
ZOHOR. V obci Zohor vyrastie nový priemyselný park s obrovskou rozlohou 106 345 m2. Spoločnosť Panattoni Slovensko získala právoplatné stavebné povolenie k začatiu výstavby, pričom projekt riešili približne osem rokov.
Obyvateľov dokonca v minulosti rozdelil na dve skupiny. Jedni park chceli, iní odmietali záchytné parkovisko pre kamióny a ubytovňu pre zamestnancov areálu či samotných kamionistov.
Spoločnosť napokon od parkoviska a ubytovne ustúpila. Výstavba hál dokonca pre obec znamená obohatenie rozpočtu.
Čakanie na povolenia sa predĺžilo
Hovorkyňa spoločnosti Karmen Procházková vysvetlila, že proces súvisiaci s potrebnými povoleniami zodpovedal štandardnej dĺžke povolení, aj keď sa čakanie predĺžilo približne o šesť až osem mesiacov.
Výstavba projektu prebehne v niekoľkých etapách. Celková prenajímateľná plocha po dokončení dosiahne viac ako 46 000 m2 v troch budovách.
V tejto chvíli nevie spoločnosť s presnosťou povedať celkovú cenu stavby. "Všetko bude závisieť od toho, ako sa nám podarí získať nájomcov. Bez nájomcov výstavbu nezačíname," informovala.
V článku sa dozviete:
- Prečo sa predĺžilo čakanie na povolenia,
- na akom princípe projekt funguje,
- aké zaujímavosti so sebou prináša,
- prečo ľudia s developermi nesúhlasili,
- ako napokon spor dopadol,
- čo výstavba obrovského areálu znamená pre obec.
Aktuálne stavajú jednu z budov, dokončenie plánujú na december 2024. Halu využijú predovšetkým ku skladovaniu komponentov.
"Poskytne zázemie pre ďalšieho globálneho lídra z automotive sektora. Nový nájomca bude využívať plochu veľkosti 20-tisíc m2 . Zaujímavosťou je, že prvýkrát pristupujeme k výstavbe takzvaných side loadingov, ktoré umožnia bočné nakladanie s vysokozdvižným vozíkom," povedala.
Projekt je vo všeobecnosti vhodný pre ľahkú výrobu, skladovanie a logistiku.
Rozruch v obci
Starosta Zohora Martin Zálesňák ozrejmil, že projekt je v súlade s územným plánom, ktorí poslanci schválili ešte v roku 2002.
"Obec do toho príliš nemohla zasahovať. Na moje prekvapenie sa vytvorili dve skupiny ľudí. Jedna skupina projekt podporovala, ďalšia skupina bola proti nemu," povedal.
Vadil im najmä zámer vybudovania záchytného parkoviska pre kamióny a ubytovne kamionistov a prípadných zamestnancov areálu.
"Tento projekt sa vyvíjal možno až osem rokov. Parkovisko aj ubytovňu napokon zrušili. Namiesto parkoviska pribudla jedna hala. Možno postavia školiace centrum," skonštatoval Zálesňák.
Obci má priemyselný park priniesť zisk. "V prvom kroku by sme mali získať zaujímavé peniaze za poplatok za rozvoj. Rátame s tým aj do budúcna, mali by sme dostať peniaze za daň z nehnuteľnosti. Taktiež zrejme pribudnú nové pracovné príležitosti," zhrnul.
Lenka Szkanderová, senior projektová manažérka Accolade, považuje tento novovznikajúci priemyselný park za veľký úspech, hovorí dokonca o rozvoji európskeho priemyselného trhu.

"Moderné haly odzrkadľujú súčasné dianie v jednotlivých odvetviach ekonomiky, čo platí aj v tomto prípade, keď investujeme do nových priestorov pre podnikanie významnej automobilovej spoločnosti," uviedla
Štruktúra dopytu po nových priemyselných priestoroch sa podľa nej mení, dopyt zákazníkov po nákupe a predaji cez elektronické systémy v poslednom období výrazne klesá.
"Zvýšený záujem prichádza zo strany spoločností z technologického a výrobného sektora, predovšetkým z oblasti automobilového priemyslu. Čoraz viac spoločností sa snaží rozšíriť výrobné kapacity alebo naopak začať výrobu v strednej Európe pre európsky trh," priblížila Szkanderová.
Databáza hospodárskych výsledkov slovenských firiem uvádza takmer 500 subjektov, ktoré podnikajú v automobilovom priemysle.
Priemyselné budovy sú dnes už súčasťou nevyhnutnej infraštruktúry, budovanie nových tak prispieva k trvalo udržateľnému rozvoju ekonomiky.
Jozef Božik, predseda ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska) potvrdil, že hospodársky rozvoj regiónov je zárukou aktívneho a prosperujúceho života pre mestá a obce a ich obyvateľov.
V hospodárskej oblasti má podľa neho samospráva obmedzené možnosti. Vysvetlil, že potenciálom pre rozvoj tejto oblasti a tam, kde má samospráva kompetenčný dosah, je spolupráca samosprávy s lokálnymi podnikateľskými subjektmi.
"Avšak, významnú úlohu v ekonomickom rozvoji Slovenska zohrávajú investori verzus investičné stimuly. Ak sú splnené všetky podmienky s prihliadnutím na prirodzený potenciál a potreby daného územia je podpora samospráv v prospech silného investora aj v oblasti priemyselného developmentu vítaná a investícia je prínosom pre obe strany,“ skonštatoval.
Priemyselný park s dažďovou záhradou
ESG je skratka z pomenovania Environmental, Social, Governance, čo predstavuje aspekt životného prostredia, sociálnych vplyvov a riadenia a vedenia podniku. Patria sem napríklad emisie skleníkových plynov, vyrábanie produktov šetrnejších k životnému prostrediu, zdravie a bezpečnosť zákazníka, podpora komunity či zelené obstarávanie. Spoločnosť Accolade sa zaviazala dodržiavať tieto zásady.
Spoločnosť má cieľ získať s projektom medzinárodný ekologický certifikát BREEAM New Construction.
BREEAM New Construction sú systémy, ktoré hodnotia budovy z hľadiska ich komplexnej udržateľnosti v niekoľkých kategóriách – napríklad akú má budova energetickú účinnosť, ako sa podieľa na emisiách skleníkových plynov, do akej miery je budova zárukou zdravia a pohody, aký je management pozemku, či a do akej miery sa podieľa na znečistení, alebo ako nakladá s odpadmi.
V areáli nového parku bude k dispozícii nabíjacia stanica pre elektrické automobily, nosná konštrukcia strechy bude zosilnená k osadeniu solárnych panelov.
Naplánovaná je aj dažďová záhrada, ktorá spomaľuje odplavovanie vody z pozemku, vďaka čomu je možné lepšie ju zužitkovať. Kvetnaté lúky nahradia kosený trávnik a zvýšený komfort a relax prinesie zamestnancom aj workoutové ihrisko, ktoré poslúži ako vhodný voľnočasový priestor.
Accolade investuje aj do rekonštrukcie hnedých polí, portfólio spoločnosti sa radí medzi najekologickejšie v Európe. Spoločnosť Panattoni je jedným z najväčších priemyselných developerov na svete s 53 pobočkami.