SKALICA. Projekt Technické škôlky funguje už od roku 2014. Vznikol v Českej republike a jeho hlavnou myšlienkou je vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie. Už v útlom detstve sa tak darí zvyšovať u detí technickú a vedeckú gramotnosť.
Na Slovensku funguje 34 takýchto škôlok. Z toho je ich päť v Trnavskom kraji. Záhoráci sa pýšia až štyrmi škôlkami tohto typu.

Vychovávajú malých inžinierov
Do pilotného projektu Technické materské školy sa zapojila aj škôlka v Skalici už v roku 2019, išlo o materskú školu Skalica na elokovanom pracovisku (EP) Pri potoku.
Aktuálne projekt prebieha aj v iných elokovaných pracoviskách. Projekt realizuje spoločnosť Edymax a Peter Beck, ktorá zabezpečila deťom ich prvý pracovný stôl - ponk.
Veľkým podporovateľom bol tiež Larry Tseng, zástupca Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu Taipei. Štátny pedagogický ústav dokonca ponúka vzdelávanie pre pedagógov materských škôl v tomto obore.
V článku sa dozviete:
- O čom je projekt Technické škôlky,
- čo sa vďaka nemu deti naučia,
- čo musia pedagógovia podstúpiť, aby sa mohli zapojiť,
- ako sa projektu darí,
- ako prebieha tento druh vyučovania v Skalici,
- ako projekt vníma jedna z lektoriek,
- či sa vyučovanie deťom páči.
V elokovanom pracovisku pod Kalváriou sa uskutočnilo aktualizačné vzdelávanie pre pani učiteľky z Materskej školy v Holíči, vykonávala ho pedagogička Lívia Bartalská.
"Učenie zážitkom je jednou z najúčinnejších foriem učenia a platí to aj pre pani učiteľky. Okrem teórie si tak mali možnosť vyskúšať aj prácu v technickom kútiku. Túto myšlienku podporujeme a sme radi, že práca v technickom kútiku je nielen pre deti, ale aj pre pani učiteľky veľmi obľúbená a zaujímavá," povedala.
Vďaka projektu si deti zlepšujú schopnosť porozumieť základným poznatkom vedy a techniky v praxi.
Od roku 2015 na základe dohody s autormi projektu sa stala garantkou projektu na území Slovenskej republiky Iveta Radičová a národným koordinátorom Peter Beck.
Zároveň je v rámci projektu ustanovená správna rada, ktorá prijíma rozhodnutia ohľadom poskytovania dotácie - finančných darov a kontroluje správnosť vynaloženia finančných prostriedkov.
Cieľom projektu je hravou formou primeranou vekovým možnostiam detí podporovať a rozvíjať ich technické myslenie, tvorivosť, manuálne zručnosti a verbálne schopnosti.
Deti sa oboznamujú so základnými údajmi o skúmanom objekte, následne si vytvoria vlastný projekt, ktorý konzultujú s učiteľom a potom si podľa svojich predstáv, s pomocou učiteľa samy vyrobia funkčný model študovaného technického objektu.
Nasledujúca hra s modelmi skutočných technických objektov objasní deťom správne použitie a využitie všetkých technických možností daného zariadenia. Hra s modelmi je záležitosťou celej skupiny, v rámci ktorej prebieha konverzácia, ktorá deti vedie aj k používaniu technickej terminológie.
Prebieha v poradí predstava – návrh - zobrazenie – výroba a následná prezentácia. Projekt vychádza z princípov polytechnickej výchovy.
Berú ohľad na každé dieťa osobitne
Lívia Bartalská, ktorá je skúsenou pedagogičkou, je z projektu nadšená. S odstupom času ho hodnotí veľmi pozitívne. V roku 2019 bola len bežnou pedagogičkou, projekt ju však nadchol.
"Hneď, ako som mala možnosť urobiť si aktualizačné vzdelávanie, využila som to. Veľmi ma to zaujalo," povedala s tým, že síce existujú rôzne stavebnice na tréning zručnosti, no vďaka projektu zistia deti, čo je to manuálna zručnosť priamo v praxi.
Začínali s jedným ponkom, aktuálne ich majú päť. "Aby sme ako pedagogičky mohli robiť lektorky, musíme mať aktualizačné vzdelávanie, inovačné vzdelávanie a atestáciu," vysvetlila.
V materskej škole Skalica majú na elokovaných pracoviskách tri lektorky. O tento typ škôlky je veľký záujem. Preto prebehlo aktualizačné vzdelávanie v Skalici pod EP pod Kalváriou pre pedagógov zo škôlky v Holíči, kde taktiež tamojšie vedenie škôlky zabezpečilo pomôcky - stôl a nástroje.
Hlavným zámerom je podľa jej slov podporovať technické myslenie u detí. "Prelíname sa všetkými vzdelávacími oblasťami vrátane environmentalistiky. Deti podporujeme v tvorivosti, nikdy im nedávame hotové výrobky ako šablóny. Ide o to, aby sa dieťa rozvíjalo, aby vedelo opísať materiály. Veľmi dôležitá je bezpečnosť," dodala.

Opísala, že pri ponku sú počas výučby maximálne dve deti. Majú detské montérky, vŕtačky, kliešte, kladivá a množstvo iných nástrojov.
"Všetko náradie je ergonomicky tvarované a odľahčené, aby sa im s ním dobre pracovalo. Musia mať dostatočný priestor na prácu, nezasahovať do priestoru ostatných," skonštatovala s tým, že je nevyhnutné, aby na nich pedagogička neustále dohliadala.
Deti sú na to podľa jej slov už navyknuté. Poznajú postupy a veľmi ich to baví. "Ide o učenie zážitkom, je to niečo, čo baví aj dospelých. Nikdy sa mi nestalo, že by niektoré z detí odmietalo pracovať. Výsledkom je výrobok, ktorý vedia opísať a najmä - vyrobili ho ony," vysvetlila.
Dôležité je podľa nej podotknúť, že berú ohľad na vedomosti, zručnosti a potreby každého jedného dieťaťa individuálne.
Venujú sa aj tematickej výrobe v nadväznosti na sviatky či ročné obdobia. Deti si často môžu svoje výrobky zobrať domov, čo ich motivuje k ďalšej snahe.