AKTUALIZOVANÉ 21. 9. 2023 o 10.00. Článok sme doplnili o kritické vyjadrenie Martina Pekára z PS a stanovisko KDH. V úvode textu sme aktualizovali informáciu o procese voľby generálneho riaditeľa.
BRATISLAVA. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú od pondelka 18. septembra nového generálneho riaditeľa. Stal sa ním Radoslav Štefánek. Jeho cesta na riadiaci post v kľúčovej štátnej firme však vyvolala viacero otáznikov.
Do funkcie sa dostal až na druhý pokus. Správna rada ŽSR totiž najskôr odmietla jeho priamu nomináciu pre možný konflikt záujmov a prepojenie na ministra dopravy Pavla Lančariča.
Do výberového konania sa následne prihlásili štyria uchádzači. Štefánek v ňom získal najviac bodov aj v konkurencii skúsených železničiarov a minister ho napriek priamym obchodným väzbám do funkcie aj vymenoval.
"Vymenovať generálneho riaditeľa veľkého štátneho podniku desať dní pred voľbami, to nevyzerá na štýl zmeny, ktorú náš štát potrebuje. Najmä s ohľadom na zvláštne okolnosti, za ktorých k vymenovaniu došlo," kritizoval proces výberu nového šéfa železníc Martin Pekár z Progresívneho Slovenska.
Partneri vo firme
Podľa údajov v obchodnom registri bol Lančarič kedysi konateľom spoločnosti Panorama Investments spolu s Romanom Götzlom, ktorý je Štefánekov príbuzný a ako adresu svojho bydliska uvádza byt manželov Štefánekovcov.
Keď sa Lančarič dostal do vlády, jeho miesto vo firme zaujala manželka Sylvia.

Niekoľko týždňov pred vymenovaním úradníckej vlády však Götzl vstúpil do spoločnosti Railcon, kde spolupracoval so Štefánekovou manželkou Michaelou. Firma pôsobí v oblasti železničnej dopravy.
Tento rok v júli však obidvaja, tesne po tom, ako Správna rada ŽSR odmietla nomináciu Štefáneka, Railcon opustili.
Spojitosť s problematickými tendrami
Podľa verejne dostupných informácií bol v minulosti Štefánek, pôsobiaci ako riaditeľ úseku služieb a člen predstavenstva národného dopravcu ZSSK, spájaný s niektorými problematickými tendrami.
O jeden sa zaujímal aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).
KDH v jednej zo svojich tlačových správ poukázalo na informácie, že podľa viacerých odborníkov sa v tejto súťaži skutočne nachádzali technické parametre, ktoré boli nastavené pre jedného z uchádzačov.
Podľa vtedajšieho predsedu Pavla Zajaca, ak by vtedy súťažilo viac firiem, „tak výsledná cena mohla byť o 10 až 20 percent nižšia. Čo by znamenalo, že sme za tú istú sumu mohli nakúpiť viac vlakov," vysvetlil.