ROHOŽNÍK. V Rohožníku na objednávku obce orezali vzácne 150-ročné lipy. Odborníci hovoria o vážnom poškodení stromov. Prípad už rieši enviropolícia aj inšpekcia životného prostredia.
Obyvatelia Rohožníka sú zhrození, zaujíma ich, prečo starosta nevybral skúseného arboristu, ale všeobecne zameranú firmu.
Starosta sa bráni, že na základe dvoch cenových ponúk vybral tú lacnejšiu. Objednávku na vykonanie prác však nezverejnil, pričom zákon káže opak.
Za nelegálne výruby stromov a zle urobené orezy hrozia pokuty a dokonca aj väzenie.

Prípad už rieši enviropolícia
Na enviropolícii prijali podnet, ktorý budú prešetrovať. Nevyjadrili sa, či a v akom rozsahu došlo k protiprávnemu konaniu.
Dávid Vido, hovorca inšpekcie životného prostredia, potvrdil, že prípad tiež riešia.
V článku sa dozviete:
- Akým spôsobom starosta obce vybral realizátora,
- aká pokuta môže hroziť,
- čo o vykonanom oreze hovoria odborníci,
- ako reagovala Štátna ochrana prírody SR,
- čo hovorí starosta obce o oreze.
Peter Švaral, starosta Rohožníka informoval, že na vykonanie starostlivosti o stromy v obci mal k dispozícii cenové ponuky od dvoch firiem, ktoré mu sprostredkoval Vladimír Hudec, vedúci tamojších technických služieb.
Hudec vysvetlil, že firmy našiel na internete. Ide o firmu ELViP s.r.o. so sídlom v Malackách a o spoločnosť LV agency s.r.o. so sídlom v Bratislave. Prvá firma sa zaoberá službami súvisiacimi s elektrinou, ale aj orezmi.
Druhá firma poskytuje komplexné služby, podľa ich slov - pod jednou strechou. Medzi týmito službami sú aj záhradnícke služby.
Starosta tvrdí, že LV agency s.r.o. mala nižšiu cenovú ponuku, ktorú napokon v mene obce vybral. Objednávka na služby mala byť podľa zákona zverejnená. Ten hovorí, že bez zverejnenia nebudú takéto zmluvy účinné.
Zmluva s touto spoločnosťou zverejnená nie je. Švaral vysvetlil, že objednávka existuje, ale faktúru ešte neuhradili. Má ísť o sumu 3000 eur za orez 17 stromov.
Z prvej firmy vysvetlili, že ich cenová ponuka vyššia nebola, dokonca vytvárali aj ponuku iba na zapožičanie plošiny.
Podľa Švarala mala firma, ktorú vybral, potrebné certifikáty. Peter Grom, z právneho odboru spomínanej spoločnosti však túto informáciu nepotvrdil, argumentoval skúsenosťami zamestnancov. Potvrdil však, že orez vykonali. Ako oficiálneho objednávateľa uviedol Obecný podnik Rohožník, s.r.o. a dodal, že konateľ spoločnosti Vladimír Lorenc sa dokonca dlhodobo zaoberá ochranou prírody.
Obyvatelia tvrdia, že prácu mal vykonať miestny Róbert Pavlíček, ktorý pred cca rokom odišiel z firmy ELViP. s.r.o., Grom redakcii informáciu o tom, že by pre jeho firmu pracoval nevyvrátil, ale ani nepotvrdil.
Podľa firmy ELViP s.r.o. mal Pavlíček opustiť pracovné miesto, pretože s jeho prácou boli nespokojní. Pavlíček na výzvy redakcie do uzávierky nereagoval.
Pri práci mali byť prítomní aj rôzni zamestnanci obecného podniku, čo starosta zdôvodnil tým, že mali po spoločnosti upratať neporiadok.
Na margo orezu vysvetlil, že sa k takémuto činu uchýlili najmä z bezpečnostných dôvodov, keďže je to frekventovaný priestor a pod stromami je aj detské ihrisko.
Starosta tiež dodal, že za všetko v obci môže starosta. "Tak nebudem určovať iného vinníka," skonštatoval. Podľa zákona je však vinný vykonávateľ zásahu - v tomto prípade ide o firmu, ktorej zadal objednávku. Podľa Švarala rozsah orezu určil vykonávateľ.

