RADIMOV. Denis Jánošík je mladík, ktorý sa nenechal zlomiť predsudkami. Rozhodol sa študovať na strednej zdravotníckej škole odbor zdravotná sestra.
"Bol som jediný chlapec v triede. V spoločnosti je to ešte stále tabu," povedal.
Rodičia ho viedli k tomu, aby sa k ľuďom správal úctivo. Dospievanie netrávil hraním videohier či stváraním hlúpostí, ale dobrovoľníctvom.
Aktuálne je záchranár praktikant popri vysokoškolskom štúdiu urgentnej starostlivosti a tiež členom medzinárodných transportov. Pomáha prevážať pacientov do zahraničia, občas sa preto nevyhne ani použitiu prekladača.

Vybrali ste si povolanie netypické pre muža, stali ste sa zdravotnou sestrou, neodradili vás predsudky?
Od útleho veku ma fascinovala možnosť pomáhať ľuďom a z toho prameniaci adrenalín. Z vážnej veci môže byť maličkosť a z jednoduchej veci vážny zásah. Keď som sa rozhodol študovať odbor zdravotná sestra, netušil som, ako veľmi ma táto práca zasiahne.
Dnes žijem pre seba aj pre druhých. Pretože pracovať v zdravotníctve znamená obetovať sa pre druhých. Na miesta, na ktoré som sa dostal, som sa dostal vďaka podpore svojho okolia. Vďaka rodine, priateľom, kamarátom, známym i neznámym. Ale jedno viem, každý jeden z nás má v rukách svoj osud. Je iba na ňom, ako s ním naloží. Okoliu to zmysel dávať nemusí, ale vám áno. A keď sa vám to podarí, budete šťastní. Netreba sa vzdávať, ale treba veriť a dúfať.
Keď som nastúpil do nemocnice ako zdravotná sestra, reakcie boli rôzne. Napokon ma prijali, pacienti si ma mýlili s doktorom. Muž ako zdravotná sestra je v spoločnosti ešte stále tabu. Je načase, aby sa určité bariéry v spoločnosti prelomili.
Teším sa, že som inšpiroval aj svojich súrodencov, doma je nás päť detí. Sestra sa už stala zdravotnou sestrou, brat sa rozhodol ísť v mojich šľapajach. Po dokončení štúdia urgentnej zdravotnej starostlivosti na vysokej škole plánujem pokračovať v štúdiu medicíny, chcem sa stať lekárom. Pomoc druhým sa stala zmyslom môjho života.
V článku sa dozviete:
- Prečo mladý zdravotník začal lietať ako sprievod počas leteckého transportu,
- aké nastali komplikácie v Egypte,
- prečo je táto práca náročná,
- aké chyby robia ľudia, ktorí volajú linku 155,
- ako supluje prácu psychológa,
- čo vidí na pomoci iným,
- aké sú zásahy v rómskych osadách,
- či zažíva ako záchranár nebezpečenstvo.
Zúčastňujete sa leteckých transportov pacientov zo zahraničia, ako ste sa k tomu dostali?
Od práce zdravotnej sestry som sa dostal k práci záchranára ak výjazdom sanitkou. Súčasne študujem na vysokej škole. Postupne prišla možnosť stať sa príslušníkom leteckých transportov pacientov do zahraničia. Chopil som sa príležitosti a prijal som ju.
Zažili ste aj nejaké nebezpečenstvá či nepríjemnosti?
Napríklad počas môjho druhého leteckého transportu som letel do Egypta. Už som vedel, čo ma čaká. Množstvo vybavovania. Všetko prebiehalo ako malo, no čakal som, že príde nejaký háčik. A prišiel.