ZÁHORIE. Železničná doprava na západnom Slovensku je ohrozená.V najbližších dňoch môžu vlaky výrazne meškať, dokonca v polovici roka prestať úplne premávať.
Odborári varujú pred kolapsom. Zo situácie vinia štát a vyzývajú vládu k plneniu predvolebných sľubov.
Chcú urgentné riešenie
Vo štvrtok 8. februára na kritickú situáciu upozornila Odborová asociácia výpravcov a dispečerov (OAVD). Dôvodom je výrazný nedostatok zamestnancov.
Žiada ministerstvo dopravy Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), aby zverejnilo návrh, ako chce zabezpečiť bezpečnosť a plynulosť dopravy od polovice tohto roka.
OAVD je pripravená vedeniu ŽSR ponúknuť aktívnu spoluprácu pri hľadaní finančných prostriedkov na zvyšovanie miezd kľúčových zamestnancov a vytvorení funkčnej personálnej politiky.
V článku sa dozviete:
- Prečo hrozí kolaps dopravy na západnom Slovensku,
- k akému stavu môže dôjsť na západnom Slovensku,
- čo sa už teraz deje na Záhorí,
- čo situáciu výrazne zhoršilo v priebehu posledných rokov,
- aké riešenie navrhujú odborári,
- ako na situáciu reaguje ŽSR,
- či má ministerstvo dopravy nejaké riešenie.
Štafetu na chvíľu koncom januára prebrali aj aktivisti zo spolku Na železnicu, kedy zorganizovali rozdávanie letákov a tlačovú konferenciu. Chceli upozorniť na problémy v infraštruktúre a na ich možné riešenie. Vláda totiž pred voľbami sľúbila riešenia, ktoré sa zatiaľ nedejú.

Matej Ferencei z OAVD tvrdí, že na západe krajiny aktuálne chýba takmer 500 zamestnancov, podieľajúcich sa na riadení a zabezpečení železničnej prevádzky.
„Situácia je skutočne kritická. Prvý nedostatok zamestnancov sa už prejavil tento týždeň, kedy bol obmedzený počet zamestnancov v nočnej zmene na Hlavnej stanici v Bratislave,” povedal Ferencei.
Patrik Benka, výkonný riaditeľ Asociácie železničných dopravcov Slovenska (AROS), podotkol, že sa niet čomu čudovať.
"Začalo sa to už pred 15 rokmi tým, že štát dopustil prakticky likvidáciu železničného školstva," skonštatoval.