Počas tehotenstva môže dôjsť k situácii, že sa dieťa na svet vypýta predčasne. Dôležitá je v tomto prípade odborná starostlivosť. Na Slovensku máme len šesť perinatologických centier.
JANA NIKOLINYOVÁ je prednostka jedného z nich - Neonatologickej kliniky SZU v Banskej Bystrici. Vysvetlila, prečo sa deti rodia predčasne, ako prebieha starostlivosť o ne a aké komplikácie môžu nastať.
Podľa nej ide o veľmi emotívnu prácu. "Starostlivosť o predčasne narodené deti je nesmierne náročná, ale nádherná,“ hovorí.
Aké sú príčiny predčasného pôrodu?
Príčiny predčasného pôrodu môžu byť rôzne. Životný štýl mamičky, životospráva, náročná práca, stres, depresia, požívanie návykových látok, chronické ochorenie matky - napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak.
Najčastejšou príčinou predčasného pôrodu je infekčná komplikácia matky, kedy dochádza k infekcii placenty a plodových obalov, čo má za následok predčasnú činnosť maternice a pôrod nezrelého novorodenca.

Porozprávate nám o priebehu starostlivosti o predčasne narodené dieťa po jeho narodení?
Všetko závisí od gestačného týždňa, v ktorom sa dieťatko narodí.
Čím nižší gestačný týždeň, tým viac treba očakávať závažné komplikácie po narodení a starostlivosť o novorodenca je náročnejšia, častokrát v rovine intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti.
Predčasne narodených novorodencov môžeme rozdeliť podľa týždňa tehotnosti alebo podľa pôrodnej hmotnosti.
Rozdelenie podľa týždňa
- Ľahká nezrelosť: 36. – 37. týždeň tehotenstva
- Stredná nezrelosť: 32. – 35. týždeň tehotenstva
- Ťažká nezrelosť: 28. – 31. týždeň tehotenstva
- Extrémna nezrelosť: pod 28. týždeň tehotenstva
Pre priebeh popôrodnej adaptácie a pravdepodobnosť následnej starostlivosti je dôležitejší týždeň tehotnosti – gestačný týždeň, ktorý viac vypovedá o tom, do akej miery sú jednotlivé orgánové systémy nezrelé.
Rozdelenie podľa hmotnosti
- Normálna hmotnosť: nad 2500 gramov
- Nízka hmotnosť: 1500 – 2500 gramov
- Veľmi nízka hmotnosť: 1000 – 1500 gramov
- Extrémne nízka hmotnosť: pod 1000 gramov
Aké najčastejšie ťažkosti môžu mať predčasne narodené deti?
Každé predčasne narodené dieťatko je jedinečné so svojimi špecifickými problémami.
Práve preto musí byť prístup ku každému predčasniatku zvolený individuálne, vyžaduje si osobitý prístup i liečbu ušitú priamo na mieru. U predčasne narodeného novorodenca sú orgánové systémy síce už vytvorené, avšak sú nezrelé a ich funkcia je nedostatočná, preto majú tendenciu zlyhávať.
Po narodení je potrebné predčasne narodenému dieťatku vytvoriť také prostredie a podmienky, aby sme zabezpečili čo najlepšiu a najrýchlejšiu adaptáciu jednotlivých orgánových systémov.
V článku sa ešte dozviete:
- O najčastejších ťažkostiach predčasne narodených detí,
- ako im v týchto prípadoch môžu lekári pomôcť,
- v čom je starostlivosť o predčasniatka iná a špecifická,
- či existuje minimálna hranica, kedy sa predčasne narodené deti zachraňujú,
- kedy je záchrana veľmi obtiažna až nemožná.
Môže dôjsť k termolabilite. Predčasniatka majú nezrelú kožu, málo podkožného tuku, v dôsledku čoho majú tendenciu podchladzovať sa. Poruchu termoregulácie vieme elegantne riešiť tým, že predčasniatka sú uložené do inkubátora, ktorý zabezpečí ich teplotný komfort.
V inkubátore je dieťatko uložené do ,,pelieška, - mäkučkého hniezda, ktoré nám umožní simulovať prostredie maternice a plodových obalov.
Tiež môžu mať problémy s dýchaním, to je respiračná tieseň. Nezrelé pľúca neplnia svoju funkciu, v dôsledku toho viazne výmena dýchacích plynov. Preto je často nutné predčasne narodeným novorodencom podať priamo do pľúc špeciálnu látku – surfaktant.
