SENICA. Rušenie pohotovostných ambulancií sa dotýka celého Slovenska vrátane Senice a okolitých obcí. Tamojší lekári aj primátor nesúhlasia. Pridal sa aj trnavský župan. V pondelok 25. júla spoločne rokovali v snahe zmeniť situáciu.
Ak budú totiž chcieť rodičia s deťmi z menších miest ísť na pohotovosť, budú musieť cestovať aj niekoľko desiatok kilometrov.
V článku sa dozviete:
- ako prebiehalo rokovanie ministra zdravotníctva v Senici,
- argumenty, prečo APS ponechať,
- o akých ďalších zmenách minister Palkovič hovoril,
- k akému záveru dospeli.
Rokovanie plné emócií
Na mestskom úrade v Senici sa stretli primátor mesta Martin Džačovský, trnavský župan Jozef Viskupič a riaditeľ Polikliniky Senica Jozef Mikuš s aktuálnym ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom.
Od júla roku 2024 má totiž zaniknúť senická ambulancia pohotovostnej služby (APS) pre deti a mládež na základe návrhu rezortného ministerstva na redukciu siete APS.
V súvislosti s plánovaným zrušením detskej ambulantnej pohotovostnej služby v Senici zaslal Martin Džačovský 14. júna oficiálny list ministrovi zdravotníctva, v ktorom ho žiadal o vyvolanie rokovaní k opätovnému prehodnoteniu rušenia detských ambulantných pohotovostných služieb. Podľa neho je tiež potrebné do takýchto závažných rozhodnutí zapojenie samospráv.

Podľa ministerstva je to plán, ktorý má mať dlhodobo dobré výsledky. Lekári aj vedenie mesta to však vidí inak.
Džačovský mal nachystané rôzne argumenty, nechce akceptovať zrušenie niečoho, čo dobre funguje. Na jeho stranu sa priklonil aj Viskupič.
„Máme dostatočný počet lekárov – pediatrov, ktorí sú ochotní slúžiť, máme materiálovo-technické vybavenie a tiež samotná geografická poloha nášho mesta v rámci Horného Záhoria hovorí sama o sebe pre to, aby tu detská pohotovostná služba ostala zachovaná a nahráva nám aj pozitívny demografický vývoj v okrese Senica,“ povedal Džačovský.
Spomenul aj fakt, že lekári v Senici nie sú v dôchodkovom veku, perspektíva je teda dlhodobá.
Padla aj zmienka o zvýšení poplatku
Rokovanie trvalo približne dve hodiny. Padli dokonca slová o zvýšení aktuálneho poplatku za návštevu pohotovosti, aby si ľudia uvedomili, že APS netreba zneužívať. Palkovič spomenul sumu 50 eur vo väčších mestách.
Spomenul aj Východné Slovensko a marginalizované skupiny, kde APS plánujú ponechať napriek vedomosti, že obyvatelia pohotovosť využívajú namiesto ambulantnej služby počas bežnej pracovnej doby lekárov. Podľa jeho slov ich to nedokážu odnaučiť.
Po rokovaní uviedol, že jeden pevný bod APS predsa zvažujú.