TRNAVA. Vyšetrenie u oftalmológa zahŕňa rôzne techniky. Mnoho ľudí však nevie, že optometrii sa nemusí venovať výlučne očný lekár. Optometristka Lívia Šidlová z trnavskej optiky MANIA vysvetlila, aký je rozdiel medzi oftalmológiou a optometriou.
S lekárstvom v podstate nemá nič spoločné. Ak človek potrebuje dipotrické okuliare, bez optometrie sa nezaobíde. Zmeria vám dokonca farbocit alebo dokáže zistiť glaukóm – zelený zákal.
Zvláštnosťou je napríklad aj to, že nemôže vyšetrovať deti do 18 rokov.

Čo to vlastne optometria je?
Tento pojem pochádza z gréckych slov optos – oko, videnia a metria – meranie, čo vyjadruje základ samotnej profesie. Optometria je v našich končinách nelekárska zdravotnícka profesia. Základnom náplne práce optometristu je meranie zrakových funkcií a predpísanie správnych dioptrií a okuliarov.
V článku sa dozviete:
- Aký je rozdiel medzi optometristom a oftalmológom,
- či povolanie optik súvisí s týmito dvomi obormi,
- prečo je vyšetrenie u optometristu dôležité,
- čo všetko vám môže zistiť,
- či sa tento obor dá študovať aj na Slovensku alebo iba v zahraničí,
- či vám môže stanoviť nejakú diagnózu,
- ako často by mali ľudia navštíviť optometristu.
Tiež vyšetruje vonkajšie časti oka, napríklad vyšetrenie rohovky – topografia, zakrivenie, tvar. Toto vyšetrenie je zamerané na stanovenie správneho typu kontaktných šošoviek. Vykonáva aj aplikáciu kontaktných šošoviek, jednoduché vyšetrenie farebného videnia či farbosleposti, ale aj meranie vnútroočného tlaku.
Dá sa tento odbor študovať aj na Slovensku?
Optometrista musí mať znalosti z biológie človeka. Predovšetkým musí poznať anatómiu oka a všetko, čo s ním súvisí a taktiež potrebuje aj znalosti z fyziky. Na Slovensku sa dá optometria študovať iba na jednej škole v Košiciach. Ide o strednú zdravotnícku školu. Je to odbor, ktorý je zakončený štátnou skúškou a napísaním absolventskej práce. Optometrista má profesijný titul za menom – diplomovaný špecialista. V Česku sa však dá tento obor študovať aj na vysokej škole, štandardne ako trojročné bakalárske štúdium na lekárskej fakulte.
Aký je rozdiel medzi vyšetrením zraku očným lekárom - oftalmológom a meraním zraku optometristom?
Oftalmológ je lekár. Každý pacient má u neho nárok na preventívnu prehliadku každé dva roky. Meria napríklad vnútroočný tlak či vízus, čo je ostrosť zraku. Tieto vyšetrenia môže vykonať aj optometrista. Ten vám však nevyšetrí očného pozadie – vyšetruje sa makula, sietnica, sklivec, očný nerv a tak ďalej.
Toto vyšetrenie je dôležité napríklad u starších ľudí, kde je zvýšené riziko vzniku vážnych ochorení či u diabetikov.
Zásadný rozdiel je ten, že k optometristovi by mali chodiť ľudia, ktorí majú zníženú ostrosť videnia, bolesť hlavy, neschopnosť zaostrovať na určitú vzdialenosť, únavu očí, pálenie, rezanie či iné.
Štandardne sú pod tieto problémy podpísané buď to nekorigovaná očná vada alebo nosenie nesprávnej korekcie, že sú už dioptrie slabé. Môže to by samozrejme aj dlhodobé užívanie okuliarov na čítanie zakúpených napríklad v drogérií alebo keď človek prestáva vidieť ostro do blízka.
K očnému lekárovi by mali ľudia chodiť na preventívne prehliadky v prípade zápalov, cudzieho predmetu v oku, hnisavých výtokov, opuchov, po úrazoch, pri rapídnej zmene keď večer vidíte a ráno nie, prípadne registrujem zhoršenie zraku v priebehu týždňa či ľudia so špecifickými ochoreniami.
Aké výhody má vyšetrenie u optometristu a ako dlho trvá?