Surfaktant je povrchovo aktívna látka, ktorá znižuje povrchové napätie v pľúcach, čím zabraňuje kolapsu nezrelých pľúc. Keďže surfaktant sa v pľúcach začína tvoriť približne v 28. gestačnom týždni, takmer všetci predčasne narodení novorodenci sa rodia s rôznym stupňom dychovej tiesne, s nedostatočnou výmenou dýchacích plynov.
Po aplikácii surfaktantu potrebuje predčasne narodený novorodenec rôzny stupeň podpory dýchania, neinvazívnu alebo invazívnu ventilačnú podporu, teda umelú pľúcnu ventiláciu, prostredníctvom špeciálnych dýchacích prístrojov.
Rovnako nezrelé sú aj obličky, kardiovaskulárny systém, tráviaci systém.
Mohli by teda mať aj problémy s výživou. V úvode je výživa zabezpečená prostredníctvom infúzií. Kŕmenie umožňuje zavedenie špeciálnej sondy priamo do žalúdka. Nezrelí novorodenci sú náchylnejší na infekcie v dôsledku nevyvinutého imunitného systému.
Najzávažnejšou komplikáciou je krvácanie do mozgových komôr v dôsledku krehkých mozgových ciev predčasne narodených novorodencov, čo je najčastejšou príčinou detskej mozgovej obrny.
V čom je starostlivosť o predčasniatka špecifická a čím pre ne musí byť neonatologická klinika v tejto súvislosti charakteristická?
Neonatologická klinika SZU FNsP F.D. Roosevelta je jedným zo šiestich perinatologických centier v Slovenskej republike. Klinika zabezpečuje komplexnú neonatologickú starostlivosť pre všetkých, ale hlavne kriticky chorých novorodencov, vrátane predčasne narodených novorodencov z celého Banskobystrického kraja. V prípade potreby poskytuje starostlivosť aj novorodencom z iných regiónov Slovenska.
Perinatologické centrá
Tieto centrá zabezpečujú štandardnú, intenzívnu, resuscitačnú a vysokošpecializovanú neonatologickú starostlivosť. Ich súčasťou je 24-hodinová transportná služba. Sú najvyšším konzultačným a liečebným centrom v rámci neonatológie vo svojom spádovom území.
Neonatologická klinika musí disponovať najmodernejším technickým a prístrojovým vybavením, ktoré je v starostlivosti o takýchto novorodencov nevyhnutné. Manažment kriticky chorých novorodencov, vrátane predčasne narodených, je veľmi náročný, preto je nesmierne dôležitá tímová spolupráca.

Existuje nejaká minimálna hranica, kedy sa predčasne narodené deti zachraňujú?
Za hranicu viability, teda prežívania s určitou kvalitou života v dlhodobom horizonte sa na Slovensku považuje 24. gestačný týždeň.
Zažili ste niekedy, že si rodičia neželali zachraňovať predčasne narodené dieťa, pre prípad trvalých následkov?
Pred narodením extrémne nezrelého novorodenca, ak je to možné, prebiehajú vždy intenzívne rozhovory s rodičmi, čo ich čaká, ako bude pôrod takéhoto dieťatka prebiehať, čo budeme s dieťatkom robiť, aké možné komplikácie môžeme očakávať, aká je pravdepodobnosť prežitia, ako i krátkodobá a dlhodobá prognóza dieťatka na hranici.
Tento rozhovor s rodičmi je nesmierne dôležitý, pretože rozhodnutie či začať intenzívnu liečbu u extrémne nezrelého novorodenca na hranici viability je veľmi náročné. Pri rozhodovaní má lekár čo najviac rešpektovať prianie rodičov.
Stáva sa, že je niekedy liečba veľmi obtiažna?
V prípade, že sa narodí novorodenec okolo hranice viability, je vysoká pravdepodobnosť že dieťatko vzhľadom na výraznú nezrelosť bude vyžadovať aj náročnejšiu liečbu.
Spomínate si na nejakú emotívnu udalosť, ktorá na vás zapôsobila a nikdy na ňu nezabudnete?
Starostlivosť o predčasne narodené deti je nesmierne náročná, ale nádherná. Celý náš neonatologický tím je súčasťou rôznych ľudských príbehov, rôznych ľudských osudov. Niektoré príbehy sú so šťastným koncom, avšak nie všetky končia rozprávkovo.
Vždy je pre nás nesmierne emotívne, keď nám rodičia prinesú ukázať našich malých pacientov a porozprávajú nám, ako sa im darí. Pozitívna spätná väzba má vždy nesmierne motivačný efekt na každého z nás a pomáha nám v našej náročnej práci.