SKALICA. Skalickí poslanci neschválili návrh zdraženia parkovného, ktoré sa malo ročne vyšplhať do výšky 500 eur.
Návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorý mal zásadným spôsobom zmeniť náhľad na parkovanie áut v meste, mohli ľudia pripomienkovať do 12. februára.
Mnohí nesúhlasili, pričom pár z nich prišlo svoj názor vyjadriť 21. februára na zasadnutie mestského zastupiteľstva.

Malo ísť o zvýhodnenie Skaličanov
Radnica tvrdí, že v prvom rade malo ísť o zvýhodnenie domácich rezidentov parkovacou kartou v hodnote 40 eur pred majiteľmi áut, ktorí nemajú v meste trvalý pobyt.
Navrhuje, aby parkovacia karta abonenta - fyzickú osobu stála 500 eur.
"Hlavným dôvodom je, aby sme už konečne začali riešiť problém obyvateľov, ktorí tu žijú, ale nemajú trvalý pobyt. Takých je približne dvetisíc, využívajú všetky služby. Neplatia dane ani poplatok za komunálny odpad a mestská kasa tým prichádza o milión eur z podielových eur. Na toto sa im skladáme my," povedala Katarína Chovancová, zástupkyňa primátorky.
V článku sa dozviete:
- O aký návrh VZN išlo,
- prečo sa radnica rozhodla zdražovať parkovné,
- prečo ľudia nesúhlasili,
- o čom bola petícia, ktorú vyhlásili,
- ako dopadlo zasadanie poslancov,
- ako reaguje mesto na vlnu nenávisti.
Od regulácie si sľubovali vyššiu obrátkovosť parkovania v centrálnej mestskej zóne, odstránenie dlhodobo parkujúcich vozidiel z parkovacích miest a zamedzenie prisvojovania si verejných priestorov motoristami.
Týmto opatrením tiež chceli prilákať obyvateľov k využívaniu mestskej autobusovej dopravy a alternatívnych spôsobov dopravy.
Dagmar Olajošová z ekonomickej komisie skonštatovala, že Skalica v týchto dňoch zažíva prvé verejné rozhorčenie nad tým, ako sa mesto spravuje.
K novej parkovacej politike mesta sa vyjadrila, že ide o situáciu, v ktorej aj ten občan, čo sa nikdy nezaujíma o veci verejné zrazu precitá, keď mu niekto siahne na auto.
"Auto je sloboda. Je to dennodenný prostriedok , ktorý sa využíva na zvládnutie rýchlosti života. Odnášajú sa deti do škôlok, škôl, jazdí za do zamestnania, nákupy, vybavovanie a je potrebné aj vo voľnom čase. A tak nepreháňam keď poviem, že ho potrebuje každý, deň čo deň. Áut je všade veľa, ale v Skalici, div sa, je rýchloobrátkové parkovanie výborne nastavené, prakticky každý deň si dokáže občan zaparkovať. Nie je v meste taká doprava, že by sme nevedeli plynulo prechádzať, či už na bicykli alebo pešo. Žiadne bezpečnostné riziko tu nehrozí," povedala.

Podľa nej ide len o to, aby sa peniazmi občanov zalepila diera v rozpočte.
"Mesto nie je súkromná firma a ani rodinná firma. Mesto je povinné počúvať ľudí a reflektovať na ich potreby. A ľudia sa búria petíciou, i keď možno nebude právne relevantná, ale politicky, občiansky je viac ako vypovedajúca. Pre poslancov by to mal byť jasný signál," dodala.
Opísala rokovanie finančnej komisie zo 14. februára 2024 o spomínanom novom VZN o parkovaní.
"Nikto nevedel presné zapracované sumy, a len tak sme sa o tom porozprávali. Ja som bola pri hlasovaní proti. To isté bolo ráno na Mestskej rade, kde tiež ešte neboli zapracované pripomienky od občana. A tak stále čakám, aká je tá posledná verzia VZN o parkovaní," vysvetlila.
Skonštatovala, že podľa nej nie je problémom v Skalici len parkovanie, ale spôsob, zavádzania nových záležitostí, čo tomu predchádza a koľko poplatkov sa už v meste navýšilo.
"Problémom je absolútna absencia komunikácie s verejnosťou. A verte či nie, príde deň, kedy práve ten občan vystaví vysvedčenie svojmu poslancovi, primátorovi, prednostovi a práve ten, teraz nepotrebný občan rozhodne o ich ďalšej budúcnosti," dodala.
Na stredajšom (21. 2.) zasadnutí dokonca verejne vystúpila a prejavila nesúhlas, rovnako, ako množstvo ďalších občanov.
Vyhlásili petíciu
Ľudí návrh nového VZN nahneval. Prudké debaty sa spustili aj na sociálnych sieťach mesta. Nespokojnosť viedla k vyhláseniu petície, o ktorej hovorila aj Olajošová.
Radnica informovala, že rešpektuje vôľu občanov vyjadriť svoj názor prostredníctvom petície.
"Medzičasom mesto obdržalo viacero dobrých podnetov v rámci pripomienkovacieho konania a keďže sa zapracovala veľká časť z nich, vrátane poníženia sadzieb, predložilo mesto zastupiteľstvu na schválenie tento upravený kompromisný návrh VZN," vysvetlil Juraj Chovanec, hovorca mesta.

