VEĽKÉ LEVÁRE. Vo Veľkých Levároch v okrese Malacky snívali dlhé roky o vybudovaní kanalizácie. Projekt sa nezaobišiel bez komplikácií.
Výstavba je v poslednej etape a chýba ešte jeden krok, aby sa domácnosti mohli pripojiť.
Desiatky ľudí však vyjadrili nespokojnosť a starostovi odovzdali petíciu.

Dlhé roky bez kanalizácie
V utorok 8.augusta 2023 začali vo Veľkých Levároch s budovaním kanalizácie. Získali financie z fondov EÚ v rámci Operačného programu kvalita životného prostredia.
Ide o dobudovanie kanalizácie vo Veľkých Levároch, kanalizácie a vodovodu v Malých Levároch a rozšírenej čistiarne odpadových vôd v Gajaroch. K dispozícii bol balík 14,35 miliónov eur.
V článku sa dozviete:
- Ako prebiehalo budovanie kanalizácie,
- v akom stave je teraz a kedy sa možno pripojiť,
- prečo sú ľudia nespokojní,
- do čoho ďalšieho musí obec investovať,
- čo urobia so zlou cestnou infraštruktúrou v obcí,
- aké majú ďalšie plány.
Len aktuálny starosta Richard Nimsch sa do problému obúval štyri roky. "Osobne som začal šiesty rok na úrade, keď som nastúpil, problematike sme sa venovali a venovali sa jej aj moji predchodcovia," zhodnotil.
Nimsch informoval, že s kanalizáciou sa blížia do poslednej etapy. "Ešte nemáme dokončenú technologickú časť. Dokončujeme posledných 200 metrov siete plus výtlačné prípojky. Následne budeme dávať technológie do prečerpávacích staníc. Chceli by sme ju spustiť na prelome mája a júna," skonštatoval.
Žiaden projekt sa podľa neho nezaobíde bez problémov.
Počas prác totiž narazili na vodné potrubie a spôsobili škodu v hodnote desiatok tisíc eur. Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) im práce stopla. Museli dať prerobiť projektovú dokumentáciu a problém vyriešiť s ministerstvom životného prostredia.
Sľúbili vybudovanie prípojok ku každému rodinnému domu. Najvhodnejšie miesto uloženia prípojky bolo dokonca možné jednotlivo dohodnúť so zástupcom zhotoviteľa. Spomínaný problém s BVS však smeroval k tomu, že na niektorých miestach sa kanalizácia zmenila zo spádovej na tlakovú.
Napojenie na kanalizáciu bude možné pripojiť až jej celkovom dobudovaní. Má to ešte jeden háčik. Tam, kde nie je spádová, si domácnosti musia zakúpiť prečerpávaciu stanicu .
Dotácia pre domácnosti
Zakúpenie čerpadla sa týka predovšetkým domov, ktoré sú umiestnené na svahu a vývod odpadových vôd majú vybudovaný za domom pod úrovňou vybudovanej kanalizácie. Týka sa to tiež domácností, ktoré sa nachádzajú v lokalitách, kde nemohla byť z rôznych technických dôvodov budovaná spádová -gravitačná kanalizácia, ale tlaková.
V oboch prípadoch bude možné pripojenie len prostredníctvom prečerpávacej kanalizačnej šachty - stanice, do ktorej budú na pozemku domácnosti zvedené splašky, ktoré budú automaticky, podľa potreby, prečerpávané do verejnej kanalizačnej siete.
Kúpa kvalitnej prečerpávacej šachty však finančne zaťaží domácnosti. Július Kováč, odborník v obore vysvetlil, že rozdiel medzi lacnou a drahou nie je o kvalite, ale skôr výkonnosti. Materiál, z akého je vyrobená sa môže v závislosti od ceny líšiť. To isté platí v prípade čerpadla, ktoré je v stanici použité. Lacnejšie má slabšie parametre, drahšie má vyvinutejšie technológie.