ZÁHORIE. Niektorí odoberatelia vody na Záhorí počas uplynulých dní prekvapil nepríjemný list z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. , ktorá ich upozornila, že vypúšťajú do kanalizácie viac vody, než majú zaznamenané v zmluve.
Spoločnosť zákazníkov vyzvala, aby zdokladovali problematické rozdiely plochy, inak by si mohli spôsobiť problém.
Nesúlad medzi odvedeným množstvom zrážkových vôd spoločnosť zistila vďaka diaľkovému prieskumu lokality cez kataster nehnuteľností.
V článku sa dozviete:
- Prečo spoločnosť vykonáva špeciálne merania,
- koľko odberných miest preverili,
- koľko nesúladov zistili,
- ako sa môžu ľudia uchrániť pred sankciami,
- či hrozí zvyšovanie cien vodného a stočného.
O aký problém ide?
Peter Podstupka, riaditeľ komunikácie z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. vysvetlil, že postupne aktualizujú údaje pri odvádzaní zrážkových vôd verejnou kanalizáciou.
Ľudia, ktorí do kanalizácie odvádzajú zrážkovú vodu napríklad zo striech svojich domov by mali platiť sumu vychádzajúcu zo skutočnej veľkosti ich strechy.
"Tá však bola v minulosti viac krát vypočítaná nesprávne, alebo ľudia po vybudovaní prístavby zabudli aktualizovať údaje v našej databáze. Čistenie zrážkovej vody je technologicky aj ekonomicky náročné a spôsobuje problémy a vysoké náklady predovšetkým počas prudkých prívalových dažďov. BVS preto postupne aktualizuje údaje o zaústení zrážkových vôd do kanalizácie tak, aby ľudia platili stočné podľa skutočne odkanalizovanej plochy," vysvetlil Podstupka.

Spoločnosť týmto systémom postupne skontroluje všetky mestá a obce na svojom území.
"Doteraz sme preverili približne štyritisíc odberných miesť. Napríklad v Myjave a Brezovej pod Bradlom sme takto identifikovali približne sedemsto odberných miest, kde bol nesúlad medzi skutočným stavom a dátami, ktoré mali ľudia nahlásené v BVS. V Senici sme takýchto nesúladov identifikovali približne štyristo, ale kontroly prebiehajú paralelne vo viacerých miestach. Aktuálne pripravujeme pokračovanie tejto kontroly napríklad v bratislavskej Rači," vysvetlil Podstupka.
Ide taktiež o reakciu na zmenu klímy a s tým spojené prívalové dažde, ktoré verejná kanalizácia nie je schopná kapacitne zvládnuť.