Výhodou je to, že jeho špecializácia je práve nastavenie správnej korekcie a pomoc. Na vyšetrenie jedného zákazníka má vyhradený čas približne 30 minút. Najskôr sa robí refrakcia objektívna na prístroji zvanom autorefraktokeratometer a potom sa prechádza k tej zložitejšej subjektívnej časti.
Subjektívna preto, že po zistení výsledkov z prístroja sa nasadí zákazníkovi skúšobná obruba a predkladajú sa mu rôzne sklíčka. Zákazník reaguje na základe jeho subjektívnych pocitov, či je jeho videnie so sklíčkom lepšie alebo horšie.
Pol hodina je dosť času na to, aby sa korekcia stanovila veľmi precízne. Robia sa viaceré testy, aby sme sa uistili, že človek nemá príliš silné dioptrie. Človek si tak môže sklíčka vyskúšať a na chvíľu si s nimi pochodiť.
Môže sa stať, že aj napriek snahe sa zrak zákazníkovi nezlepší. Prípadne sa môže sťažovať na zahmlené videnie, zníženie vnímanie kontrastu či výpadok časti zorného poľa. Toto môže indikovať napríklad šedý zákal alebo stratu zraku, hlavne vo vyššom veku, či u fajčiarov. V takom prípade ho pošleme na vyšetrenie k lekárovi.
Čo vie optometrista z vyšetrenia zistiť?
Môže odhaliť napríklad glaukóm – zelený zákal, teda zvýšený vnútroočný tlak či šedý zákal. Na odhalenie tohto problému je potrebné, aby človek prišiel aj viackrát, ideálne trikrát počas rôzneho času v priebehu dňa – ráno, okolo obeda a podvečer, keďže tlak sa počas dňa mení.
Optometrista tiež môže odhaliť vážne ochorenie rohovky keratokónus. V prípade nepodchytenia môže byť pre zákazníka nebezpečné a v prípade nediagnostikovania môže dokonca viesť k transplantácií rohovky či slepote.
Môže optometrista stanovovať diagnózy?
Práveže nikdy nediagnostikuje. Ak má podozrenie na nejaké ochorenie, odporučí návštevu u lekára. Nemôže dokonca vyšetrovať deti do 18 rokov.
Zaregistrovala som, že tradíciu má tento obor skôr v zahraničí, kedy teda optometria dorazila aj k nám na Slovensko?
Lekári predpisujú aj okuliare. Avšak, začína k nám pomaly prenikať trend optometrie. Väčšina ľudí však ani nevie, že takáto profesia existuje. Samotní lekári však pacientov pre nedostatok kapacity odosielajú ľudí do optiky.
V optikách je meranie precízne, často bezplatné, a vybavené do pár dní. Takto to bežne funguje napríklad v Nemecku a v Čechách, my sa snažíme tento trend zaviesť aj na Slovensku.

Potom tu máme ešte jednu profesiu, ktorou je očný optik. Je to v podstate odborný garant. Očný optik spolu s optometristom patrí do skupiny technicko-zdravotníckych pracovníkov. So zákazníkmi vyberá vhodné okuliare, ktoré dokáže opraviť a zhotoviť zábrus okuliarových šošoviek.
Študuje predmety ako okuliarová optika a estetika, technické materiály, opravy, geometrickú a vlnovú optika, tiež náuku o zraku, takže má všeobecný prehľad o danej problematike, očných vadách a ochoreniach.
Môže optometriu vykonávať aj oftalmológ?
Ak sa chce niekto stať optometristom na Slovensku, musí byť vyštudovaný očný optik a mať minimálne dvojročnú prax ako optik. Ide v podstate o optika s praxou. Oftalmológ nie je ani očný optik ani optimetrista.
Ako často by mali ľudia navštíviť optometristu?
Návštevu optometristu odporúčam každý rok, prípadne každé dva roky. To je čas, kedy už môže dôjsť k nejakej zmene.
Napríklad k poškodeniu okuliarov alebo šošovky, pri únave očí, pri problémoch so šoférovaním, neschopnosti odhadnúť vzdialenosť protiidúceho auta, problémoch s parkovaním alebo pri zhoršenom videní v šere či tme, pri zvýšenej námahe očí, práci v kancelárií za počítačom, v umelom osvetlení a pri akýchkoľvek iných ťažkostiach.