SENICA. Možnosť zaparkovať vo veľkej miere zhoršila minuloročná chodníková novela. Celoplošne zakazuje státie a parkovanie na chodníku s výnimkou vyznačených miest. Nebadane zhoršila aj prístup k vchodom bytoviek.
Ľudia boli zvyknutí, že s autom zastavili priamo pred vchodom, aby si napríklad vyniesli hore ťažký nákup. Prístup k jednotlivým vchodom bytových domov je však veľmi často riešený práve chodníkom.
Keďže zákon v tomto prípade nenariaďuje žiadne dopravné značenie, ľudia tak často nevedomky porušujú zákon.

Najprv boli trpezliví
Jaroslav Pecha, náčelník mestskej polície v Senici, potvrdil, že tamojšie bytovky majú tiež prístup k vchodom riešený väčšinou chodníkom.
Z pohľadu mestskej polície najviac porušení predpisov v súvislosti s jazdou alebo státím na chodníku dochádza najmä v lokalitách sídliska Sotiná, Staré sídlisko a centrum mesta, teda na Námestí oslobodenia.
V článku sa dozviete:
- Ako polícia rieši porušenie zákona,
- či existujú výnimky,
- čo poradil dopravný analytik,
- ako dopadlo stretnutie obyvateľov Senice s primátorom.
Podľa Pechu mestská polícia porušenie týchto predpisov riešila spočiatku upozornením, ktoré dávala za stierač vozidla s konkrétnym porušením právnej normy. "Následne v rámci blokového konania riešila uvedené priestupky napomenutím, čiže nedávala žiadnu pokutu," dodal.
Potom sa však situácia zmenila, čo vedie k nespokojnosti obyvateľov.
"K riešeniu držiteľa vozidla v rámci takzvanej objektívnej zodpovednosti sme prikročili až po neustálom nerešpektovaní uvedeného zákazu, čiže po dosť dlhej dobe platnosti zákona," vysvetlil Pecha.
Pokuta sa môže pohybovať až do výšky 50 eur, v prípade vzniknutého ohrozenia až do 150 eur.

Existujú výnimky?
S výnimkami v tomto prípade je to pomerne zložité. Podľa Pechu existujú, no týchto prípadov je veľmi málo. Okrem toho sa často stáva, že ľudia situáciu zneužívajú a po vyložení nákupu si auto nepreparkujú.
Napríklad zdravotne ťažko postihnuté osoby vlastniace parkovací preukaz ŤZP nemusia dodržiavať určité zákazy. V praxi mestská polícia nerieši osoby s týmto preukazom, ak ho majú umiestnený na viditeľnom mieste.
"Ak by sa aj táto osoba dopustila priestupku, tak nebude riešená sankciou, ale iba upozornením zo strany policajta," skonštatoval Pecha.
Spoločnou podmienkou pre každé vydanie výnimky je to, že sa môže povoliť len v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.
Ministerstvo vnútra môže v osobitných prípadoch, najmä ak je to potrebné na ochranu života, zdravia alebo majetku, na základe písomnej žiadosti vydať povolenie na používanie zvláštnych výstražných znamení.
Ak má vodič výnimku, je povinný mať doklad o povolení výnimky vo vozidle na viditeľnom mieste. Výnimka je vo formáte A5 s červeným pásom, ak ide o výnimku v rámci okresu, s modrým pásom, ak ide o výnimku v rámci kraja a so zeleným pásom, ak ide o výnimku v rámci Slovenska.
Doklad o povolení výnimky sa nevydáva, ak sa namiesto toho vydalo len upovedomenie o povolení výnimky a zápise údajov do evidencie vozidiel.