SKALICA. Vo štvrtok 30. mája 2024 v podvečer navštívila Skalicu delegácia z čínskeho mesta Siang-jang. Išlo vôbec o historicky prvú oficiálnu návštevu niektorej z krajín Ázie.
Dôvodom bol záujem o nadviazanie družobnej spolupráce, ktorá by obom mestám mohla do budúcna pomôcť v oblasti kultúrneho i hospodárskeho rozvoja. Stretnutia sa zúčastnili predstavitelia oboch samospráv, ako aj súkromného sektora. Spolupráca môže priniesť aj finančný zisk.

Číňania ochutnali tradičný Skalický trdelník a víno, nadchla ich história aj architektúra. Na Slovensko pricestovali kvôli návšteve Skalice.
Ochutnali tradičný trdelník
Návštevu v Skalici iniciovala čínska strana, ktorá magistrát pred časom oslovila so záujmom o pracovné stretnutie.
"Keďže išlo o prvé stretnutie, zástupcovia mesta Siang-jang mali záujem najmä nadviazať formálnu partnerskú spoluprácu, ktorá by bola základom pre zadefinovanie toho, čo konkrétne by mohla do budúcna priniesť," vysvetlil hovorca mesta Juraj Chovanec.
Čínska delegácia mala po príchode behom 48 hodín dva letecké presuny po Európe a preto bol na rokovanie vyhradený len určitý čas.
"Pamiatky si, bohužiaľ, nestihli pozrieť. Veríme však, že pri ďalšej návšteve im budeme môcť naše mesto a jeho aktivity odprezentovať ešte detailnejšie," vysvetlil Chovanec.
V článku sa dozviete:
- Prečo si čínska delegácia vybrala Skalicu a kto im odporučil práve toto mesto,
- o akú formu spolupráce majú záujem a aké benefity by to mohlo priniesť Skalici,
- čo Číňanov v Skalici nadchlo najviac,
- zaujímavosti z oblasti Siang-jangu.
Za čínsku delegáciu sa stretnutia zúčastnil Jung Wang - riaditeľ priemyselného rozvoja, Yong Xu - tajomník z oddelenia technologického a hospodárskeho rozvoja či Feng Sun - riaditeľ Úradu zahraničných vecí mestskej ľudovej vlády Siang-jang.
Absolvovali krátku prehliadku mestského úradu a na konci slávnostného prijatia, ktoré sprevádzali aj skalické ľudové piesne, sa zástupcovia čínskej delegácie zapísali do pamätnej knihy mesta.
S delegáciou mali pricestovať aj primátor a generálny tajomník mesta, tí však museli zostať v Číne, pretože v ich oblasti bol vyhlásený povodňový stav. Ich zákon stanovuje, že najvyšší predstaviteľ mesta nesmie v takom prípade opustiť svoje mesto.
Na záver rokovania mali delegáti možnosť ochutnať tradičné skalické špeciality - Skalický trdelník a víno Skalický rubín, ktoré im podľa hovorcu mesta veľmi chutili a zaujímali sa aj o históriu týchto pochúťok.
Záujem prejavili aj o architektúru mestského úradu a námestia.
"Veľmi obdivovali zrekonštruované priestory radnice a celkový historický ráz, ktorý si budova, ale aj okolité budovy na námestí, naprieč stáročiami zachovali," povedal Chovanec.
Prínos pre mesto
Mesto Siang-jang má na celom svete takmer 40 družobných miest, s ktorými na úrovni samospráv organizuje výmenné pobyty, napríklad pre školy alebo organizácie, pripravuje s nimi spoločné kultúrne podujatia a skúsenosti si vymieňa aj v rámci súkromného sektora. Miestnym firmám ponúka možnosť rozšírenia svojich aktivít v Číne.
Pre Skalicu by takáto spolupráca mohla znamenať aj prínos v oblasti financií.
"Predstavitelia hostí na stretnutí informovali, že tamojšia vláda v súčasnosti poskytuje značné finančné stimuly pre zahraničných investorov," dodal Chovanec.
Vedúci člen delegácie a riaditeľ priemyselného rozvoja Jun Wang povedal, že Skalica je, podobne ako Siang-jang, mestom s bohatou históriou, ktoré si stáročiami zachovalo svoju tvár a zároveň veľkou mierou podporilo hospodársky rozvoj.