KUCHYŇA. Z programového vyhlásenie vlády, ktoré parlament schválil v utorok 21. novembra vyplýva, že vláda zváži možnosti zmeny umiestnenia lietadiel F-16 zo základne Sliač na základňu Kuchyňa.
V obci so stíhačkami neboli spokojní už pred rokmi a nie sú ani teraz. Vláda s nimi opäť nekomunikuje. Tento krok vlády nechápe ani generál Pavel Macko.
Presun stíhačiek sa výrazne dotýka niektorých miest a obcí na Záhorí, ale aj fungovania vzdušných síl na Slovensku popri vojne na Ukrajine. Okrem tohto by mohol ovplyvniť aj 200-miliónový projekt rekonštrukcie vojenského letiska v Sliači, ktorý sa má začať onedlho.
Vláda opäť nekomunikuje
Aktuálne hrozí, že situácia z roku 2008 sa zopakuje a možno natrvalo. Zasiahne tak Pernek, Lozorno, Rohožník či Malacky a iné.
Podľa vyjadrení bývalého starostu Kuchyne Roberta Bujnu z júna 2008 ich vtedy nikto nejako zvlášť neinformoval na aký dlhý čas sa prelety budú uskutočňovať.

"Ľudia sa vo veľkom sťažujú. Lieta sa cez týždeň do jedenástej večer, v sobotu do pol štvrtej. Majú strašne hlučné lietadlá – Mirage, lietajú nad dedinou, nedodržiavajú letové koridory, výškové hladiny. Deti v škôlke sa zobúdzajú. Zrejme podám sťažnosť na Úrad vlády, o nejakom odškodnení totiž zatiaľ nepadlo ani slovo,“ povedal vtedy Bujna.
Terajšia starostka, Miroslava Fraňová, vysvetlila, že napriek schválenému programovému vyhláseniu vlády neobdržali konkrétne informácie k realizácii tejto zmeny. Či už časový harmonogram, ani žiadne iné bližšie špecifikácie.
V článku sa dozviete:
- Čo na plány vlády hovoria niektorí starostovia dotknutých obcí,
- ako by ich tento krok ovplyvnil,
- či by mohol presun stíhačiek spôsobiť nejaké problémy,
- ako reagovalo ministerstvo obrany,
- čo si o celej problematike myslí generál Pavel Macko.
"Predpokladám, že je stále v rovine úvah a zvažovania. V prípade realizácie tejto možnosti sa to dotkne a ovplyvní aj našu obec," povedala.
Na aktuálne nastavené letové pravidlá pre prevádzku letiska Kuchyňa sú podľa jej slov občania zvyknutí.
"Zmena typu lietadiel a s tým spojená hlučnosť by však do značnej miery ovplyvnila život občanov. Čo i len dočasné umiestnenie by bolo ťažko stráviteľné, nie to alternatíva o trvalom umiestnení. Žiaľ, rovnako ako programové vyhlásenie vlády a záujmy štátu sú však vyššou prioritou a my ťaháme za kratší koniec," skonštatovala Fraňová.