BORSKÝ MIKULÁŠ. V Borskom Mikuláši otvorili novú expozíciu roľníckeho domčeka, prezývaného Sumorovec, aby pripomenuli mladším generáciám život a podmienky bývania dedinského človeka. Obec ho pred rokmi zachránila pred zbúraním a dnes je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá však v obci nie je jedinou svojho druhu.
Historický skvost
Sumorovec je jednou z najstarších stavieb ľudovej architektúry na Záhorí. Je to menší sedliacky dom z dusanej hliny so slamenou krytinou. Podľa starostu Róberta Maceka dostal toto pomenovanie podľa prezývky, ktorú mala rodina, ktorá v dome žila. Išlo o Vaňkových, ktorí boli zároveň poslednými obyvateľmi domčeka.

Domček bol obývaný až do roku 1984.
"Býval v ňom posledný s dvoch bratov, ktorý bol bezdetný. V domčeku býval v podmienkach, aké sa zachovali prakticky doteraz a to zo základným vybavením s hlinenou dlážkou, bez prívodu elektriny a vody. Raritou bolo aj to, že v takýchto podmienkach tam bývali aj čase, keď už boli bežné napríklad farebné televízory, alebo automatické pračky,” povedal Macek.
V článku sa dozviete:
- Prečo je slamený domček kultúrnou pamiatkou,
- koľko rokov trvala záchrana domu,
- čo môžete v dome vidieť,
- aký ďalší skvost sa v obci nachádza.
Príbeh záchrany Sumorovca započal ešte otec súčasného starostu pred tridsiatimi rokmi.
Emil Macek, vtedajší predseda národného výboru, zabránil jeho plánovanej asanácii.
Jeho syn v myšlienke pokračoval. Vlastníkom nehnuteľnosti je obec, a tak každoročne vynakladá úsilie a aj nemalé finančné prostriedky na údržbu a rekonštrukciu domčeka. Len prednedávnom bolo potrebné opraviť slamenú strechu, ktorej rekonštrukcia stála viac ako 3 000 eur.