Výrobní technológovia nájdu v Schaeffler Skalica široké uplatnenie a možnosti odborne rásť. Štúdium tohto technického smeru nepatrí medzi najľahšie a ročne na pracovný trh pribudne len pár desiatok absolventov. Na tých, ktorí majú odhodlanie a chcú ďalej na sebe pracovať, čakajú mnohé príležitosti. Podobne ako dvojica talentovaných technológov Nikola Gajarová a Michal Flux, ktorí vo výrobnom závode Schaeffler Skalica rozbiehajú nový projekt technológie PVD a PACVD povlakovania*.
*PVD povlakovanie (anglicky Physical Vapour Deposition) sa vykonáva vo vysokom vákuu, v ktorom sa povlakovací kov (napr. titán) dostane do plynného skupenstva a pridaním reakčného plynu sa na povrchu nástroja vytvára tenká, tvrdá a mimoriadne priľnavá vrstva (napr.nitrid titánu). V PACVD je do vákuovej komory zavedený plyn obsahujúci povlakové prvky a je roznietený výboj napájaný striedavým napätím. |
---|
Šancu spustiť veľký projekt dostali mladí odborníci
Nikola študovala výrobné technológie a výrobný manažment a Michal sa špecializoval na počítačovú podporu výrobných technológií, obaja na Materiálovotechnologickej fakulte STU v Trnave. Po absolvovaní semestrálneho kurzu Technológia a konštrukcia v praxi, ktorý organizuje ich škola v spolupráci s podnikom Schaeffler, pokračovali v programe SPICE, ktorého súčasťou bola vypracovanie diplomovej práce a platená stáž. Po promóciách našli obaja uplatnenie v skalickom závode.

Nezľakli sa novej výzvy
Od začiatku sa radi vzdelávali a odborne rástli vďaka každodenným úlohám aj dlhodobým projektom. V pracovnej oblasti získavali skúsenosti s rôznymi strojárskymi technológiami a súčasnými trendami, v brúsení, zváraní alebo v montáži. Keď prišla možnosť rozbehnúť nový projekt zavedenia povrchovej úpravy produktov povlakovaním, voľba padla na nich. Mladých technológov, ktorí k nemu pristúpili s rešpektom a odhodlaním.
Celá príprava projektu trvala viac ako rok. Za technický proces je zodpovedná Nikola, ktorá dozerá na to, aby povlakovacia pec a ostatné prídavné zariadenia správne fungovali, reagovali na alarmy, používali sa správne náradia. Na starosti má tiež údržbu, ktorú zastrešuje spolu s ďalšími kolegami. „Mojou úlohou je pomocou špeciálnych receptúr, ktoré sme v Schaeffler navrhli, naniesť na konkrétne produkty ďalšie ochranné vrstvy materiálov, ktoré na nich vytvoria povlaky. Tie znižujú trenie, zvyšujú odolnosť a zlepšujú ich vlastnosti,“ vysvetľuje. „Materiál aplikujeme buď vo forme pevnej látky (PVD) alebo plynu za asistencie plazmy (PACVD). Niektoré technologické postupy trvajú aj 12 hodín. Následne urobíme merania a vyhodnotíme, či všetko vyšlo správne,“ dodáva.
Technológia povlakovania zlepšuje odolnosť, životnosť a vlastnosti produktov
Michal dozerá na projekt povlakovania aj z pozície projektového manažéra. Okrem štúdia novej technológie mal na starosti aj prípravu priestorov haly a infraštruktúry, aby inštalácie liniek prebehli hladko. Okrem toho celý rozbeh rieši aj z pohľadu metodológie, ergonómie, procesov aj BOZP. „Berieme to obaja ako veľkú výzvu, viaceré úlohy si delíme alebo robíme spolu, keďže ide o rozbeh technológie, ktorá v našom závode doteraz nebola a my sme sa na ňu spoločne školili,“ hovorí.

Odhodlanie aj motivácia ďalej odborne rásť
Obaja si vážia dôveru, ktorú im zamestnávateľ dal a neberú ju ako samozrejmosť. Aby túto pracovnú výzvu zvládli, absolvovali niekoľkomesačné špecializované školenia v Nemecku. A niektoré poznatky si doplnili aj na svojej alma mater, keďže technológia povlakovania si vyžaduje hlbšie teoretické vedomosti z fyziky aj chémie.
Obaja zdôrazňujú, že ich profesia si vyžaduje neustále vzdelávanie i absolvovanie odborných školení, pretože technológie sa vyvíjajú a oni chcú ďalej odborne rásť, špecializovať sa a stať sa expertmi vo viacerých oblastiach.
Zamestnajte sa ako technológ v Schaeffler Skalica
„Schaeffler vždy prichádzal s prelomovými inováciami v oblasti technológií. Počas školení v Nemecku sme mohli vidieť vývoj bipolárnych dosiek, ktoré sú kľúčovými komponentmi palivových článkov,“ vysvetľuje Michal. „Tie sa dajú skvele využiť v oblasti vodíkovej technológie, napríklad pri pohone úžitkových vozidiel pri dlhých trasách. A práve pri výrobe týchto dosiek sa dajú zužitkovať aj inovatívne procesy povlakovania, ktoré už dlhé roky Schaeffler používa v iných závodoch po svete pri výrobe komponentov motorov a prevodoviek,“ dopĺňa.
„Táto zaujímavá technológia má potenciál podľa nás pritiahnuť nové produkty a zabezpečiť v budúcnosti zaujímavé výrobné zákazky,“ hovoria unisono s rešpektom a hrdosťou.