Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Nie každá lacná predajňa dodržuje zákon

Na tovar predaný od 1. apríla 2004 platí zákonná záručná doba 24 mesiacov. Za kvalitu predávaného tovaru, a teda za vady tovaru voči spotrebiteľovi, právne zodpovedá predávajúci. Ak má vec vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho na ne upozo

rniť. Platné právne predpisy dávajú spotrebiteľovi právo na to, aby bol tovar bezvadný počas celej záručnej doby. (Podľa zákona č. 40/1964 Z. z. Občianskeho zákonníka vrátane poslednej novely č. 150/2004 Z. z., zákona č. 634/1992 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a zákona č. 455/1991 Z. z. o živnostenskom podnikaní – v znení neskorších predpisov.).

Uplatniť práva spotrebiteľov v lacných predajniach textilu a obuvi i inak špecializovaných a cenovo náročnejších obchodoch, napríklad na reklamáciu tovaru býva často náročné. Prinášame vám základné právne informácie časti kúpno-predajných vzťahov.
Občianskym zákonníkom stanovené záručné doby (predávajúci ich za žiadnych okolností nemôže skrátiť)sú: 3 roky pri zhotovení stavby, 2 roky u predaného tovaru, 2 roky pri zhotovení veci na zákazku, 1 rok pri predaji použitých vecí, 8 mesiacov pri stavebných opravách a úpravách, 3 mesiace pri oprave a úprave veci.
Záručné doby začínajú plynúť od prevzatia veci kupujúcim. Záruka sa nevzťahuje na vadu, kvôli ktorej bola dojednaná nižšia cena.
Ak pri reklamácii dôjde k výmene tovaru alebo súčiastky, záručná doba začína plynúť znova od prevzatia novej veci.
Ak ide o vady, ktoré sa vyskytnú po kúpe, treba ich vytknúť bez zbytočného odkladu do 6 mesiacov od zistenia vady, najneskôr do uplynutia určenej záručnej doby. Vada, ktorá sa prejaví do 6 mesiacov odo dňa prevzatia, sa považuje za vadu, ktorá bola už v deň prevzatia, ak to neodporuje povahe veci, alebo ak sa nepreukáže opak. Vadu, ktorá sa prejaví v určenej záručnej dobe po 6 mesiacoch odo dňa prevzatia, môže spotrebiteľ reklamovať, ale rozhodnutie predávajúceho, či reklamáciu uzná, alebo zamietne, bude závisieť od dôkazov, ktorými spotrebiteľ preukáže, že vada nevznikla jeho zavinením ani bežným opotrebovaním výrobku.
Predávajúci je povinný spotrebiteľa riadne informovať o rozsahu, podmienkach, spôsobe a mieste uplatnenia reklamácie a vykonávaní záručných opráv. Je povinný prijať reklamáciu v ktorejkoľvek svojej prevádzkarni, prípadne na mieste, odkiaľ riadi svoj podnik alebo v určenej servisnej firme.
Na žiadosť kupujúceho je predávajúci povinný poskytnúť záruku písomnou formou, t. j. vydať záručný list. Ak to povaha veci umožňuje, postačí vydať doklad o kúpe.
Ak treba, aby sa pri užívaní veci zachovali osobitné pravidlá, napr. ak sa užívanie riadi návodom, predávajúci je povinný poskytnúť kupujúcemu návod na používanie v slovenskom jazyku, inak je povinný nahradiť prípadnú týmto spôsobenú škodu.
Predávajúci alebo ním poverený pracovník rozhodne o reklamácii ihneď, v zložitých prípadoch do troch pracovných dní. Vybavenie nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Do tejto lehoty sa nezapočítava čas potrebný na odborné posúdenie vady. V prípade, že predávajúci túto zákonnú lehotu nedodrží, má spotrebiteľ právo rozhodnúť sa, či bude požadovať výmenu tovaru alebo vrátenie peňazí (§ 623 OZ). Spotrebiteľ môže požadovať namiesto odstránenia vady (opravy) výmenu vadnej veci za bezvadnú.

