SKALICA. V Skalici majú nad čím premýšľať. Riešia, či na Kalvárii našli pôdorys okrúhlej veže, ktorý definitívne potvrdí legendu o starej pevnosti na mieste alebo základy kaplnky, ktorá mala byť vybudovaná v druhej polovici 19. storočia. Mesto Skalica uskutočnilo v minulých týždňoch dôkladný prieskum spomínaného prostredníctvom GPR merania.

Moderné technológie odkrývajú históriu
Metóda GPR prináša najdetailnejšie informácie o štruktúrach pod povrchom zeme. Nie je to síce úplne ako röntgen, ale dala by sa nájsť paralela s ultrazvukovým sonarom.
Podľa toho, aké majú jednotlivé materiály elektrické vlastnosti - dielektrickú permitivitu a vodivosť, pohlcujú a spätne uvoľňujú prijatú budiacu energiu. Výsledkom tohto procesu je modulovaný signál prijatý prijímacou anténou a následne digitálne spracovaný v riadiacej jednotke a počítači GPR.
Existujú tri metódy GPR merania – reflexná, rýchlostná (CMP) a tomografická. V 95 percentách sa používa metóda reflexná. Po vyslaní a príjme jedného impulzu sa po digitalizácii vytvorí jeden záznam - stopa. Pri pohybe antén po povrchu sa postupne spúšťajú ďalšie merania a spracované stopy sa radia za sebou na displeji jedna vedľa druhej. Vzniká tak súvislý záznam merania - adargram, ktorý predstavuje 2D profil podpovrchovými vrstvami.
Výskum bude pokračovať
Snímok, ktorý získali v Skalici je výsledkom prvej etapy merania. Zreteľne zobrazuje kruhový pôdorys a je pravdepodobné, že nie je jediným objektom pod mapovaným povrchom.

"Keďže sa na Kalvárii nachádza zhruba 2,5-metrová navážka zeminy, pre ďalší výskum budú smerodajné najmä dáta o tom, v akej hĺbke sa tento objekt a prípadné ďalšie objekty nachádzajú," zhrnul Juraj Chovanec, hovorca mesta Skalica.