sú tri časti projektu mesta Brezová pod Bradlom, ktorý podporila Európska únia z Programu Iniciatívy Spoločenstva Interreg IIIA. Sú doňho zainteresované partnerské mestá z Českej a Slovenskej republiky.
Sobota 23. júla popri kultúre z oboch republík bývalej federácie priniesla v Národnom dome Štefánikovom v Brezovej p. B. vedeckú konferenciu „História, súčasnosť a budúcnosť, hranice ČR a SR“. Hovorilo sa na nej tiež o prínose trojice mimoriadnych a vzájomne sa dopĺňajúcich osobností pre vznik 1. ČSR. „T.G. Masaryk (česko-slovenskej akcii, ktorá historicky zrod prvého spoločného štátu podnietila - pozn.red.) jej dal filozofickú múdrosť a politickú rozhľadenosť. Eduard Beneš metodickosť, pracovitosť a dôslednosť. A Milan Rastislav Štefánik (1880-1919) vedeckú intuíciu, nezávislosť, odvahu a rytiersku česť. Po jeho smrti tieto vlastnosti československej politike snáď chýbali najviac,“ zaznelo z príspevku Bohumily Ferenčuhovej z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. Osobnosťou rodáka z Košarísk sa zaoberali aj zástupcovia Štefánikovej spoločnosti. Podľa Jozefa Husára z výboru Spoločnosti M.R. Š. ani pri vnímaní významnej osobnosti nie sú dejiny také čierno-biele, ako sa ich snažíme vykresliť. Miroslav Čaplovič z Vojenského historického ústavu sa venoval aj otázkam „nového zahmlievania a mytologizovania pravdy“ o našom prvom Európanovi. O príčine jeho smrti je od roku 1919 známych už deväť rôznych legiend. Žiadna z nich však nebola ešte hodnoverne potvrdená. „Jeho smrť vo veku 39 rokov bola nielen osobnou tragédiou vedca, diplomata a vojaka, ale aj stratou pre národ,“ povedal.
„Jednou z čŕt , vďaka ktorým je stále M.R. Štefánik vnímaný ako príklad pre súčasníkov, bolo jeho osobné nasadenie bez ohľadu na nebezpečenstvo,“ povedal podpredseda SAV Dušan Kováč a podčiarkol, že už počas prvej svetovej vojny sa zaslúžil o vznik vojenskej meteorologickej služby v letectve, čo sa stalo základom pre ochranu vojsk proti účinkom toxických látok. „Vzhľadom na málo zachovaných originálnych dokumentov napísaných Štefánikom, historici by sa mali pri prezentácii tejto osobnosti aj v knihách a v médiách vrátiť od fikcií k faktom, lebo neštudujeme ho, robíme si svoj obraz o ňom,“ zdôraznil D. Kováč.
Bývalý dlhoročný predseda Štefánikovej spoločnosti Peter Uhlík priblížil prítomným výsledky Literárnej súťaže k 125. výročiu narodenia generála, astronóma a diplomata, ktoré oficiálne vyhlásili v Košariskách v nedeľu 24.júla. Rozhovor s dvojicou víťazov spomedzi mladých prinášame v inej časti novín.
Milan Soukup