Skryť Vypnúť reklamu

Občiansky zákonník (OZ) rozlišuje:

ODSTRÁNITEĽNÉ VADY - Pri odstrániteľnej vade má spotrebiteľ právo, aby bola bezplatne, včas a riadne odstránená. O spôsobe odstránenia vady rozhoduje predávajúci. Ak vec ešte nebola použitá, môže spotrebiteľ požadovať namiesto opravy výmenu vadnej veci za bezvadnú. To isté sa týka aj súčasti veci.
NEODSTRÁNITEĽNÉ VADY (ktoré bránia užívaniu veci) - Pri výskyte neodstrániteľnej vady, ktorá bráni užívaniu veci na daný účel, má spotrebiteľ právo buď na výmenu veci alebo na odstúpenie od zmluvy (vrátenie peňazí). Záleží len na kupujúcom, či si uplatní právo na výmenu, alebo vrátenie peňazí. Ak si však zvolí jedno z týchto práv, nemôže už túto voľbu sám jednostranne meniť. Tie isté práva má užívateľ, ak má vec súčasne najmenej tri rôzne odstrániteľné vady, alebo ak vznikne rovnaká vada, aká bola najmenej dvakrát opravovaná.
INÉ NEODSTRÁNITEĽNÉ VADY (pri ktorých možno vec užívať) - Vady, ktoré sa síce odstrániť nedajú, ale nebránia riadnemu užívaniu veci (napr. funkčná, ale poškriabaná chladnička). Spotrebiteľ právo na primeranú zľavu z ceny. Výška zľavy je vecou dohody medzi kupujúcim a predávajúcim.

Skryť Vypnúť reklamu

Práva a povinnosti spotrebiteľa

Spotrebiteľ musí uplatniť reklamáciu bezodkladne v záručnej dobe u predávajúceho alebo v určenom záručnom servise, vzhľadom na charakter výrobku odovzdať reklamovaný tovar pracovníkovi poverenému vybavovať reklamácie alebo požadovať odstránenie vady na mieste či dohodnúť spôsob prepravy výrobku. Kupujúci má právo na úhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením reklamácie (§ 598 OZ). Ak spolu so zakúpeným tovarom bol zaplatený i dovoz tovaru, má právo požadovať dovoz reklamovaného tovaru na náklady predávajúceho, alebo žiadať odstránenie chýb v byte. Zakúpenie reklamovaného tovaru, resp. služby preukázať dokladom o kúpe, u vybraných výrobkov záručným listom.
Spotrebiteľ nemá ďalej používať vec, na ktorej zistil vadu.
Spotrebiteľ je povinný prevziať si tovar po reklamácii v dohodnutej lehote, najneskôr do jedného mesiaca od uplynutia času, keď sa oprava mala vykonať.
Opotrebovanie charakteristické pre daný materiál alebo použitie sa nepovažuje za vadu.
Ak sa zruší prevádzkareň, spotrebiteľ sa môže obrátiť na príslušný obvodný úrad, kde dostane informáciu o tom, kde a kto je povinný vybaviť jeho reklamáciu.
Pre spotrebiteľov poskytuje telefonické, písomné i osobné poradenstvo na všetkých svojich pracoviskách a predajcov preveruje SOI (Slovenská obchodná inšpekcia).

Skryť Vypnúť reklamu

Ako je to v Senici?

