SKALICA. Vojensko historický spolek, ktorý je v skaličtine dokonca oficiálne zapísaný, spolu s mestom Skalica a spolkom Von Macenau z.s., preniesli Skalicu a návštevníkov do obdobia prvej svetovej vojny. Zorganizovali 6. apríla historické podujatie, z ktorého postupne robia tradíciu.
Partia dobrovoľníkov spolu so svojimi rodinami sa už roky venuje vo voľnom čase vojenskej histórii a ľuďom predvádzajú, ako to vyzeralo v časoch rakúsko-uhorskej monarchie.
Pripomínajú ľuďom minulosť
Tomáš Kukliš, zakladateľ Vojensko-historického spolku v Skalici je srdcom aj dušou Skaličan. S manželkou majú záľubu vo vojenskej histórii, ktorú v roku 2019 pretavili do občianskeho združenia.
Bez nároku na honorár sa zúčastňujú rôznych výročí a pripomínajú ľuďom kus histórie. Aktuálne s nimi vystupuje aj ich 15-ročný syn.

S manželkou hrajú v skalickom hudobnom zoskupení Pláňava. Dali si ušiť kostýmy, museli ísť až do Ostravy. Krajčíri by ich dokázali ušiť aj na Slovensku, v niektorých prípadoch by však museli čakať aj osem mesiacov.
Spolok má zatiaľ iba desať členov, traja z nich si dali ušiť poctivé vojenské uniformy.
"Máme aj dámy, ktoré používajú kostýmy. Chodievame do Luhačovíc na promenádu, na výročia a podobné akcie. Stretávam sa s rôznymi názormi. Ľudia sa ma pýtajú, čo z toho mám. Nemám z toho nič. Je to späté s históriou mojej rodiny. Od mladosti som počúval príbehy, že ľudia z mojej rodiny bojovali v 1.svetovej vojne. Moji prastarí rodičia tam buď zahynuli alebo boli zranení," povedal.
V článku sa dozviete:
- Ako vznikol historicko-vojenský spolok v Skalici,
- ako vznikol podobný spolok v Zlíne,
- čím sa tieto spolky zaoberajú,
- o strete ich ciest a spoločnom nápade,
- o spôsobe, akým ľuďom pripomínajú históriu,
- ako prebehol historický deň v Skalici.
V tej dobe podľa neho nebolo rodiny, ktorú by vojna nezasiahla.
Zaspomínal si na svoje prvé vystúpenie. "Bol som ešte úplne sám. Bolo to v Huštenoviciach, kde si pripomínali 160. výročie narodenia ich rodáka a generála rakúsko-uhorskej armády, Rudolfa Králička. Tam som sa zoznámil s Jiřím Macenauerom, ktorý založil podobný spolok v Zlíne," dodal.
Pred dvoma rokmi, pri príležitosti 100. výročia úmrtia posledného cisára Karola I., v spolupráci s Macenauerom a ostatnými členmi prišli k pomníku padlých hrdinov v Skalici.
So Skalicou je tento panovník spojený prostredníctvom rodáka kardinála Jána Černocha, ktorý 30. decembra 1916 osobne korunoval Karola I. v Budapešti ako kráľa.
