ZÁHORIE. Inštitút aplikovanej ekológie Daphne spolu so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) zrevitalizujú dvanásť zachovaných, no degradovaných rašelinísk.
Jedno z nich sa nachádza na Hanšpíloch pri rieke Rudava na Záhorí, kde sa 11. októbra konala exkurzia pre zástupcov nórskych donorov projektu. Zúčastnili sa jej aj žiaci a učitelia z Nórska a základnej školy v Plaveckom Štvrtku.
Zdravé rašelinisko viaže uhlík lepšie než les a prispieva tak k zmierneniu zmenu klímy.
Prečo sú rašeliniská dôležité?
Rašeliniská vznikajú na miestach trvalo zásobovaných povrchovou alebo podzemnou vodou.
Tieto špecifické typy mokradí sa často nachádzajú v terénnych zníženinách a pri výveroch prameňov. V týchto podmienkach je nedostatok kyslíka, dochádza tu k hromadeniu odumretých rastlín a k tvorbe rašeliny.

"Nájdeme tu aj mäsožravé rastliny, ktoré si dopĺňajú nedostatok živín chytaním hmyzu. Rašeliniská trvale zásobované podzemnou vodou voláme slatinné rašeliniská. Sú to spoločenstvá s prevahou nízkych ostríc a machorastov," vysvetlila Kristína Bocková, hovorkyňa ŠOP SR.
"Vrchoviská vznikajú tam, kde je dostatok zrážok a majú extrémne kyslú pôdu. Nedostatok minerálnych látok a úplná závislosť od zrážkovej vody vyhovuje iba obmedzenému počtu druhov," doplnila.
V článku sa dozviete:
- V čom spočíva význam rašelinísk,
- aké rašeliniská sa nachádzajú na Záhorí,
- ako sa dajú obnoviť,
- čo je cieľom projektu a akým spôsobom sa doň zapojili študenti.
Rašeliniská dokážu podľa Jána Šeffera, riaditeľa z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne, zadržiavať vodu v krajine a len pomaly ju uvoľňujú.
Predchádzajú tým vysušovaniu krajiny. Okrem toho sú bohaté na biodiverzitu a druhy, ktoré inde nejestvujú. Ich drvivá väčšina však bola na Slovensku v minulosti vyťažená, odvodnená alebo premenená na poľnohospodársku pôdu.
"Na lokalite Hanšpíle sa nachádzajú slatiny s vysokým obsahom báz, teda zásaditých chemických zlúčenín. Po odvodnení väčšej časti povodia Rudavy sa najhodnotnejšia plocha tohto biotopu zachovala práve na Hanšpíloch. Problémom sú však trstinové porasty, ktoré sa rozširujú na úkor tohto biotopu," vysvetlila Bocková.