MALACKY. V Malackách sa uskutočnilo v komunitnom centre 13. decembra školenie, kde riešili najmä postupy pedagogických pracovníkov a psychológov v prípadoch sebapoškodzovania mladých ľudí. Mladých ľudí, ktorí riešia svoje ťažkosti sebapoškodzovaním, je stále viac. Školenie v priestoroch komunitného centra viedli odborníci z internetovej poradňa pre mladých - IPčka, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti z liniek pomoci a krízových služieb.

Túžia po pozornosti
Komunitné centrum v Malackách je miestom pre deti, mládež a dospelých so zdravotným postihnutím, pre deti z detského domova a pre deti a mládež zo sociálne vylúčených skupín, ale je aj pre bežnú populáciu.
„Komunitné centrum je pre každého. Poskytuje komplexné, odborné a iné činnosti i aktivity jednotlivcom, rodinám a aj celej komunite. Ide o spoločný priestor pre celú sídelnú komunitu mesta a okolia. Cieľom komunitného centra je zapojiť bežnú populáciu do aktivít tak, aby dochádzalo k prepájaniu rôznych sociálnych či iných skupín,“ vysvetľuje pracovníčka KC Adriana Havlíková.
Zuzana Juráneková z IPčka vysvetlila, že tínedžeri túžia po tom, aby sa o nich niekto reálne zaujímal, aby rodičov a blízkych naozaj zaujímalo, ako sa majú a čo je pre nich dôležité.
"Často nám hovoria o tom, že sa cítia osamelo, neviditeľne, nevypočutí a pod obrovským tlakom. Ten tlak je spojený s výkonom, ktorý musia podávať vlastne všade – vo vzťahu k rodičom, aby nesklamali, nezlyhali a naplnili ich očakávania; v škole, kde musia podať akademický výkon; v partnerských vzťahoch, kde sa tiež obávajú byť takí, akí sú zo strachu, že nebudú pre partnera dostatoční; ale aj v rovesníckych vzťahoch," povedala.
Náročné životné obdobie
Mladí ľudia sa podľa jej slov z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu riešeniu, ktorým môže byť sebapoškodzovanie alebo ukončenie života. Práve v tomto období mladí ľudia najviac potrebujú pomoc a najmenej ju hľadajú u dospelých.

Pedagógovia na školení priznali, že sa so sebapoškodzovaním u mládeže stretávajú. Snažia sa im pomôcť. Osobitná časť školenia bola venovaná aj téme myšlienok a pokusov o ukončenie života, ale najmä možnostiam pomoci. Na príprave školenia sa spoločne podieľali Komunitné centrum Malacky, IPčko, ÚPSVaR Malacky a CVČ. Školenie sa konalo v rámci národného projektu Podpora ochrany detí pred násilím.