SENICA. Obyvatelia bytovky v Senici na Hviezdoslavovej ulici bojujú s holubmi už od nepamäti. Samospráva už niekoľko rokov zabezpečuje odchyt holubov a štyri umelo odchované mladé sokoly sťahované, ktoré pomáhali s reguláciou populácie holubov v meste.
Čistenie rín od vtáčích exkrementov stojí minimálne 3000 eur ročne, obyvatelia ho hradia sami. Doteraz im bola nápomocná suma z reklám umiestnených na bytovke, billboardová novela im však situáciu sťažila.
Odchytávači holubov zazmluvnení mestom si podľa obyvateľov bytovky doposiaľ nevykonávali svoju prácu tak, akoby mali. Aktuálne v podkroví bytovky leží osem mŕtvych holubov, ktorí podľa ornitologičky zahynuli na hlad a smäd, čo je podľa zákona trestný čin. Stáva sa to opakovane.

Problémy s holubármi
Od roku 2021 mesto vymenilo odborníka na odchyt holubov trikrát. Aktuálne ukončili zmluvu s posledným holubárom koncom roka 2023, ide o Martina Málika.
V článku sa dozviete:
- O probléme, ktorý trvá dvadsať rokov,
- prečo si obyvatelia nevedia pomôcť,
- prečo musia platiť tisíce eur za čistenie platiť sami,
- ako im pomáha vedenie mesta,
- v čom robia chybu odchytávači holubov,
- čo o celej veci hovorí ornitologička,
- vyjadrenie akreditovaného odchytávača holubov.
"Najneskôr do konca roku 2023 si mal odniesť z podkrovných priestorov všetky inštalované zariadenia na odchyt alebo kŕmenie či napájanie a podkrovné priestory bytovky uvisť do pôvodného stavu. O obnove zmluvy na odchyt holubov na ďalšie obdobie s touto firmou mesto Senica nepočíta," vysvetlila Tatiana Moravcová, hovorkyňa mesta.
Stalo sa však, že holubár 12. decembra 2023 namontoval na okno lietače, no odinštaloval ich až tento týždeň. Pričom tam zahynulo osem holubov. Tvrdí, že ich tam umiestnil na príkaz mesta.
Podľa jeho slov ich teraz odmontoval preto, aby holuby nezomierali.
"Bol som ich odtiaľ zobrať, pretože holuby odchytávam humánne a takto tam len trpeli," poznamenal s tým, že podľa jeho informácií má nový zamestnanec situáciu riešiť až od 1. februára.
Holubárove tvrdenie radnica odmieta.
"Za účelom vykonávania odbornej služby s odbornými postupmi mesto Senica danú firmu zazmluvnilo. Môžeme sa len domnievať, či nájdené holuby uhynuli v dôsledku choroby alebo zamedzenia prístupu k potrave alebo kombinácii oboch faktorov. Takáto nedbalosť nás, samozrejme, mrzí," vysvetlila Moravcová.
Potvrdila, že tomto roku sa bude o humánny odchyt starať nový odborník, mesto chce, aby bol ešte intenzívnejší.
"Bude realizovaný v podkroví a tiež prostredníctvom špeciálnych prenosných klietok s tým, že holubár bude odchytené kusy kontrolovať vizuálne, ale aj rozborom z čerstvého trusu v spolupráci s veterinárom," dodala.
Skonštatovala, že mesto je neustále a kontinuálne nápomocné. Aj keď je bytovka v správe OSBD Senica, samospráva platí firmu na odchyt holubov.
"Naši pracovníci chodia pravidelne strojovo i ručne čistiť okolie bytovky, mesto podalo v minulosti pomocnú ruku aj pri vybavení vysokozdvižnej plošiny potrebnej pri čistení odkvapových rúr," informovala hovorkyňa.
Doplnila, že vlani mesto naviac angažovalo sokoliara, ktorý nasadil štyroch umelo odchovaných sokolov sťahovaných. Tí sa od jari až do zimy starali o elimináciu holubov v centre mesta plašením, čím ich koncentráciu na jednom mieste rozptyľovali, a tiež tým, že sú prirodzenou súčasťou ich jedálnička.

Pôvodný odchytávač holubov si aj podľa obyvateľov bytovky neplnil svoju úlohu dostatočne, ako väčšina holubárov, ktorí mali s touto bytovkou dočinenie.
"Chodili raz za dva týždne, niekedy aj raz za mesiac, holuby vošli dnu, kde zahynuli," povedala Jarmila Slobodová, zástupkyňa vlastníkov bytov.
Holuby sa podľa jej slov aj tak každý rok nielen vrátia, ale aj dokonale množia. Písala rôzne podnety. Žiadala preplatenie nákladov čistenia, mesto to však vyhodnotilo ako súkromnú záležitosť, nakoľko nie je majiteľom bytovky.
Ombudsman má v tom jasno
Slobodová vkladala nádej do Úradu verejného ochrancu práv. Odpoveď ju zaskočila.
"Prišla odpoveď, že mestské holuby nie sú chránené, no pokiaľ niekto z bytovky nezomrel na chorobu, ktorú prenášajú, nebudú robiť nič," dodala však s tým, že aj podľa ombudsmana je nehumánne zabíjanie holubov trestný čin.
Radovan Jambor, odborník na humánny spôsob odchytu holubov, vysvetlil, že sa to dá urobiť aj ľudsky. Dravce považuje len za dočasné riešenie.
Podľa zákona je spomínaná pasca na holuby neselektívna a zakázaná, čo znamená, že sa do nej omylom môžu chytiť aj hrdličky hrivnáky či kavky. To sú už zákonom chránené živočíchy.
Podľa Jambora, za vhodné odchyty považujú mnohí len to, že ich humánne usmrtia. To však znamená, že ich usmrtia pod dohľadom veterinára, splyňovaním, s následným dokladom o takto vykonanej eutanázii.
"My za humánne považujeme predovšetkým nezabíjať holuby a zabezpečiť im aj dobrú sociálnu starostlivosť, od odchytu, cez komfortnú prepravu až po vypustenie vo vhodnom a bezpečnom prostredí, kde ich nebudú ľudia prenasledovať, respektíve kde nebudú nikomu prekážať," vysvetlil.
"To, čo sa dialo tu, je trestný čin. Nechali tu zatvorené holuby bez vody, jedla a nechali ich zomierať, osobne som sa s takýmto niečím ešte nestretla. Chceli by sme sa obrátiť na políciu. Toto sa nemôže diať. Myslím si, že sa stávalo, že holubov tu bývalo mŕtvych viac," vysvetlila ornitologička Tatiana Danišovičová.
Potvrdila, že holuby sa odchytávajú bežne, avšak, musí ísť o zákonom stanovený humánny odchyt.