SENICA. V bytovom dome v Senici majú problém s holubmi už 17 rokov. Čistenie rín stojí minimálne 3000 eur a obyvatelia ho hradia sami.
Aktuálne vypustili štyri umelo odchované mladé sokoly sťahované, ktoré by mali pomôcť s reguláciou populácie holubov v meste.
Samospráva mesta v minulosti zabezpečila odchyt holubov, ktorý prebieha dodnes.
Ombudsman pre ľudské práva obyvateľom nepomôže, zasiahol by až v prípade, keby niektorý z obyvateľov bytovky zomrel na ochorenie prenášané holubmi.
Radovan Jambor, odborník na humánny spôsob odchytu holubov vysvetlil, že sa to dá urobiť aj ľudsky. Dravce sú podľa neho len dočasným riešením.
Problém trvá už viac ako 17 rokov
V prízemnej časti budovy na Hviezdoslavovej ulici sa nachádzajú rôzne prevádzky. Holuby najčastejšie sadajú na časť strechy, pod ktorou sídli kníhkupectvo či záhradkárstvo.
Podľa Jarmily Slobodovej, zástupkyne vlastníkov bytov, sa holuby každý rok nielen vrátia, ale aj dokonale množia. Písala rôzne podnety. Žiadala preplatenie nákladov čistenia, mesto to však vyhodnotilo ako súkromnú záležitosť.
V článku sa dozviete:
- Ako sa snažilo mesto vyriešiť problém s obrovským množstvom holubov,
- akú mesto vymyslelo novinku,
- čo si o to myslí odborník na humánny odchyt holubov,
- čo je reálne humánny odchyt a ako sa dá praktizovať,
- čo radí odborník ľuďom, ktorým sa na balkón holuby neustále vracajú.
"Momentálne má mesto štyroch sokolov, ktorí si tu zvykajú a budú holubov odchytávať," vysvetlila.

Odchytávač holubov si podľa nej svoju prácu nerobí dobre. "Myslím, že ich neodchytáva. Chodí tam každé dva týždne, je tam asi päť minút, nosí im žrať a zoberie mŕtvych," dodala.
Aktuálne na bytovke prebieha zatepľovanie. "Keby sme sa mali spoliehať iba na holubov, nezateplili by sme nikdy. Musíme zatepľovať, pretože máme drahé kúrenie. Uvidíme, ako to bude potom vyzerať," zhrnula.
Dlho dúfala, že sa jej podarí situáciu zmeniť. S nádejou čakala na vyjadrenie Úradu verejnej ochrankyne práv. Odpoveď ju však šokovala.