V petícii sa písalo, že vedenie mesta nespolupracovalo s občanmi.
"Toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Parkovacia politika sa v meste aktívne rieši od roku 2017, teda ešte od pána primátora Baráta. V tom čase bola pre mesto Žilinskou univerzitou vypracovaná štúdia, na základe ktorej boli prijaté prvé dôležité kroky. Boli zjednosmernené niektoré ulice v centre mesta, bol predložený návrh na vybudovanie záchytných parkovísk a taktiež kostra cyklogenerolov v intraviláne mesta," povedal Chovanec.
Vysvetlil, že o zvyšovaní parkovného sa jednalo aj vo volebnom období bývalej primátorky Anny Miernej.
"Súčasné vedenie mesta tak nadviazalo na prácu z predošlých dvoch volebných období, a aj na základe predmetnej štúdie a už uskutočneného verejného stretnutia pristúpilo k vytvoreniu samotného návrhu VZN. Príprava VZN o spoplatnenom parkovaní začala definitívne po tom, keď tento spoločný zámer odobril aj poslanecký zbor, ktorý na jeho základe aj následne schválil zapracovanie príjmov z parkovacej politiky do rozpočtu mesta na rok 2024," dodal.
Anna Mierna však neskrývala rozhorčenie zo súčasného návrhu. Mestu adresovala hneď niekoľko otázok.
"Ako vyhodnotili pripomienky občanov, písala som pripomienku tiež, že sparkovanie verejne neprerokovali a žiadame materiál stiahnuť z rokovania? Tieto pripomienky ich opäť nezaujímajú," skonštatovala pár dní pred zasadnutím mestských poslancov.
Návrh neprešiel, ľudia tlieskali
Primátorka Oľga Luptáková uviedla, že tohtoročný rozpočet mesta už s príjmom za parkovné počíta. "Sme posledné okresné mesto v regióne, ktoré nemá parkovanie spoplatnené," uviedla.
Radnica síce tvrdí, že všetky prostriedky, ktoré by boli v rámci plateného parkovania vyzbierané, by išli späť do opravy dopravnej infraštruktúry v meste. Mesto k tomu zaväzuje samotné VZN. Ľudí a zrejme aj poslancov to však nepresvedčilo.
K navýšeniu daní a poplatkov muselo podľa Chovanca mesto opakovane pristúpiť z dôvodu, že mu štát zobral na podielových daniach značné príjmy.
"Pre lepšiu predstavu môžeme uviesť, že tento rok prišla Skalica na podielových daniach o vyše 1 500 000 eur," vysvetlil Chovanec.
Tvrdí, že za všetkým stojí rodičovský bonus, ktorého schválenie položilo na kolená drvivú väčšinu samospráv na Slovensku.
Od občanov prišlo 85 pripomienok.
"Tie, ktoré spĺňali zákonom dané náležitosti a mohli byť posudzované, sa väčšinou týkali upravenia sadzieb, prípadne rozdelenia zón a časových intervalov," informoval Chovanec.
Vlnu nenávisti, ktorá vznikla vo verejnom priestore rešpektujú.
"Rešpektujeme názor občanov, ktorí so spoplatneným parkovaním nesúhlasia. V Skalici však žije vyše 15-tisíc ľudí a princípom zastupiteľskej demokracie je, že tak vedenie mesta, ako aj poslanci mestského zastupiteľstva zastupujú všetkých občanov Skalice. Teda aj tých, ktorí s plateným parkovaním súhlasia alebo sa k nemu nevyjadrili," dodal.
Mesto sa bude problematikou regulácie parkovania naďalej zaoberať. Oznámilo, že podaná petícia v elektronickej forme, ktorú doručili jej organizátori na mestský úrad, nie je v súlade so zákonom, keďže neobsahuje všetky náležitosti.
Podpísalo ju viac ako 2800 občanov, ďalších približne 300 podpísalo petičné hárky.