ZÁHORIE. V sobotu 26. augusta sa pri Pamätníku U Rehušov v Prietrži uskutočnili regionálne oslavy 79. výročia Slovenského národného povstania. Dva dni potom si uctili pamiatku hrdinov SNP aj v ostatných mestách na Záhorí.

Oslavy na Záhorí
Za mesto Senica si v Prietrži prišiel uctiť a k pamätníku položiť veniec zástupca primátora Filip Lackovič. Po slávnostnom akte kladenia vencov bola zapálená vatra vďaky a vyhrávala hudobná skupina.
Výročie SNP si 28. augusta pripomenuli aj v meste Senica o 10:30 hod. položením vencov k soche Víťazstvo, ako aj k pamätnej tabuli na bývalej budove fašistickej väznice na Štefánikovej ulici, si dnes uctili 79. výročie Slovenského národného povstania (SNP), ktoré vypuklo 29. augusta 1944.
Predstavitelia mesta Senica, štátnej správy, časť poslancov mestského i župného zastupiteľstva, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, členovia politických strán a hnutí, ako aj zástupcovia viacerých kultúrnych i vzdelávacích organizácií a verejnosti, si pietnym aktom kladenia vencov uctili pamiatku tých, ktorí položili svoje životy v boji proti fašizmu.
S úctou a vďakou zaspomínali na vojakov, partizánov a ich spolupracovníkov, ktorí napriek tomu, že odolávali presile, kliesnili cestu aj nášmu súčasnému životu. Táto udalosť v histórii slovenského národa si zaslúži každoročné pripomenutie, každoročné zopakovanie dejín historického medzníka a niekoľkých fragmentov tejto doby.

Na Námestí Mieru pri Pomníku padlých hrdinov v Holíči sa taktiež uskutočnil pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 79. výročia Slovenského národného povstania.
Nezabudli ani v Malackách. Primátor Juraj Říha položil veniec k pamätníku SNP v parku pri Základnej škole Doktora Jozefa Dérera.
Dôležitá súčasť histórie
Na 29. august 1944 spomína celé Slovensko. Vtedajší minister obrany Ferdinand Čatloš vyzval ľudí, aby nekládli odpor postupujúcim nemeckým jednotkám, ktoré začali obsadzovať Slovensko, a kto tak urobí, stane sa zradcom.
Ján Golian však vydal vojenským posádkam v mene povstaleckého Vojenského ústredia dohovorené heslo: "Začnite s vysťahovaním!"

Začalo sa ozbrojené povstanie proti nemeckej brannej moci a jej prisluhovačom. Boj však nebolo možné vyhrať. Nemecké vojská obsadili 27. októbra srdce Povstania Banskú Bystricu. Boje pokračovali v horách až do príchodu Červenej armády. Fašisti a ich slovenskí kolaboranti vypálili stovku slovenských obcí, osád a samôt. Tridsaťtisíc ľudí odvliekli do koncentračných a zajateckých táborov. Medzi nimi boli aj obaja vojenskí velitelia SNP generáli Ján Golian a Rudolf Viest.