STUPAVA. Stupavčania pokračujú v recyklácii sviečok. Pomôcť majú červené nádoby na cintorínoch. Stupava je totiž jedno z piatich miest na Slovensku, ktoré recykluje sviečky.

Tým, že ľudia vložia obaly a zvyšky vosku do červených nádob na cintoríne, získajú druhú šancu. Vyzbierané sviečky putujú na ďalšie spracovanie, vyrábajú sa z nich napríklad veľké sviece na ochranu ovocných stromov počas jarných mrazov.

Do červených kontajnerov možno vkladať sviečky, zvyšky vosku, obaly zo sviečok aj elektrické sviečky a batérie. Nepatrí tam sklo, zápalky či zvyšky kvetinovej výzdoby.
Spoločnosti, ktorá sa venuje recyklácii a výrobe sviečok sa takto darí každoročne vyzbierať takmer tri tony materiálu, ktorý nemusí putovať na skládku či do spaľovne.
"Sviečka sa stáva odpadom, s ktorým ďalej pracujem, až po vyhodení alebo odovzdaní na recykláciu," vysvetlil Jakub Gerthofer, zakladateľ projektu.
Ide o priekopnícky projekt mladého ekologického aktivistu z roku 2012.Nové recyklované sviečky z odpadového vosku, použiteľných kahancov a nového knôtu, sú testované, aby sa zaručila kvalita výrobkov. Projekt Reparaf je stále len v laboratórnej fáze a pokrýva aktuálne cca 20 tisíc ľudí.

"Recyklácia sviečok asi planétu Zem nezachráni Ale je to jeden z nových spôsobov recyklácie komodity odpadu, ktorá sa doteraz nerecyklovala. Všetky odpadové sviečky v minulosti končil na skládke, v lepšom prípade v spaľovni," informuje stránka projektu.