Ten zase tvrdí, že prácu vykonali citlivo. "Iba v nevyhnutnom rozsahu, v súlade s objednávkou, pokynmi objednávateľa, príslušnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a s odbornou starostlivosťou," dodal s tým, že tejto činnosti sa firma venuje už roky a zamestnávajú skúsených odborníkov.
V prípade porušenia zákona o ochrane prírody a krajiny môže vinníkovi hroziť postih, ktorý je pre fyzické osoby do výšky 9 958,17 eur a pre právnické až do 33 193,91 eur.
Kritika odborníkov
Niekoľkí nezávislí arboristi z rôznych krajov Slovenska skonštatovali, že spomínaný orez nie je v poriadku. Matej Štefunko i Tomáš Pčolka z dvoch rozdielnych firiem, vysvetlili, že orez takto určite nemá vyzerať za žiadnych okolností.
Ak sa prípadom bude zaoberať inšpekcia, realizátor musí podľa Štefunka vedieť vydokladovať vyjadrenie odborne spôsobilej osoby alebo arboristu o dôvode konania.
"Štandardne také odborné posúdenie vykonáva kraj, ktorý prizve arboristu, štátnu ochranu prírody, môžu prizvať aj súdneho znalca v obore arboristiky alebo certifikovaného arboristu," povedal Štefunko.
Z Bratislavského samosprávneho kraja vysvetlili, že s týmto prípadom nesúvisia, nakoľko spravujú dreviny iba v extraviláne mesta.
Zhodnotil situáciu, že teoreticky sa za odborníka môže považovať aj človek, ktorý vykonával roky pod elektrickým vedením, čo však nezaručuje jeho reálnu odbornosť v orezávaní stromov.
"Ak došlo k orezu takmer celej koruny, je to podozrivé a hraničí to už s výrubom," dodal.
Aj Pčolka spomenul, že ak by to bola príprava na výrub stromu, "potom by to bolo v poriadku."
Peter Grom, z právneho odboru spomínanej spoločnosti však zámer výrubu nepotvrdil, rovnako ani Švaral.
V Rohožníku majú vypracovaný dokument starostlivosti o dreviny, podľa arboristu Michala Zelenáka, z certifikovanej spoločnosti, však neobsahuje nič relevantné o stave stromov a ani o primeraných zákrokoch.
"Jediné relevantné, čo obsahuje je, že orezy musí robiť odborne spôsobilá osoba, čo znamená arborista s praxou a arboristickym certifikátom. Teda nie pilčík a ani zamestnanec obce," zhrnul.
Stromy v Rohožníku sú podľa jeho slov nenávratne poškodené. "To, čo vykonali, je absolútna katastrofa. Odstránili takmer celý alebo celý asimilačný aparát. Stromy sú zdevastované," povedal.
Niektoré z týchto stromov to podľa jeho slov neprežijú.
"Väčšina znova obraší, čo ale vôbec neznamená, že je to v poriadku. To sa prejaví aj na financiách. Samozrejme, ako prvé sa na financiách prejaví pokuta za toto masívne, priam epické, poškodenie stromov," dodal.
Kristína Bocková zo ŠOP SR vysvetlila, že kontaktovala aj kolegov zo Správy CHKO Záhorie. "Zástupca správy navštívil za prítomnosti polície lokalitu a situáciu zdokumentovali. Vo väčšine prípadov boli však orezané takmer všetky konáre. Samotný orez porušil viaceré zásady, ktoré majú byť pri tomto procese rešpektované, vrátane obdobia kedy by mal byť orez vykonaný. Správa CHKO Záhorie bude v danej veci vypracovávať odborné stanovisko," povedala.
Povinné pravidlá
Švaral potvrdil, že orezané lipy majú približne 150 rokov. Renáta Húšková, vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Malacky v súčinnosti so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR), vysvetlila, že orez stromov je vysoko-odborná činnosť a ten kto ju vykonáva, musí dodržiavať určité zásady.
"Oproti výrubu je hlavný rozdiel v tom, že po oreze má strom ďalej žiť a plniť svoje funkcie. V opačnom prípade zásah považujeme za poškodenie dreviny, čo je v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny," informovala.
Vznikli arboristické štandardy, kde sú tieto zásady zhrnuté, vysvetlené a popísané. Hneď prvý štandard sa týka práve orezov. Podľa ŠOP SR dokonca existuje ešte jedna stará technická norma o ošetrení, udržiavaní a ochrana stromovej vegetácie, ktorá stále platí. Práve z vytvorili tento arboristický štandard.
"Tieto zásady sú spoločné pre ošetrovanie všetkých stromov, mladších aj starých, dokonca aj chránených stromov. Každý, kto orezáva stromy by sa mal nimi riadiť," zhodnotila Húšková.
Tieto štandardy by mali dodržiavať aj ľudia na vlastných súkromných pozemkoch.

Spôsob, akým spoločnosť uskutočnila orez 150-ročných líp v Rohožníku, podľa Húškovej i ŠOP SR nie v poriadku.
Orezy sa nezdajú ani Márii Matiko Štarkovej z občianskeho združenia EKOTEAM, ktoré sa venuje najmä ochrane a tvorbe životného prostredia.
"Považujem to za šarlatánsky zásah," povedala