Boj proti domácemu násiliu je dôležitý, rovnako významné je však podľa Róberta Dobrovodského, verejného ochrancu práv, dôležité hájiť ľudské práva. Obzvlášť v prípade detí.
Najviac smerodajné v tomto prípade rozhodnutie rodinného súdu. Často sa stáva, že tieto rozhodnutia sa podľa vôbec nemusia zhodovať s názormi rodičov a dochádza k boju práv rodičov a práv detí.
"Právo dieťaťa žiť v prostredí bez násilia existuje ako súčasť záujmu maloletého dieťaťa. Ten môže prevážiť nad záujmom rodičov," hovorí.
Spomenul, čo by mohlo pomôcť riešiť túto situáciu.

Je dôležité bojovať proti domácemu násiliu?
Rovnako, ako iné druhy trestných činov, aj domáce násilie vnáša do spoločnosti bolesť, ujmu a trápenie. Domáce násilie je zákerné v tom, že sa nedeje na verejnosti, ale pod rúškom nedotknuteľnosti obydlia, rodiny či intimity.
Kto je verejný ochranca práv?
Verejný ochranca práv je nezávislý orgán Slovenskej republiky. Poslaním tejto inštitúcie je chrániť základné práva a slobody občanov a občianok pred orgánmi verejnej správy, teda napríklad úradmi, zdravotnou či Sociálnou poisťovňou. Úlohou ombudsmana alebo ombudsmanky je upozorňovať na porušovanie práv a žiadať o nápravu. Verejný ochranca práv nemá oprávnenia meniť rozhodnutia dotknutých orgánov, ale využitím mäkkej sily a predložením argumentov presvedčiť o prijatí odporúčaní, ktoré navrhuje s cieľom dosiahnuť nápravu situácie, v ktorej dochádza k porušeniu práv.
Dôležité je bojovať proti domácemu násiliu aj preto, že podľa európskej prokuratúry v súvislosti s právom na život vyplýva štátom povinnosť zabezpečiť primerané preventívne opatrenia na ochranu života obyvateľov pred kriminálnymi činmi. Povinnosť konať má štát najmä v prípadoch, keď štátny orgán vedel, alebo mohol vedieť, že obyvateľ je ohrozený na živote.
Prečo je v prípade dokázania týrania či domáceho násilia potrebné chrániť deti pred tyranom?
Deti majú právo byť vychovávané v prostredí bez násilia. Deti samé sa chrániť nevedia. Sú malé, slabé, nevedomé, nemajú možnosti. A keď ich štát, druhý rodič, či iná blízka osoba neochráni, môže to mať nedozerné následky. Môže im byť ubližované fyzicky, ale aj psychicky, čo sa môže odraziť na kvalite ich ďalšieho života. Aj slovenský zákonodarca toto právo uznal v zákone o rodine.
V článku sa dozviete:
- Prečo je potrebné chrániť deti pred tyranmi,
- čo ak súd zakáže jednému z rodičov styk s dieťaťom,
- čo navrhuje verejný ochranca práv,
- akým spôsobom by zmenil nedostatky v tejto sfére.
Od roku 2016 platí, že rodinný súd musí pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa zohľadniť, okrem iného, aj ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou. Inými slovami, súd musí zohľadniť aj to, ako na dieťa pôsobilo, keď sa muselo prizerať ako jeho matke či otcovi ubližovala iná blízka osoba. Zákonodarca tak, podľa môjho názoru, veľmi dobre zohľadnil možnosť, že dieťa môže byť aj nepriamou obeťou násilia.