VYSOKÁ PRI MORAVE. Cyklotrasa EuroVelo 13, známa aj ako trasa Železnej opony, síce ponúka jedinečný zážitok, objavil sa však problém, na ktorý upozorňujú ľudia z celého Slovenska.
Niektoré jej úseky sú rozbité. Prechádzajú totiž cez ne vozidlá poľnohospodárov aj vodárov. Deje sa tak vo Vysokej pri Morave aj v Gajaroch.
Dotknuté strany sa pokúsili nájsť spoločné riešenie.

Síce unikát, ale v zlom stave
Medzinárodná cyklotrasa za milióny eur, ktorá je súčasťou rozsiahlej siete EuroVelo, sleduje železnú oponu od Barentsovho mora po Čierne more. So svojou dĺžkou viac ako 9 950 km je najdlhšou trasou a prechádza dvadsiatimi štátmi.
Odhaľuje významné historické, kultúrne a prírodné bohatstvo strednej Európy.
Na Záhorí však riešia problém s jej povrchom. Bratislavská župa (BSK) priznala, že je na viacerých miestach značne poškodený.
V článku sa dozviete:
- Prečo je cyklotrasa poškodená,
- kto cyklotrasu poškodil,
- čo na to hovoria údajní vinníci,
- kto ju napokon musí opraviť,
- názory starostov dotknutých obcí.
Podľa BSK k tomu došlo aj pre nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy a pre mechanizmy, ktoré tadiaľ jazdili za údržbou povodia rieky Moravy.
Na území Bratislavského kraja začína EuroVelo 13 pri hranici s Rakúskom na Cyklomoste slobody. Ide o ikonický most.
Slovenskom prechádza takmer 90-kilometrový úsek tejto trasy. Vedie severojužným smerom, západne od obcí Moravský Svätý Ján, Malé Leváre a Gajary. Cez obec Vysoká pri Morave sa dostáva až do Devínskej Novej Vsi, prechádza popod hrad Devín a v časti Karlova Ves vchádza do Bratislavy.
Mostom Lafranconi prechádza na pravý breh Dunaja, neskôr prechádza miestnou časťou Petržalka, vedie popri štátnej hranici s Rakúskom a územie Slovenska opúšťa východne od obce Kittsee.
Ide o medzinárodnú spoluprácu a umožňuje obyvateľom oboch strán hranice jednoduchý prístup k cyklotrasám v oboch krajinách.
Hľadali riešenie
Na základe podnetov občanov, ktorí boli nespokojní s povrchom cyklotrasy EuroVelo 13 v úseku Devínske Jazero – Cyklomost VysoMarch, sa konalo ešte 30. apríla 2024 pracovné stretnutie vo Vysokej pri Morave, na ktorom hľadali spôsob, ako situáciu vyriešiť.
Lucia Forman, hovorkyňa BSK informovala, že zástupcovia štátu a samospráv sa dohodli na oprave najviac poškodených úsekov.
"Na stretnutí na obecnom úrade sa stretli zástupcovia ministerstva dopravy, štátneho podniku Slovenský vodohospodársky podnik, Bratislavského samosprávneho kraja, PD Lozorno aj dotknutej obce. Dohodli sa, že najviac poškodené úseky cyklotrasy EuroVelo 13 spoločnými silami opravia. Práce na zlepšení povrchu cyklotrasy by mali byť ukončené do konca tohto leta," vysvetlila Forman.
Marián Bocák, hovorca Vodohospodárskeho podniku vysvetlil, že na oprave budú participovať všetci spolu, nakoľko spoločnosť cyklocestu nevybudovala.
"Poskytneme stroje, vybavenie aj pracovníkov a materiál. Samozrejme, aj obec Vysoká pri Morave a ostatní. Chceli sme im vyjsť v ústrety, pretože nám takáto cesta stačí. Ide totiž o obslužné komunikácie, na ktorých je vybudovaná cyklotrasa," povedal.
Hodnotu opravy zatiaľ nevedel definovať.
Cestu opravia spoločne
Starosta obce Vysoká pri Morave Andrej Dvoran vysvetlil, že podnety podávali nie len obyvatelia obce, ale vo všeobecnosti ľudia z celého Slovenska, ktorí využívajú túto trasu.
Problém riešia už od minulého roka. Vodohospodári začali v spolupráci s ochranármi upravovať koryto rieky.
"Bránia sa však, že tam jazdia aj družstevníci z Lozorna, no dohoda je taká, že to do konca letných prázdnin opravia v spolupráci s BSK," povedal.
Jaroslava Bojkovská z Poľnohospodárskeho družstvo Lozorno potvrdila, že cesta na spomínanom úseku je naozaj v zlom stave.
"My obhospodarujeme tamojšie lúky, nie sme jediní užívatelia, sú tam aj ďalší hospodári. Ide dokonca o chránenú krajinnú oblasť a máme prísne podmienky. S mechanizmami tam vstupujeme maximálne dva razy do roka, zväčša v máji a v septembri, keď kosíme. Do tej pôvodnej asfaltovej cesty sa roky neinvestovalo napriek tomu, že je tam cyklotrasa," vysvetlila.
Podľa jej slov to však nie sú poľnohospodári, ktorí povrch trasy zničili. "Chodíme zväčša po lúkach a maximálne 10 dní," dodala.
Komplexnú rekonštrukciu celého úseku cyklotrasy stále brzdia nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy.

"Cesta totiž slúžila za bývalého režimu pre hraničnú stráž a administratívne v podstate neexistovala. Zohnať k nej dokumentáciu a majetkovo vysporiadať zložité vzťahy je úloha na dlhé roky," dodala Forman.
Trasa prechádza aj obcou Gajary. Problém s rozbitou cyklocestou majú podobne, ako vo Vysokej pri Morave. Starosta obce Martin Rybecký vysvetlil, že po nej jazdia ťažké poľnohospodárske vozidlá.
"Upozorňoval som BSK, že tadiaľ chodia poľnohospodári a treba im vybudovať inú cestu. Chceli robiť rekonštrukciu povrchu, súhlas by sme dali, ale zatiaľ a k tomu nevyjadrili a ani sa do toho nepustili," vysvetlil.
Pýtali sme sa Lucie Forman, či zvažujú aj túto možnosť. "Možnosť vybudovania samostatnej komunikácie pre poľnohospodárov aktuálne nie je v pláne BSK," skonštatovala.
Vysvetlila, že župa komunikuje najmä s vodármi ohľadom možností, ako najhoršie úseky v rámci EuroVelo 13 sprejazdniť tak, aby boli bezpečné pre cyklistov a aj ostatných účastníkov.