ZÁHORIE. Tomáš Olšovský pracoval pre Správu Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Záhorie 20 rokov. Je uznávaným vedcom a odborníkom na Slovensku i v zahraničí. Z postu riaditeľa ho však náhle a bez udania dôvodu odvolali v utorok 5. marca.
Olšovského mrzí, že musí zanechať rozbehnuté projekty, a tiež to, že ho nahradí človek bez skúseností.
Podobné situácie od nástupu vlády Smeru-SD však nastali vo viacerých odvetviach či rezortoch. Podľa politológa Pavla Struhára sú zmeny po nástupe novej vlády očakávané, avšak v súčasnosti už prekročili únosnú hranicu politiky.
Bránia sa, že konali v súlade so zákonom
Hneď nasledujúci deň po ukončení vzájomnej spolupráce po 20 rokoch Tomáša Olšovského na jeho pozícii nahradil nový riaditeľ Jozef Kovarík. Zisťovali sme, či prebehlo riadne výberové konanie a dôvod prepustenia Olšovského.

V ŠOP SR sa však odvolávajú na zákon o výkone práce vo verejnom záujme, ktorý hovorí, že voľné miesto vedúceho zamestnanca možno obsadiť bez výberového konania len do vymenovania po úspešnom vykonaní výberového konania podľa tohto zákona, a to najdlhšie na šesť mesiacov.
"Pán Kovarík povedie správu CHKO do ukončenia riadneho výberového konania. Pozícia bola obsadená v zmysle zákona," vysvetlili.
V článku sa dozviete:
- Ako sa na prepustenie po 20 rokoch pozerá Tomáš Olšovský,
- či mu vedenie udalo dôvod ukončenia spolupráce,
- kto ho nahradil a či má skúsenosti,
- či prebehlo obstarávanie na náhradu riaditeľa,
- ako zareagovalo ministerstvo životného prostredia,
- že sa podobné situácie od nástupu novej vlády opakujú vo viacerých odvetviach,
- názor politológa.
Tomáš Olšovský vysvetlil, že o miesto prišiel bez vysvetlenia.
"Neuviedli dôvod. Navrhli mi, aby som sa vrátil na pozíciu krajinára, kde som bol 17 rokov. Musel by byť však prepustený kolega, ktorý nastúpil na miesto krajinára. S tým som nesúhlasil. Ďalšia pozícia bola pozícia strážcu, ktorá však bola finančne neprijateľná. Nakoniec sme sa dohodli, že ukončím svoje pôsobenie na správe," vysvetlil.
V oficiálnej rovine teda nebude pokračovať v práci pre ŠOP SR a nebude vymenovaný do žiadnej ďalšej funkcie. Je vedcom Slovenskej akadémie vied ale aj medzinárodne uznávaným odborníkom na lesnícku entomológiu. Tejto oblasti v rámci CHKO Záhorie sa venoval 20 rokov.
V ochrane prírody ho to však neodradilo. "V chránení prírody nekončím, budem práve oveľa aktívnejší," povedal.
Mrzí ho však, že musí zanechať mnohé rozpracované projekty. Ďalšou vecou, ktorá ho mrzí je aj fakt, že nový riaditeľ podľa jeho slov územie nepozná a nemá skúsenosti.
Zo ŠOP SR informovali, že Kovarík je absolventom Fakulty práva na Paneurópskej vysokej škole, pôsobil na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom a od roku 2018 pôsobí ako poslanec obecného zastupiteľstva a zároveň aj ako zástupca starostu obce Veľké Leváre. Okrem iného, pôsobí aj v tamojšej strelnici.
Kovarík povedal, že teraz sa k téme nechce vyjadriť a podľa jeho slov ani nemôže.
Otázky, ohľadom náhleho prepustenia Tomáša Olšovského sme zaslali aj priamo na ministerstvo životného prostredia, zatiaľ však z ministerstva neodpovedali.
Náhle zmeny na viacerých miestach
Táto téma je však súčasne pretriasaná vo viacerých rezortoch či odvetviach.
Téme sa venoval aj Michal Kiča, bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia. “Aj vďaka nemu má CHKO vysokú kvalitu praktickej ochrany a obnovy chránených území, zapája sa do medzinárodných projektov, je premiantom v obnovu mokradí, aktívne spolupracuje a výborne komunikuje so stakeholdermi, bez konfliktných situácií,” skonštatoval Kiča.
Túto udalosť nazval "čistkou a personálnou genocídou v ochrane prírody".
Podobných prípadov je niekoľko. Napríklad, ešte koncom minulého roka, kedy minister životného prostredia Tomáš Taraba odvolal a následne prepustil riaditeľku Výskumného ústavu vodného hospodárstva Katarínu Holubovú. Nahradil ju vinár Ondrej Voda, okresný predseda SNS z Pezinka.
Holubová je členkou viacerých expertných skupín Európskej komisie na prípravu legislatívy a technických noriem v oblasti hydromorfológie. V roku 2018 získala Cenu ministra životného prostredia za dlhodobý prínos v oblasti aplikovaného výskumu hydrológie povrchových vôd, riečnych procesov, morfológie vodných tokov a nádrží, transportu sedimentov, revitalizácií tokov a mokradí.

Robert Fico pri nástupe jeho vlády vyhlásil, že pri všetkých zmenách bude jeho vláda postupovať výlučne v súlade so zákonom. V niektorých prípadoch dokonca vznikajú aj úplne nové pozície.
Nedávno vyšiel v denníku sme článok Matúša Burčíka o prípade, kedy v ZVJS zamestnali človeka spojeného s kauzou, kedy si v štátnom podniku ako asistentku zamestnal milenku s platom 3900 eur. Do pozície sa mal dostať cez inzerát. Vedenie zboru ZVJS potvrdilo Burčíkovi zo SME, že funkcia, ktorú v zbore zaujal nový zamestnanec, je vlastne úplne nová. Zriadiť ju vraj bolo nevyhnutné a vznikla zmenou organizačnej štruktúry k 1. februáru.
Na poste predsedu predstavenstva nahradil Jaroslav Daniška generálneho riaditeľa štátneho podniku spoločnosti Cargo Slovakia Romana Gona, členom predstavenstva sa stal Matej Hambálek, syn poslanca Smeru-SD Augustína Hambálka.
Začiatkom marca vláda na návrh Róberta Fica odvolala Mareka Samoša z funkcie podpredsedu Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky. Nahradí ho Martin Kráľ, ktorý doposiaľ pôsobil v IT oblasti.
Vo štvrtok 7.marca sa stal námestníkom riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar. Zo stanoviska SIS vyplýva, že získal kompetencie riaditeľa spravodajskej služby.
Politológ Pavol Struhár vysvetlil, že každá vláda robí personálne výmeny. "Očakáva sa to a je to legitímne na politických pozíciách. Nová vláda má právo vymeniť ľudí, ktorí spravujú politické úrady," vysvetlil.
Podľa jeho slov tieto zmeny už presahujú politické úrady. "Ide o úrady profesionálne, kde by sa očakávala kontinuita. Napríklad, v prípade ministerstva životného prostredia sa treba zamyslieť, či nejde o snahu preorientovať preferencie záujmov ministerstva. V programe SNS sa píše, že by chceli premenovať ministerstvo životného prostredia na ministerstvo prírodných zdrojov," povedal.
V tomto smere by podľa neho mala platiť. určitá kontinuita. "To, že sa každé štyri roky mení vláda, neznamená, že sa zmení všetko. Inštitúcie by mali fungovať nezávisle od politickej moci," dodal.
Politizovanie verejnej správy tomu podľa neho nepomáha.