ZÁHORIE. Polícia zverejnila štatistiku nehodovosti na cestách za rok 2023. Ide o viac ako tisícku nehôd. Hlavnou príčinu nárastu nehôd je najmä vysoká intenzita cestnej premávky, preťaženosť hlavných cestných ťahov, ale aj nedisciplinovanosť vodičov.
Znížením cestnej nákladnej dopravy by tak mohlo dôjsť aj k menšej nehodovosti. Slovensko sa zaviazalo k presunu tohto druhu dopravy na železnice, zatiaľ to však zostáva len pri sľuboch.
Podobne je to aj s dotovaním celej železničnej infraštruktúry. Na tieto fakty upozorňuje spolok Na železnicu.

Stúpol počet úmrtí
Vzhľadom na situáciu na západe Slovenska, kde hrozí, že v najbližších dňoch môžu vlaky výrazne meškať, dokonca v polovici roka prestať úplne premávať. Odborári varujú pred kolapsom. Zo situácie vinia štát a vyzývajú vládu k plneniu predvolebných sľubov.
Pre časté poruchy vozňov a koľajísk kompetentní musia často siahať po náhradnej autobusovej doprave. Ľudia sa však aj v tomto prípade sťažujú na meškania autobusov. Podľa samotných majiteľov autobusových dopravných spoločností robia čo môžu. Nie vždy vedia reagovať okamžite.
Aj to prispieva k zvýšeniu premávky na cestách. Polícia v Trnavskom kraji zaevidovala celkom 1351 nehôd v Trnavskom kraji, z toho 38 bolo s tragickým následkom. Počet usmrtených stúpol z 30 ich na 45 , čo je o tretinu viac ako počas predošlého roku.
Situáciu by podľa aktivistov a odborníkov mohlo vyriešiť plnenie sľubov a väčší presun nákladnej dopravy z ciest na železnice.
Podpora železničnej dopravy
K presunu nákladnej cestnej dopravy na železnice by mohol prispieť systém jednotlivých vozňových zásielok (JVZ). Ide o prepravu tovaru v osobitných vagónoch, zvlášť pripojených a následne odpojených od súpravy na rôznych železničných staniciach.
Podľa spolku Na železnicu tento druh prepráv priamo konkuruje cestnej nákladnej doprave najmä v regiónoch, pričom je to najlepší nástroj, ako previesť kamiónovú dopravu na železnicu a zabrániť preplnenosti slovenských ciest a diaľnic. Na základe prepočtov je možné presunúť jeden milión kamiónov ročne.
Väčšie využitie železničnej dopravy sa spája s ekologickou dopravou. Myšlienku podporuje aj samotné ministerstvo dopravy. Podľa spolku je však potrebné nastaviť dlhodobú stratégiu fungovania a nájsť financie.

„Budeme sa pýtať na harmonogram konkrétnych krokov. Systém jednotlivých vozňových zásielok je nutné notifikovať v Európskej únii. Ministerstvo na to musí cielene tlačiť,“ uviedla hovorkyňa Na železnicu Darina Željazkovová.
Željazkovová spomenula, že spolok položil ministerstvu dopravy dôležité otázky k presunu cestnej kamiónovej prepravy na ekologickú a bezpečnejšiu železnicu. Z vyjadrenia ministerstva podľa nej jasne vyplýva podpora využitia železničnej dopravy a systému jednotlivých vozňových zásielok.