ZÁHORIE. Priónové ochorenie Creutsfeldtova - Jakobova choroba nie je na Slovensku až tak známe. Ľudia si ho často zamieňajú s chorobou šialených kráv.
Ide o neliečiteľné a smrteľné ochorenie. O príznakoch a dedičnosti ochorenia porozprával Martin Kucharík, primár neurológie.
"Od nástupu prvých viditeľných fyzických príznakov po smrť pacienta neuplynulo ani dvanásť mesiacov," hovorí Kucharík s tým, že psychické príznaky môžu ostať nepoznané a dlhšie.
Niektoré prejavy choroby lekári ovplyvniť vedia. Martin Kucharík poradil, čo robiť, v prípade jej diagnostikovania.

Ľudia si Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu (CJD) často mýlia s klasickou chorobou šialených kráv (BSE). Aký je medzi nimi rozdiel?
Začnime tým, čo je to prión. Je to vlastne bielkovina, bežne sa nachádzajúca v mozgu. Podstatou ochorenia je mutácia génu, podľa ktorého sa v tele vyrába. Mutácia spôsobí, že už vytvorená bielkovina sa poskladá. Ide o priestorový útvar, ktorý zmení jej biologickú funkciu.

Veľmi zjednodušene možno povedať, že sa bielkovina v tvare takzvanej skrutkovice zmení mutáciou génu na vlákno poskladané ako ťahacia harmonika.
Prióny sú podkladom ochorení, ktoré označujeme ako spongiformné encefalopatie. Mozgové tkanivo pri nich degeneruje a pripomína špongiu.
V článku sa dozviete:
- čo je to Creutsfeldtova -Jakobova choroba
- aký je rozdiel medzi týmto ochorením a chorobou šialených kráv
- ako je to s liečbou
- aké druhy tohto ochorenia existujú
- či a do akej miery je dedičné
- čo robiť, v prípade, že ochorenie máte
Z týchto ochorení sa najčastejšie spomína sporadická CJD.
V Česku ročne odhalia okolo desať pacientov s touto diagózou. Latrogénna CJD - medicínskym zavinením získaná CJD, sa popisovala v minulosti. Vtedy pacientov liečili hormónom získavaným po smrti z hypofýz ľudských darcov.