MALACKY. Zariadenie, ktoré počas druhej svetovej vojny slúžilo na šifrovanie dôležitej korešpondencie Nemcov, legendárny šifrovací stroj Enigma, aktuálne hviezdi na výstave v Brne.
Predtým bol vystavený v Košiciach a budúci rok poputuje tiež do Bratislavy. Ide o svetovú raritu.
Tento stroj vyrobený v roku 1942 zobral jeden mladík z opustenej leteckej základne v Malackách po úteku Nemcov. Myslel si, že ide o starý písací stroj. Netušil o aký skvost ide a aké bude mať jeho čin následky.

Nevedeli ju rozlúštiť
Enigma z Malaciek patrí do zbierky košického technického múzea, ktoré ju získalo v roku 2020 od malackého zberateľa. Zapožičalo ju do Česka, kde bude až do konca roka. Mala by však zamieriť aj do bratislavského dopravného múzea.
Tento šifrovací stroj vyvinul v dvadsiatych rokoch 20. storočia nemecký elektromechanik Arthur Scherbius . Podobá sa písaciemu stroju. Príbeh Enigmy opísal Peter Drozd, kurátor zbierky elektrotechniky zo Slovenského technického múzea a kurátor výstavy ENIGMA a Tajný svet šifier.
V článku sa dozviete:
- Čo je to Enigma,
- na akom princípe fungovala,
- koľko šifier dokázala vyprodukovať,
- ako rozlúštenie jej kódov pomohlo ukončiť 2. svetovú vojnu,
- prečo ju našli v Malackách,
- ako na to doplatil človek, ktorý ju vlastnil,
- ako sa k Enigme dostalo technické múzeum.
Zariadenie malo klasickú klávesnicu a dosku, na ktorej sa rozsvecovali jednotlivé písmená. Za dosku boli vložené rotory. Existovalo viac typov a boli používané podľa toho, o akú verziu prístroja išlo.
"Jeden alebo viac rotorov sa po každom stlačení písmena otočilo krokovým mechanizmom. Ak používateľ dvakrát za sebou stlačil rovnaký kláves, nastavenie stroja sa zmenilo a vo výsledku napísal odlišné písmeno. Pomocou dosky s konektormi bolo navyše možné prehadzovať písmená na klávesnici, čo komplikovalo rozlúštenie," vysvetlil.