ZÁHORIE. Hrozí že ceny energie a plynu pre domácnosti na rok 2024 by mohli vzrásť až o 80 či 110 percent.
Do akej miery je takéto zvýšenie reálne vysvetlil Radoslav Igaz z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ale aj analytik Radovan Ďurana z Iness.
Situácia je jednoznačne ovplyvnená vládnymi opatreniami a tým, že dočasne poverená vláda onedlho skončí.
Podľa Ďuranu by sa ľudia mali v prvom rade naučiť neplytvať energiami.
"Podporujeme vyhrievanie bazénov a domov, je to v rozpore s tým, že energie treba šetriť. Vláda premrhala čas," povedal.

Môže za to aj štát
Radoslav Igaz informoval, že z analýzy ÚRSO vyplýva, že pri absencii mimoriadnych opatrení slovenskej vlády by koncové ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 mohli skutočne oproti dnes platným cenám vzrásť v priemere o 81 percent a v prípade plynu o 110 percent pri súčasných úrovniach trhových cien.
Úrad podľa jeho slov vypracoval viacero návrhov na prijatie opatrení s cieľom zabezpečiť primerané ceny energií pre slovenských odberateľov aj v roku 2024 a zároveň posilniť ochranu odberateľov.
V článku sa dozviete:
- Čím sú ovplyvňované ceny energií,
- prečo hrozí zvyšovanie,
- či je scenár zvyšovania naozaj reálny,
- ako vláda premrhala svoje šance,
- kedy sa dozvieme ceny energií na rok 2024.
Súčasné ceny energií pre slovenské domácnosti a ďalšie skupiny odberateľov platné v roku 2023 sú okrem negatívnych vplyvov trhových cien energií na burzách významne ovplyvnené prijatými mimoriadnymi opatreniami štátu - poskytnutie zlacnenej elektriny zo zmluvy s SE a.s. pre domácnosti, ako aj zastropovanie cien energií a finančné kompenzácie.
"Uvedené opatrenia z veľkej miery minimalizovali dopady energetickej krízy na zraniteľných odberateľov energií v roku 2023, pričom domácnosti v SR majú jedny z najnižších cien elektriny a plynu v EÚ,“ povedal Igaz.
Ceny, ktoré majú byť platné od januára 2024, sa dozvieme do konca tohto roka.