Saharský prach, ktorý sa objavil na Slovensku počas Veľkej noci opäť zneužili ľudia na šírenie dezinformácií.
Situáciu objasnil vedec PETER BAČÍK, ktorý pôsobí na Katedre mineralógie, petrológie a ložiskovej geológie na Univerzite Komenského v Bratislave, ale aj na Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.
Zaoberá sa výskumom minerálov. Vysvetlil, prečo je prach zo Sahary magnetický, či je nebezpečný pre ľudí, ale aj to, aký je jeho pozitívny význam.

S čím sme sa to vlastne počas posledných dní stretli?
Pravda je, že to nie je piesok, ale prach zo Sahary. Ide o častice, ktoré majú veľkosť niekoľko mikrometrov. Piesok však má veľkosť od stoviek mikrometrov až do niekoľkých milimetrov. Pochádza zo Sahary a dostal sa sem so silným južným prúdením vzduchu, deje sa to v rôznej miere každú jar. Tento rok ho bolo oveľa viac ako inokedy.
S jarou prichádza južné prúdenie z mediteránnej oblasti, prípadne až zo Sahary. Niektoré mikročastice prachu sa dokážu veľmi dobre udržať vo vzduchu a vedia sa transportovať desiatky až stovky kilometrov.
Vietor dokáže takéto častice zaviať až ponad Atlantik zo Sahary až do Amazónie.
V článku sa dozviete:
- Ako sa na Slovensko dostal piesočný prach zo Sahary,
- či je pre ľudí nebezpečný,
- čo môže obsahovať
- aké sú jeho pozitívne účinky,
- prečo môže byť prach magnetický,
- či ešte môžeme v blízkej budúcnosti očakávať takýto prach.
Prečo sa to deje práve na jar?
Pretože je dosť veľký rozdiel medzi teplotou vzduchu v severnej oblasti a na juhu. Procesy sú oveľa dynamickejšie. Ako megavysávač nasala atmosféra vzduch zo Sahary. Veľkú časť prachu navialo k nám. Ide o prirodzený jav. Aktuálne išlo o najväčší prachový fenomén, nie je to však nič neprirodzené. Je to normálny prírodný proces.
Pred niekoľkými rokmi som pracoval na výskume minerálneho zloženia takéhoto prachu. Boli tam úplne bežné minerály. Napríklad kremeň, sľudy a ílové minerály. Tie sa vedia rozfragmentovať do veľmi malých sploštených častíc, preto sa veľmi dobre udržia vo vzduchu. Niekde je viac karbonátov, kalcitu, inde kremeňa. Ich zloženie závisí od oblasti Sahary, z ktorej prišli.
Je tento prach toxický či nebezpečný?
Čítal som presne tieto konšpirácie, že prach zo Sahary obsahuje ťažké kovy či hliník.
Hliník, samozrejme bežne používame. Zrazu ho idú použiť na otravu populácie? V tomto prachu nie je nič toxické v nijakej významnej miere. Ak by aj urobili veľmi presnú analýzu, našli by minimálne obsahy takýchto prvkov. Tých však oveľa viac obsahuje bežný prach v meste.
Nie je nebezpečný zložením, ale tým, že ho bolo veľa. Prach je nebezpečný všeobecne, keď ho dýchame, ale aj rôznymi ďalšími spôsobmi. V niektorých častiach sveta sa môže vyskytovať napríklad rádioaktívny prach.