ZÁHORIE. Na Záhorí by malo vzniknúť šesť až sedem veterných elektrární v katastri obcí Rohov, Častkov, Lopašov, Oreské a Rybky. Vybudovať ich v minulosti chceli aj v Popudinských Močidľanoch a Radošovciach.
Obce so zámerom nesúhlasili a ich názor sa nezmenil. Projekty však stále viaznu v návrhovom konaní hodnotenia vplyvov na životné prostredie (EIA). Ich budúcnosť je teda stále nejasná.

Obciam sa nápad nepáči
Navrhované veterné elektrárne by vedeli pokryť spotrebu elektrickej energie približne 30-tisícom domácností. Obce napriek tomu nie sú nadšené.
V Oreskom posledné rozhodnutie obecného zastupiteľstva padlo uznesením z 10. decembra 2021, so zámerom v Rohove jednoznačne nesúhlasí. "Obec nesúhlasí so zámerom a návrhom rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti Veterné elektrárne Rohov a dáva zamietavé stanovisko," vysvetlil Ondrej Mikuš, starosta obce.
Svojho času sa o zámere negatívne vyjadrila Ľubica Barčáková, poslankyňa obce Rohov.
"Negatívne ovplyvní faunu, prispeje k zníženiu prírodnej rozmanitosti a kvality životného prostredia i k ohrozeniu vzácnych druhov živočíchov, a v neposlednom rade bude mať negatívne dôsledky aj na zdravie obyvateľstva, ktoré bude musieť čeliť hluku a vibráciám," povedala.
V článku sa dozviete:
- Prečo obce nesúhlasia s výstavbou veterných elektrární,
- aký je zámer investorov,
- prečo sa projekt zatiaľ neposunul,
- aké informácie poskytlo samotné ministerstvo.
Podľa jeho slov ich odvtedy s danou témou nikto neoslovil.
Jedna z mnohých výhrad obyvateľov Rohova sa týka aj toho, že približne rok by nemohli cestu využívať na prechádzky, beh a iné aktivity.
Z obce Lopašov na otázky redakcie nereagovali. V marci tohto roku však starosta Juraj Júnoš zhodnotil, že výstavba určite bude prínosom, či už v oblasti výroby elektriny ako aj ekonomického prospechu.
Veterný park v Popudinských Močidľanoch a Radošovciach by dokázal pokryť až 36-tisíc domácností.
Podľa starostky Radošoviec Ivety Matúšovej sa však projekt neposunul. "Spoločnosť Green energy sa viac neozvala. Naopak spoločnosť WBS Energy sa opätovne usiluje nadviazať na svoj zámer výstavby veterných turbín v katastri obce. Plánujú predstaviť ponuku pre obec," povedala.
Obecné zastupiteľstvo však odmietlo zámer SPP vybudovať veterné turbíny v katastri obce a zároveň odmietli schváliť akýkoľvek iný podobný zámer v rozsahu funkčného obdobia zastupiteľstva. Medzi občanmi podľa nej panujú názory pre aj proti.
Starosta Cerovej Ján Čerešník povedal, že prítomnosť turbín v obci čiastočne určite ovplyvňuje aj turizmus v obci, stále sa totiž nájdu návštevníci, ktorí si chcú pozrieť elektráreň.
"Prínosom je hlavne finančným ale ako je spomínané vyššie, zvyšuje atraktívnosť cestovného ruchu," dodal.
Počas februára minulého roka dokonca došlo k nehode. "Turbínu približne za pol roka opravili a funguje," povedal.