Ako víťaz kategórie „Úspešný príbeh“ bol Schaeffler ocenený za dlhoročné duálne vzdelávanie, ktoré prispieva k zvyšovaniu kvalifikácie žiakov a odbornej prípravy orientovanej na prax. Duálne vzdelávanie v slovenských závodoch Schaeffler funguje od roku 2015 a doteraz ho absolvovalo 650 žiakov.
Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a presvedčenie, že investícia do ľudí a vzdelania je tá najhodnotnejšia. To sú dôvody, ktoré viedli spoločnosť Schaeffler, aby sa medzi prvými firmami na Slovensku zapojila do systému duálneho vzdelávania už v roku 2015.
Vzdelávací systém na Slovensku nedokáže pružne reagovať na potreby pracovného trhu a veľmi veľa mladých ľudí študuje neperspektívne odbory, v ktorých vo výsledku nebudú pracovať. Duálne vzdelávanie aspoň malou mierou prispieva k zvráteniu tejto situácie.
„Ďakujeme Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore za ocenenie nášho duálneho vzdelávania, ktoré si mimoriadne vážime,“ hovorí Elena Kolínková, HR riaditeľka Schaeffler Kysuce a Schaeffler Skalica. „Vidíme, že školský systém sa nezaobíde bez podpory nás ako zamestnávateľov. A na druhej strane nás motivuje pracovať so žiakmi a so školami a pedagógmi v regiónoch, ktorí sa snažia a chcú posúvať dopredu,“ dodáva Elena Kolínková.

Štúdium ako investícia do budúcnosti
Každý rok sa v školiacich centrách, ktoré sú súčasťou závodov Schaeffler v Kysuckom Novom Meste a v Skalici, pripravujú na budúcnosť stovky žiakov. Študujú v profesiách, ktoré sú a budú žiadané. Zdokonaľujú sa v mechatronike, elektromobilite, rozvíjajú si odborné, digitálne aj prezentačné zručnosti, prácu v tíme aj schopnosť konverzácie v cudzom jazyku.
„Motivovať dnes mladých ľudí pre štúdium techniky je výzva. Preto nás veľmi teší, že záujem o naše duálne štúdium majú aj žiaci s výbornými študijnými výsledkami. Doteraz ho s nami absolvovalo 650 žiakov, ktorí sú dnes úspešní a spokojní v profesiách, ktoré si vybrali,“ vysvetľuje Andrea Tuchyňová, ktorá je zodpovedná za vzdelávanie a rozvoj vo všetkých pobočkách Schaeffler na Slovensku. „Až 80 % našich dualistov zostáva u nás pracovať po skončení štúdia a takmer 50 % nováčikov sa k nám hlási na základe odporúčania našich terajších žiakov,“ dopĺňa.

Dualisti – noví kolegovia
K žiakom, ktorí v rámci duálneho vzdelávania trávia 50 % času praktickou výučbou priamo v školiacom stredisku závodu, sa všetci správajú ako k novým kolegom. Učia sa obsluhovať a programovať výrobné CNC stroje a automatizované linky, nastaviť softvér, konfigurovať či plánovať výrobné systémy alebo sa špecializujú na mechatronikov pre priemysel 4.0 či špecialistov na elektromobilitu. V Skalici študujú napríklad odbor stredoškolský inžinier v digitálnej výrobe, v rámci ktorého sa žiaci špecializujú na prácu so smart technológiami a profesionálne sa pripravia aj na vysokoškolské štúdium. V závode Schaeffler na Kysuciach sa môžu stať špecialistami na automatizáciu a elektromobilitu, keďže súčasťou tohto závodu je aj dôležité výskumné a vývojové centrum práve pre riešenia v oblasti elektromobility.

Počas duálneho štúdia kvalifikovaní inštruktori podporujú zvedavosť, bádanie, predstavivosť aj technické uvažovanie žiakov. Aktívne sa zapájajú do učenia, aby mali možnosť klásť otázky a vedeli si poradiť s konkrétnou situáciou a zadaním. Mimoriadny dôraz sa v Schaeffler kladie nielen na kvalitné technické vzdelanie, ale aj otvorenú komunikáciu, zdieľanie skúseností či podporu kritického myslenia. Žiaci zapojení do duálneho vzdelávania budú skrátka pripravení na budúcnosť.
