MALACKY. Macek zo známej piesne je od 30. augusta oficiálne v Malackách. Nikto ho nikdy nevidel, no poznajú ho na mnohých miestach vo svete.
Spievali o ňom rôzni hudobní velikáni, dokonca aj v Ázii. Mackovi, jeho významu a ďalším súvislostiam sa venovali tri medzinárodné konferencie.
Na sídlisku Juh, na ulici Dominika Skuteckého, už stojí socha Macek. Meria dva a pol metra a váži 400 kilogramov.
Jej iniciátormi boli malackí aktivisti Stano Bellan a Martin Macejka. S myšlienkou sa pohrávali niekoľko rokov. Sochu navrhla Barbora Macejková, sochu vyhotovil všestranne zameraný umelec Miroslav Kinder.

Kinder istý čas šil kostýmy pre kapely v Prahe. Pokora je podľa neho v umení dôležitá. Na úspech nehľadí povrchne.
"Úspech je, keď sa ráno zobudím a žijem," vysvetlil.

Umelec telom aj dušou
Miroslav Kinder sa k umeniu dostal už ako malý chlapec. "Som ním postihnutý od detstva. Potreboval som nejako transformovať zážitok," povedal s tým, že odvtedy tvoril.
Vyštudoval umelecké stolárstvo pre scénografiu. Počas celého života komunikuje s odborníkmi, diskutuje a učí sa. Človek podľa neho si musí nechať poradiť. "Viem, čo chcem a čo nechcem, ale stále sa mám čo učiť," vysvetlil.
V článku sa dozviete:
- Ako sa Kinder dostal k umeniu,
- akou transformáciou prešiel,
- ako sa dostal k výrobe trojmetrovej sochy,
- prečo na Mackovi z piesne Malačanom tak veľmi záleží.
Má rád rôzne smery. Nepohrdol ani textilným dizajnom. "Chcel som si obliecť niečo výnimočné. Nebolo čo, tak som si začal veci šiť. Robil som veci aj pre spevákov a skupiny. Boli to aj scénografické kúsky. Priznám sa, šil som aj pre skupinu Lucie či Garáž. Zháňal som aj materiály," vysvetlil.
Potom sa začal venovať maľbe. "Niečo mi tam chýbalo, v roku 2006 som šiel na rezbárske sympózium. Odvtedy na tom frčím," povedal.