SKALICA. Dennodenne sme zahlcovaní množstvom informácií. Je dôležité vedieť filtrovať obsah a nepodľahnúť nekritickému prijímaniu správ, ktoré sa k nám dostanú.
V súčasnosti nie všetko, čo vidíme na vlastné oči, je aj zaručene pravdivé. Výchove k porovnávaniu informácií a rozoznávaniu dôveryhodných zdrojov sa venuje Inštitút pre aktívne občianstvo.
V Skalici aj na celom Slovensku sa konalo niekoľko podujatí zameraných na podporu a rozvoj kritického myslenia detí. Trénovali aj pedagógovia. Projekt finančne podporilo ministerstvo školstva.

Využili zážitkové techniky
V Súkromnej základnej škole Gorkého 4 Skalica v priebehu mesiaca február uskutočnilo niekoľko workshopov. Lekcie viedla skúsená lektorka, riaditeľka inštitútu Jana Feherpataky-Kuzmová.
"Prvý tréning v Skalici absolvovali žiaci ôsmeho a deviateho ročníka. Počas celodenného tréningu zažili množstvo aktivít a vyskúšali si rôzne zaujímavé zážitkové techniky. Svoje skúsenosti následne v úlohe lektorov odovzdávali mladším žiakom v škole. Najviac rezonovali témy sociálnych sietí, predsudkov v spoločnosti či schopnosť sformulovať a vysloviť vlastný názor," informovala Lucia Vrbňáková, pedagogička zo školy v Skalici.
V článku sa dozviete:
- O aký projekt v rámci workshopov išlo,
- čo sa deti na workshopoch učili,
- prečo sa vzdelávali aj pedagógovia,
- ktoré školy na Slovensku sa zapojili,
- kto to celé financoval,
- o čo sa spomínaný inštitút snaží,
- prečo je boj proti dezinformáciám dôležitý.
Mnohé deti na základe tohto projektu zmenili svoj názor na doteraz zaužívané spôsoby správania sa, najmä na sociálnych sieťach.
Téme sa venuje aj Tomáš Kriššák, je aktivista a spíker na tému informačná bezpečnosť. Venuje sa profesionálnou činnosťou skvalitňovaniu online informačného priestoru.
Konšpiračné teórie sú podľa jeho slov často postavené na tom, že zneužívajú ľudskú zvedavosť.
"Človek je od prírody zvedavý a keď sa dozvie nejaký impulz, ktorý ho zaujme a vyruší, chce sa o ňom dozvedieť viac. Aj vzdelanejší ľudia majú predispozíciu, že sa chcú dozvedieť viac. Keď je konšpiračná teória nastavená tak, ako QAnon, ktorá je nastavená tak, že človek dostáva zakaždým keď príde na nejaký nový bod, dopamínovú reakciu v hlave. Vtedy je človek so sebou spokojnejší a chce vedieť viac," povedal.

Podľa jeho slov aj vzdelaný a na dezinformácie odolný človek im dokáže podľahnúť, ak s nimi trávi veľa času.