SKALICA. V Skalici informovali o tom, že správa mestského majetku zrealizovala úspešnú obchodnú verejnú súťaž na prenájom mestského vinohradu – Novosady dolné.
Náklady na vybudovanie a dosadbu vinohradu predstavovali len k 30. júnu minulého roka 538-tisíc eur. Každý ďalší rok do nich treba opäť investovať.
Juraj Chovanec, hovorca mesta vysvetlil, že hoci sa projekt javil ako stratový, v súčasnosti už tento stav neplatí.
K dnešnému dňu je teda z mestského vinohradu Novosady prenajatých už 89 percent so slušnou perspektívou na zisk z prenájmu v budúcnosti.
Vinohrad bol stratový
Projekt mestského vinohradu Správu mestského majetku, ktorej zamestnanci museli vinice obrábať v rámci svojej pracovnej činnosti, trápil už dlhodobo.
"Vinohrad bol pre spoločnosť len nákladovou položkou," zhrnul Chovanec.
Spoločnosť Správa mestského majetku (SMM) však nedávno ukončila obchodnú verejnú súťaž, ktorá situáciu zmenila. Jej výsledkom je, že k dnešnému dňu je prenajatých takmer 90 percent z celého mestského vinohradu v Novosadoch.
V článku sa dozviete:
- Odkiaľ pochádza myšlienka vybudovania vinohradu,
- koľko mesto doposiaľ investovalo,
- aká bola cena za údržbu behom posledného roka,
- aká je vidina zisku z prenájmu,
- koľko sadeníc sa skutočne ujalo,
- ako vidí situáciu skúsený vinár,
- kde podľa neho pri budovaní urobili chybu,
- reakciu bývalej primátorky.
"Skutočnosť, že za posledný rok celkovo narástol prenájom mestského vinohradu o viac ako 70 percent je výsledkom efektívnej a otvorenej komunikácie medzi konateľmi SMM, vedením mesta a potenciálnymi záujemcami," zhodnotil Chovanec aktuálnu situáciu.
Z celkového počtu 162-tisíc sadeníc zostalo už len 18-tisíc, na ktoré bude do konca mesiaca vypísaná ešte jedna obchodná verejná súťaž.
Po jej úspešnom ukončení ušetrí Správa mestského majetku na správe vinohradu vyše 40-tisíc eur ročne, čo označil za najväčší prínos.
Mesto zároveň získa pravidelný príjem z prenájmu. Ten síce bude podľa platného uznesenia mestského zastupiteľstva plynúť až od ôsmeho roku prenájmu, no s vidinou zaujímavého zisku.
"Vtedy už bude vinohrad takpovediac naozaj rodiť. Na základe predmetného uznesenia sa odhadovaný výnos z prenájmu bude postupne každých päť rokov navyšovať," informoval.
Chovanec dodal, že predpoklad zisku v roku 2023 je suma 9 572 eur. Pre rok 2035 má ísť o 14 358 eur, pričom do ďalších desiatich rokov by malo ísť o čiastku vo výške takmer 24-tisíc eur.
Historický zámer
Myšlienka vybudovania mestských vinohradov pochádza z 90-tych rokov, kedy za primátora Michala Srholca prišlo k pozemkovým úpravám. Neskôr za primátora Ľudovíta Baráta mestské zastupiteľstvo schválilo zámer na výsadbu vinohradu formou reštrukturalizácie.
"Následne bola 15. mája 2018 podaná žiadosť o podporu na reštrukturalizáciu vinohradov, ktorá bola 10. októbra 2018 schválená a rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 27. októbra 2018. Samotná realizácia schváleného zámeru začala za primátorky Anny Miernej v roku 2020 a bola ukončená v júni 2022," vysvetlila Oľga Luptáková, primátorka Skalice.
Ide o mladý vinohrad, čiže rodivosť dosiahne až v štvrtom roku, čo spadá približne na rok 2026.
Pavol Snopek, rodák zo Skalice a dlhoročný vinár, ktorého sa radnica v minulosti taktiež pýtala na názor, vysvetlil, že ak mesto nemá k dispozícii nejaký zastrešujúci veľký podnik, ktorý tie prebytky vezme, nemá možnosť rozvoja.
Teraz situácia vyzerá nádejne.
Miestne vinohrady chceli podľa neho vysadiť neprimerane rýchlo.
"Upozorňoval som, že ide vinárska kríza, ktorá v tomto roku prepukla. Fandím tomu projektu, ale pre mesto má obrovské riziká. Preberá totiž všetky dotačné povinnosti. Udržateľnosť vinice aj obhospodarovanie," povedal.
Zákulisné informácie z prostredia mestských poslancoch hovorili, že príprava vinohradu nebola až taká dôsledná. Podobný názor mal aj Snopek.
Mladá výsadba podľa Snopeka nedosahovala dostatočné prírastky jednoročného dreva potrebného k budovaniu kmienkov viničných krov. Skalica a SMM nedisponovali personálnymi ani technickými kapacitami na obhospodarovanie vinice. Agrotechnická príprava pozemku pred výsadbou nebola optimálna.
Anna Mierna, bývalá primátorka, reagovala na Snopekove tvrdenia. „Pôda pôvodne nebola pripravená a nebolo urobené verejné obstarávanie preto sa oneskorila výsadba. Ale ujatosť je výborná a všetko bolo vyhodnotené ako krok, ktoré smerovali k úspešnému vinohradu. Pani Ozábalová, Buc a ja sme spravili všetko preto aby sme dohnali pochybenia pána Braneckého pred nami. Preto odmietam vyjadrenia pána Snopka ktorý sa vo volebnej kampani spojil s opozičným kandidátom aby dával odborné útočné stanoviská,“ vysvetlila. Spomenula aj prenajímateľov. Treba sa pýtať prenajímateľov, ktorí sú spokojní.
Ujali sa všetky sadenice?
Určujúcim faktorom viniča sú podľa Snopeka časový stres z termínov, nevhodné predplodiny, nevykonaná skutočná hĺbková rigolácia pozemku, nevhodné termíny výkonu agrotechnických zásahov a podobne, v spojení so zaburinenosťou.
"Vždy si treba uvedomiť, že vinohrad sa sadí približne na 30 rokov a preto aj vyžaduje potrebnú prípravu pôdy," dodal s tým, že mesto sa podľa jeho názoru nemá priamo zúčastňovať výsadby viníc, ale má predovšetkým umožniť rozvoj vinohradníctva dlhodobým prenájmom pozemkov vhodných na výsadbu, ktorú nakoniec vykonajú vo vlastnej réžii skutoční záujemcovia, teda profesionáli.
Odhadoval, že na na jar 2023 sa mal výpadok blížiť k 80 percentám.
Podľa Chovanca v rámci projektu vysadili až 104 041 sadeníc, z ktorých sa pôvodne ujalo 86-tisíc. Postupne však dosadili nových 18-tisíc sadeníc do pôvodného počtu a podľa posledných údajov je ujatosť na úrovni 92 percent. S tým, že nedôjde k 100-percentnej ujatosti, rátali.
"Dodatočné dosádzanie tak nie je možné vnímať ako stratu," podotkol Chovanec.
Snopek aktuálnu situáciu zhodnotil pozitívne. Podľa jeho slov je podstatné, že spravovanie a starostlivosť o vinohrady nebude výlučne na pleciach mesta.