ZÁHORIE. S pekným počasím ľudia častejšie vyrážajú do prírody. Natrafiť tam môžu na kliešte, nebezpečné ako pre zviera, tak aj pre človeka.
Mária Kazimírová, odborníčka na kliešte, porozprávala ako kliešťa správne vytiahnuť a či hrozí nebezpečenstvo, keď v koži zostane zakliesnená jeho hlavička.

Kde na Slovensku je výskyt kliešťov najčastejší?
Nenachádzajú sa na plochách, kde nie je žiaden rastlinný porast. Očakávať ich možno tam, kde sú rastliny.
Vo svete existuje osemsto druhov kliešťov. Nie je to hmyz, patria medzi pavúkovce.
Na Slovensku sa vyskytuje vyše 20 druhov. Z veterinárneho aj medicínskeho hľadiska sú však významné iba dva.
Jeden z nich má až vyše tristo hostiteľov, počnúc plazmi až po človeka.
Vyskytujú sa však väčšinou v listnatých a zmiešaných lesoch, okraji lesných chodníkov, lúkach, ale ich možno nájsť aj v lesnej hrabanke (hrabanka - ihličnanka, je druh zeminy, ktorá sa kedysi v záhradníctve používala ako prísada do substrátov, niekedy aj ako hlavná zložka pre pestovanie špeciálnych typov rastlín - pozn. red.)
Pre ľudí sú rizikové miesta, kde nie je rastlinný podrast veľmi vysoký, do výšky 40-50 cm.
Napríklad vo vysokej žihľave je ťažké ich chytiť. Obľubujú vlhké miesta a vadí im sucho a horúco. V tomto období, keď je po daždi a nie je zima, sú aktívne a vyhľadávajú hostiteľov. Preto sa niekedy zdá, že ich je po posledných dažďoch veľmi veľa.
Keď nie sú aktívne, sú schované napríklad v hrabanke, kde bez problémov prezimujú. Kliešť obyčajný je aktívny už pri teplote okolo sedem °C.
V článku sa dozviete:
- Či existuje obdobie kliešťov rovnako ako obdobie komárov,
- či sú slovenské druhy všetky ohrozujúce,
- ako správne vytiahnuť kliešťa,
- čo ak v pokožke zostane zakliesnená hlavička,
- o kliešťovi z južnej Európy, ktorého našli v Čechách,
- aký je vlastne význam kliešťov.
Existuje obdobie kliešťov rovnako ako napríklad obdobie komárov?
Sú rôzne druhy kliešťov, na Slovensku ich je vyše dvadsať. Najvýznamnejšie z veterinárneho aj medicínskeho hľadiska sú dva druhy, kliešť obyčajný a pijak lužný, na niektorých miestach sa vyskytuje aj pijak stepný.
Pijaky sú väčšie ako kliešť obyčajný, ale nemajú taký široký areál výskytu. V posledných desaťročiach sa kliešť obyčajný bežne vyskytuje aj vo výšach nad 1200 metrov nad morom, kde pred dvadsiatimi-tridsiatimi rokmi nežil.