MALACKY. Vynaliezavá umelkyňa Erika Szőke pri tvorbe využíva rôzne netradičné metódy. Zaujíma sa o obnoviteľné zdroje energie.
Huby či proces kvasenia využíva na výrobu elektriny. "Výsledok bol prekvapujúci, dvadsať živých kváskov dokázalo poháňať diaprojektor až 65 hodín," povedala.
Huby sú podľa nej veľmi podobné ľuďom, rovnako môžu byť jedovaté, parazitické, ale aj veľmi prospešné.
Za jej umením sú roky výskumu a jej diela sa dostali do celého sveta, napriek tomu sa umením na Slovensku nedá uživiť.
Svojou tvorbou dokonca revitalizuje vyhynuté rastliny na území Slovenska. Reflektuje tým na ľudskú ľahostajnosť a nevšímavosť.
Ako ste sa dostali k umeniu ?
V podstate už od detstva som pozorovala otca pri maľovaní, obdivovala som ho, ako dokonalo vie realitu preniesť na plátno a v duchu som si to želala aj ja. Počas štúdia na katedre výtvarnej tvorby a výchovy na UKF v Nitre som sa úplne preorientovala na fotografiu. Pamätám sa, keď sme sa v prvom ročníku zaoberali technikou fotogramu. Bol to rozhodujúci moment, čaro tohto zážitku ma dodnes celkom uchvátilo.

Spomínate si na vaše prvé diela?
Už počas štúdia som sa zaujímala o aspekt starnutia, pominuteľnosti a percepcie konečnosti. Starých rodičov som stratila pomerne skoro, ostala iba babička z maminej strany, ktorá bola naozajstným klenotom našej rodiny. Bola po všetkých stránkach mojou dôvernou podporovateľkou, partnerkou vo všetkom.
Mala u nás doma zariadenú peknú samostatnú izbičku s jej osobnými atribútmi, ktorú sme často pretvárali na fotografické štúdio.
Dá sa povedať, že jej postupné starnutie sa odohrávalo priamo predo mnou a nedalo sa nevšimnúť si tieto zmeny. Nikdy to však na mňa nepôsobilo letargicky, pamätám si skôr momenty vznešenosti. Urobila som nespočetne veľa záberov jej vráskavej pleti a tela.
V článku sa dozviete:
- O nevídaných technikách, ktoré Erika Szőke využíva,
- prečo sa venuje netradičnej forme umenia,
- ako dokáže získať elektrinu z procesu kvasenia,
- čím sú huby výnimočné.
Aké techniky používate pri práci?
V mojej tvorbe často siaham po nezvyčajných a experimentálnych postupoch. Pracujem na rozmedzí rôznych mediálnych a konceptuálnych prístupov, ktorými vytváram efemérne objekty a zároveň unikáty. Snažím sa zachytiť rôzne stopy, odtlačky minulosti, uchopiť vnímaný moment a zároveň reflexiu márnosti a problematickosti tejto snahy.
Pri vytváraní diel kladiem veľký dôraz na výber vhodného materiálu a spôsob techniky, pretože mojím vodidlom je hľadanie a využívanie takých postupov, ktoré sú voči prírode a životnému prostrediu čo najmenej ohrozujúce.
Čo je to napríklad pôdotlač, ako to prebieha?
Technika pôdotlače bola vyvinutá tak, aby diela neobsahovali pre životné prostredie ohrozujúce látky, ktoré sa bežne používajú vo fotografických postupoch. Namiesto senzitívnej látky dichromanu draselného používam netoxickú náhradu, ktorú som prispôsobila svojim zámerom.
Prečo ste sa rozhodli práve formou stôp, odtlačkov a fosílií zachytiť rôzne spomienky?
Znaky, symptómy, usadeniny plynutia času nás sprevádzajú v podstate všade okolo vrátane nášho tela, ale aj nášho pohľadu na život, našich percepcií, tu niet úniku. Snažím sa o pozorovanie, zachytenie týchto často efemérnych stôp.
Ide mi o zviditeľnenie týchto obehov, cyklickostí, procesuálneho charakteru zrodenia a zániku. Dodnes ma hlboko zaujíma priam až doslovné oživotvorenie spomienok a zážitkov, či už vlastných alebo cudzích, nájdených, a vôbec odrazy všedných dní v okruhu mojej rodiny a bezprostredného okolia.
Ako skúmate témy prírodných zdrojov energie?
Môj záujem o obnoviteľné zdroje energie som predstavila už na umeleckom sympóziu In Situ v roku 2021 a na festivale Dom expedícia súčasného umenia 2022 – Záhrada.
Vo videu s názvom Revitalizácia, kde som v samotnej prírode prostredníctvom zmesi vytvorenej z pôdy, vody a trochu soli dala do obehu starý diaprojektor a premietala vyhynuté druhy rastlín Slovenska. Hlavným inšpiračným zdrojom bol všeobecne známy typ citrónovej batérie, pri ktorej sa zvyčajne do citróna vloží prepojený kúsok zinkového kovu a medi.
Energia generovaná reakciou kovov je dostatočná na napájanie malého zariadenia, ako je napríklad LED dióda. Tento spôsob získavania obnoviteľných energií z prírodných zdrojov ma natoľko uchvátil, že som sa rozhodla ďalej pokračovať v hľadaní podobných prírodných procesov.