MALACKY. Zoológ Marek Semelbauer natrafil v Zámockom parku v Malackách na netradičný druh pestríc. Ide o skupinu múch, ktoré patria v súvislosti s opeľovaním medzi najviac študované na svete.
V súčasnosti poznáme asi šesťtisíc druhov, na Slovensku takmer štyristo. Počtom druhov sú porovnateľné so včelami. Rod Callicera, na ktorý natrafil v Zámockom parku v Malackách, patrí podľa neho k veľkolepým.
Pestrice sú prehliadané, no podľa jeho slov by ich mali záhradkári doslova nosiť na rukách.
Unikátny hmyz
Bronzový lesk a dlhé tykadlá na konci s bielou aristou ich robia nepomýliteľnými. „Navyše sa jedná o vzácne a zriedka pozorované druhy,“ povedal s tým, že sú zaujímavé z ochranárskeho aj zoologického hľadiska.

Vzácne sú najmä preto, že sú viazané na špeciálny mikrohabitat - mokré dutiny, kde podľa neho šťastne plávajú ich bezkrídle deti.
„Vyskytujú sa v stromoch, ktoré majú dutinu. Keď do nich naprší, majú tam akoby bazénik. Typ takéhoto prostredia je vzácny, lebo sa viaže na staré stromy,“ vysvetlil.
Aj keď je polovica Slovenska pokrytá lesom, vhodné dutiny sa tu hľadajú ťažko. Preto sú pestrice v Európe považované za ohrozené, niektoré dokonca kriticky.
Poukazuje to na fakt, že staré parky sú neraz biologicky hodnotnejšie než bežné lesy, pretože v hospodárskych lesoch prebieha výrub zhruba raz za sto rokov. V parkoch stromy rastú aj niekoľko sto rokov.
V článku sa dozviete:
- Čo sú to pestrice,
- prečo je druh videný v Malackách výnimočný,
- ako môžu pomôcť záhradkárom.
„Mal som šťastie. Na brečtanovom kríku v Zámockom parku v Malackách som pozoroval hneď dva druhy. Pestricu brečtanovú - Callicera spinolae a pestricu zlatú - Callicera aurata. Tá prvá je vyslovene jesenná pestrica, lieta iba v septembri a októbri. Druhá je viac letná, ale zriedkavo sa vyskytuje aj v jeseni. Oba sú to vzácne druhy,“ povedal zoológ.