť k fatálnej a raritnejšej komplikácii so vstrebávaním fetálneho tkaniva a k masívnemu krvácaniu.

Jedná sa o ťažko zastaviteľnú poruchu krvnej zrážanlivosti, ktorá môže skončiť vyoperovaním maternice v záujme záchrany života ženy. Preto odmietanie riešenia zamĺknutého potratu spomínanými spôsobmi zo strany tehotnej predstavuje riziko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 582
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 403
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 127
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 919
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
  1. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  2. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  3. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  4. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  5. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  6. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  7. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  8. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 187
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 069
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 957
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 14 680
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 671
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 304
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 815
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 747
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Adrian Zeljkovič sa teší z gólu v poslednom derby na Slovane.

Prvý zápas sa hrá na Tehelnom poli.


Hlasovanie odštartovalo prvého apríla.


SITA

Obyvatelia sa samosprávy pýtajú, či bude počas výstavby cesta medzi Malackami a Rohožníkom prejazdná.


SITA
  1. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  2. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  3. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  4. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  5. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  6. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  7. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  8. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 187
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 069
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 957
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 14 680
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 671
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 304
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 815
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 747
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu