ZÁHORIE. Borovicové lesy na Záhorí sa radia medzi unikáty. Medzi Šajdíkovými Humencami, Lakšárskou Novou Vsou a Borským Mikulášom sa nachádza jeden z najvzácnejších biotopov na Slovensku - lišajníkové borovicové lesy.
"Záhorie patrí k najzaujímavejším a najhodnotnejším regiónom na Slovensku čo sa týka biotopov," vysvetlil Róbert Kanka, samostatný vedecký pracovník v odboroch ekológia, zaoberajúci sa rastlinnými spoločenstvami, biodiverzitou a klimatickými zmenami.
Ide podľa neho o biotop národného významu.
Aké biotopy sú pre Slovensko typické?
Môžeme konštatovať že územie Slovenska svojou polohou, vertikálnou členitosťou a rozmanitosťou geologického podložia vytvára vynikajúce podmienky pre výskyt širokého spektra biotopov. Je veľmi ťažké vymenovať jeden typický biotop, sú ich desiatky.
Od lesných, krovinových a kríčkových, cez lúčne a pasienkové, skalné a sutinové biotopy, vodné biotopy, významné postavenie majú aj rašeliniská a slatiny. K plošne najviac zastúpeným patria biotopy bukových, smrekových, suťových lipovo-javorových, dubovo-hrabových lesov.
V článku sa dozviete:
- Aké biotopy sú pre Slovensko typické,
- o vzácnych záhoráckych a slovenských biotopoch,
- čo robiť pre zachovanie vzácnych biotopov,
- ako je na tom Slovensko v súvislosti s klimatickými zmenami.
Porozprávajte o slovenských najvzácnejších biotopoch a prečo sú vlastne vzácne?
Ako som spomínal, na Slovensku máme široké spektrum biotopov, s rôznym stupňom prírodnosti, plochy na ktorej sa vyskytujú ako aj významnosti. Existuje zoznam biotopov Európskeho významu, tzv. biotopy siete NATURA 2000, v ktorom sú s najvyšším stupňom významnosti uvedené takzvané prioritné biotopy.