TRNAVA. Po zisteniach generálnej prokuratúry, ktorá vykonala kontrolu vo všetkých slovenských reedukačných centrách, volajú odborníci po systémových zmenách.
Komisár pre deti Jozefa Mikloško povedal, že v centrách plánujú zriadiť SOS linky, cez ktoré by mohli deti kedykoľvek požiadať o pomoc bez toho, aby o tom vedenie vedelo, alebo do toho zasahovalo.
Avizoval tiež, že centrá by sa mali spod gescie ministerstva školstva presunúť pod ministerstvo práce.
Zlyhanie spoločnosti
Týranie, ploštice, opadaná omietka, chlad, sexuálne zneužívanie či horšie podmienky ako vo väzení tretej nápravno-výchovnej skupiny. Takto opísala stav reedukačných centier na Slovensku vo svojej správe z kontroly generálna prokuratúra.
Podobné zistenia preukázala aj Jana Dubovcová, bývalá verejná ochrankyňa práv, už pred desiatimi rokmi. Podľa verejnosti a odborníkov sa však veľa nezmenilo, ba dokonca, stav centier sa ešte zhoršil, čo považujú za neakceptovateľné.
Reedukačné centrum Trstín je jedno z mála, kde sa udiali okamžité zmeny už minulý rok.

Komisár pre deti Jozef Mikloško, z Úradu komisára pre deti, povedal, že občas sa nevie ubrániť pocitu, že zlyhávame ako spoločnosť.
"Šikana, sexuálne zneužívanie, situácia v reedukačných centrách, to je len špička ľadovca, aj to tá medializovaná," zhrnul.
Vysvetlil, že pravidelne rieši chudobu, duševné problémy mladých ľudí, odoberanie detí rodičom a množstvo iných problémov. Podľa neho ide o viac ako 30-ročný problém vyžadujúci systémové zmeny, nie hľadanie vinníkov.
V článku sa dozviete:
- Ako na zistenia GP reagujú samotné reedukačné centrá,
- čo na to ministerstvo školstva a ministerstvo práce,
- aký názor má verejný ochranca práv,
- čo si myslí komisár pre deti,
- komisárka pre ZŤP.
"Poukazovanie je potrebné, lebo vyvoláva potrebný tlak. Ja osobne sa reformám v náhradnej starostlivosti venujem už 30 rokov a zároveň aj náš úrad už na túto tému v minulosti neraz poukazoval," povedal.
Podľa neho situáciu nevyrieši jeden rezort. Spomenula tiež SOS linku.
"Chceme v týchto centrách vytvoriť akúsi SOS linku, aby nás deti mohli kedykoľvek priamo kontaktovať bez vedomia či povolenia pedagógov alebo vychovávateľov. Plánujeme častejšie kontroly týchto centier," zhodnotil.