ZÁHORIE. Vďaka miliónovému projektu, ktorý má zmodernizovať trate na Záhorí by mali vlaky po trati jazdiť rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu. Projekt zahŕňa úpravu dvoch traťových úsekov - Devínska Nová Ves – Malacky a Kúty – štátna hranica s Českou republikou. V súčasnosti to vyzerá, že práce stoja.
Brodskom, neďaleko českých hraníc, budujú podchod, hoci sú tam známky začatej rekonštrukcie - chýbajúce koľajnice, práce trvajú podľa ľudí už dlho. Vlaky nejazdia, nahradili ich autobusmi. Do Čiech sa ľudia cez Brodské vôbec nedostanú.
Prvé slová o rekonštrukcii padli už v roku 2019. Tri roky trval len výber zhotoviteľa. Verejnú súťaž vyhrala talianska spoločnosť ICM a Váhostav - SK.
Meškania vlakov sa už v infraštruktúre stali dennou súčasťou. Počas minulého roku meškali na Slovensku doslova desaťtisíce vlakov.

Meškanie, výluky a náhradná doprava
Grafikon vlakov na spomínanej linke je od marca 2023 prispôsobený plánovanej rekonštrukcii trate, ktorá sa naďalej odkladá. Zmeny vlakových a autobusových cestovných poriadkov v Bratislavskom kraji sú síce len kozmetické, pri niektorých vlakoch totiž upravili len odchod. Iné spoje tak trpia prenášaním meškaní, keďže "skrátené" vlaky prechádzajú aj cez iné stanice, čo spôsobuje meškania.
Problémom je aj osemminútový čas na obrat súpravy. V prípade vlaku s jedným rušňom nastávajú komplikácie a vlak nestihne odísť na čas. Dve rôzne jazdné doby vlakov súvisia práve so spomínanou rekonštrukciou. Je to najmä pre zavedenie jednokoľajnej prevádzky.
Rekonštrukcia trate je stále v nedohľadne a zmeny možno sledovať podľa ročného plánu výluk ŽSR.
Vďaka tejto modernizácii by malo dôjsť k rôznym modernizačným úpravám a tiež k zvýšeniu traťovej rýchlosti až na rýchlosť 200 kilometrov za hodinu.
V článku sa dozviete:
- Prečo stále nepoznáme termín dokončenia projektu,
- čo situáciu skomplikovalo,
- čo všetko stihol realizátor uskutočniť,
- aké zásahy majú ešte v rámci projektu vykonať,
- či môže navrhovaný zákon z dielne Jozefa Ráža projekt urýchliť,
- aké má priniesť výhody a nevýhody,
- koľko vlakov na Slovensko meškalo počas minulého roka,
- aký bol priemerný čas meškania.
Vladimíra Bahýlová, súčasná hovorkyňa ŽSR skonštatovala, že v rámci projektu spoločnosť už stihla v roku 2023 dať do predčasného užívania nový železničný most cez rieku Morava na 2. traťovej koľaji.
Aktuálne realizátor uskutočňuje demontážne a demolačné práce na železničnom moste cez rieku Morava na úseku Kúty – Lanžhot ČR. Súbežne prebieha výroba novej oceľovej mostovky v špecializovanom výrobnom závode v Taliansku, prebiehajú práce na dvoch menších železničných mostoch pred hlavným mostom cez rieku Morava.
Podľa Bahýlovej sa tiež realizujú práce pre budovanie nového podchodu pre verejnosť. Nástupište je však rozkopané a vlaková doprava odstavená. Nahradila ju autobusová. Z Brodského sa aktuálne do Česka nikto nedostane. Iba cez Kúty alebo autom. Termín dokončenia podchodu by mal byť v decembri 2024. Avšak, termín obnovenia železničnej dopravy na tomto úseku ešte nepoznajú.
Meškania vlakov na Záhorí sú už dlhé roky pravidlom. Kompetentní to pripisujú dlhodobo nepriaznivému stavu infraštruktúry či nepredvídateľným okolnostiam. Často však ide aj o nedostatok personálu či zle vypracovaný cestovný poriadok.