Ak chcete kompetentnú odpoveď na otázku, či môžete v prípade kazového textilného výrobku uplatniť reklamáciu, nie v každej predajni lacného textilu dostanete kladnú odpoveď. Predavačky zákon nepoznajú a vedúceho či majiteľa predajne sa tak ľahko nedovoláte, aby vám dal jasnú odpoveď.
„Čo by ste chceli? To by už bolo moc pri takých lacných veciach,” povedala nám predavačka v obchode s čínskym textilom na Námestí oslobodenia v Senici, podľa ktorej na zlacnené či posezónne tovary záručnú dobu predajňa nepriznáva. Dodala, že predajca má právo určiť dĺžku záruky pri zlacnených tovaroch.
V obchodnom dome Cieľ nám síce predavačka v predajni textilu a obuvi priznala dvojročnú záručnú dobu na obuv, no vzápätí pri pokladni odopreli uznať reklamáciu rozpadnutých lacných letných šľapiek. Ani v novej predajni textilu v budove starej pošty sme u predavačky nepochodili. Nepriznala záručnú dobu na žiadny druh predávaného tovaru.
Hoci neznalosť zákona neospravedlňuje, v predajni by mala byť aspoň jedna predavačka či vedúca predajne so zákonom uzrozumená. Na každý tovar, hoci stojí len korunu, sa vzťahuje záručná doba. Označenie LACNÝ TEXTIL, nie je dôvodom, že by sa na takýto textil záruka nevzťahovala. To, že je lacný, je vecou podnikateľa, ktorý si sám určuje jeho cenu! To sa týka aj obuvi. Ak vám teda predavačka povie, že reklamácie na tovar nepriznávajú, obráťte sa na vedúceho či majiteľa predajne. Ak aj on vám odmietne poskytnúť záruku, sami sa rozhodnite, či si v takom obchode tovar kúpite. Mali by ste však o takýchto predajniach upovedomiť SOI, ktorá je povinná spraviť kontrolu i uložiť opatrenia.
- bon -

Dvojročnú záručnú dobu a možnosť reklamácie tovaru v každej cenovej kategórii nám personál potvrdil v Megamarkete textilu a obuvi (2. poschodie rožného administratívno-obchodného centra v Senici), Čínsky obchod (zelené obchodné centrum - “kravíny” v Senici) a “39” (predajňa lacného tovaru vedľa budovy VÚB banky v Senici).

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 8. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 926
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 7 506
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 254
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 882
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 577
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 342
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 254
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 962
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 787
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 425

Blogy SME

 1. Ladislav Halász: Najstarší slovenský greenwashing
 2. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: ako som to prežila
 3. Július Kovács: Adrian Jenčo šéf verejnej štátnej správy, poskok Kaliňáka a dnes poskok Mikulca
 4. Peter Kollega: Súdruh Fico vnímam ťa ako vlastizradcu a vraha
 5. Štefan Vidlár: The Last Yesterday Evening Folk Song
 6. Miroslava Moncmanová: Exotické leto Gauguina - láska, múza, tajný život,...
 7. Anton Lisinovič: Skautík na výprave (17.diel) - Jesenná Kršlenica a Jelenia hora
 8. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes třetí, Vyšehradský hřbitov, místo odpočinku významných českých osobností.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 565
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 741
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 152
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 564
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 018
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 4 983
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 930
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 718
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Jedným z historicky cenných miest župy je obec Marianka, známe pútnické miesto.

Volebná účasť v obci bola na úrovni približne 44,38 percenta.


TASR 2 h

Mesto Holíč v súčasnosti rekonštruuje pomník Mirka Nešpora revitalizuje aj jeho okolie pomníka.


TASR 2 h
Ilustračná fotografia.

Tradičného podujatia v meste Skalica Deň otvorených búd, ktoré sa uskutočnilo v sobotu (23. 10.) už 12. sezónu, sa zúčastnilo viac ako 1500 návštevníkov.


TASR 3 h

Záhorské osvetové stredisko v Senici vyhlásilo regionálnu súťaž neprofesionálnej výtvarnej tvorby s názvom Výtvarná Senica.


TASR 7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 23. okt

V chate sa nachádzalo jedenásť ľudí.


23. okt

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


23. okt

Stretnutí s vlkmi sa neobáva. Nezakročili ani vo vyhrotenej situácii.


18. okt

Blogy SME

 1. Ladislav Halász: Najstarší slovenský greenwashing
 2. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: ako som to prežila
 3. Július Kovács: Adrian Jenčo šéf verejnej štátnej správy, poskok Kaliňáka a dnes poskok Mikulca
 4. Peter Kollega: Súdruh Fico vnímam ťa ako vlastizradcu a vraha
 5. Štefan Vidlár: The Last Yesterday Evening Folk Song
 6. Miroslava Moncmanová: Exotické leto Gauguina - láska, múza, tajný život,...
 7. Anton Lisinovič: Skautík na výprave (17.diel) - Jesenná Kršlenica a Jelenia hora
 8. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes třetí, Vyšehradský hřbitov, místo odpočinku významných českých osobností.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 565
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 741
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 152
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 564
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 018
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 4 983
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 930
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 718
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu